Trwa ładowanie...
d2cc5i3

Rzym

Najnowsze informacje
4.4
(3331 głosów)
Oceń:

„Rzym” (ang. Rome) to historyczny serial telewizyjny wyprodukowany przez telewizje BBC oraz HBO. Wyemitowany w 2005 roku pierwszy sezon składa się z 12 pięćdziesięciominutowych odcinków. Emisja drugiego, 10-odcinkowego sezonu rozpoczęła się w USA 14 stycznia 2007.

Akcja serialu rozgrywa się u schyłku Republiki rzymskiej i początku Cesarstwa Rzymskiego. Rok 52 p.n.e. - czterysta lat po powstaniu Republiki. Rzym staje się najbogatszym miastem świata – kosmopolityczną metropolią liczącą milion mieszkańców, centralnym ośrodkiem prężnie rozwijającego się imperium. System polityczny Republiki opiera się na zasadzie współwładzy oraz ostrej personalnej rywalizacji między konsulami, co uniemożliwia jednej osobie przejęcie absolutnej kontroli nad państwem.

Naruszone przez korupcję oraz nadużycie władzy fundamenty ustroju zaczynają się kruszyć. Klasa rządząca pławiło się w luksusie, odrzuciwszy stare wartości oparte na spartańskiej dyscyplinie i jedności społeczeństwa. Podziały klasowe stają się rażąco widoczne. Po osłabieniu władzy sądowniczej i politycznej wojsko zdobywa kontrolę nad państwem.

Podczas krwawej, ośmioletniej wojny Gajusz Juliusz Cezar podbija Galię. Jest gotów wracać do Rzymu, gdy otrzymuje wieść o śmierci córki, Julii, żony konsula Pompejusza Wielkiego. W Rzymie na Cezara czekają jego siostrzenica-intrygantka Atia oraz kochanka Serwilia. Klasa panująca obawia się, że powrót popularnego wodza naruszy ich status quo. Czterysta lat po założeniu republiki, Rzym, najbogatsze miasto świata, chwieje się w posadach. W senacie Katon, Cyceron i Scypion namawiają Pompejusza do zdrady Cezara, którego powrót i popularność mogłyby zagrozić władzy konsula, nie mówiąc o ich własnych interesach. Pompejusz jest rozdarty pomiędzy żądzą zachowania władzy a lojalnością wobec wieloletniego przyjaciela i teścia.

Siostrzenica Cezara, Atia postanawia ugłaskać Pompejusza. Chce mu dać za żonę swoją córkę, Oktawię, której każe się rozwieść z ukochanym mężem. Jednocześnie posyła Cezarowi dar w postaci królewskiego konia. Po długiej i niebezpiecznej podróży wręcza mu go jej syn, jedenastoletni Oktawiusz.

W serialu „Rzym” w rolach głównych zagrali: Kevin McKidd, Ray Stevenson, Ciarán Hinds, Polly Walker. Za reżyserię odpowiadają m.in.: Allen Coulter, Michael Apted, Mikael Salomon, Alan Taylor, Jeremy Podeswa.

Rzym
Tytuł oryginalny

Rome

Gatunek

historyczny, serial

Kraj produkcji

USA

Czas trwania odcinka

52 min.

Reżyser
Scenarzysta
Operator
Obsada

Amy Marston (Deborah)

Rick Warden (Quintus Pompey)

Suzanne Bertish (Eleni)

David Bamber (Marcus Tullius Cicero)

Deborah Moore (Alfidia)

Indira Varma (Niobe)

Max Pirkis (Gaius Octavian)

Paul Jesson (Scipio)

Kerry Condon (Octavia of the Julii)

Karl Johnson (Porcius Cato)

David Frankel

Kenneth Cranham (Pompey Magnus)

Kevin McKidd (Lucius Vorenus)

Ciarán Hinds (Gajusz Juliusz Cezar)

Nicholas Woodeson (Posca)

Lindsay Duncan (Servilia of the Junii)

Polly Walker (Atia of the Julii)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cc5i3
d2cc5i3
d2cc5i3