Trwa ładowanie...
dsu5d6l

Rinke za kratami

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:

Serial dokumentalny „Rinke za kratami” okazał się strzałem w dziesiątkę. Jesienią ubiegłego roku pierwszy sezon oglądało średnio blisko 1 mln widzów. Telewizja POLSAT w czasie emisji produkcji była liderem w grupie komercyjnej, a udział stacji w grupie wiekowej 16-49 wyniósł 12,7%. Dlatego Rinke Rooyens, charyzmatyczny reżyser i producent telewizyjny, ponownie postanowił opuścić bezpieczną przestrzeń studia. Tym razem podniósł sobie poprzeczkę wyżej i wyruszył za mury więzienia o zaostrzonym rygorze dla mężczyzn. Jako cel postawił sobie opowiedzieć o ludziach ukaranych za przestępstwa „dużego kalibru” i drugą edycję swojego autorskiego serialu zrealizował w Zakładzie Karnym w Siedlcach. Wkroczył do placówki, gdzie kara wielokrotnego dożywocia nie jest niczym wyjątkowym. Tej jesieni Rinke odkryje przed nami poruszające historie ludzi, którzy będąc w odosobnieniu przeszli metamorfozę i chcą stać się lepszymi ludźmi. Spotka się również z tymi, dla których pobyt za kratami stał się sposobem na życie. Tragedie życiowe, zapłata za błędy, samotność, tęsknota za bliskimi i wolnością, nadzieje, że zmieni się ich los, ale też przestroga dla tych, którzy popełniają przestępstwa myśląc, że będą bezkarni. To wszystko przeplatać się będzie przez dziesięć nowych odcinków „Rinke za kratami” na antenie Telewizji POLSAT.

Przez cztery intensywne tygodnie w Zakładzie Karnym w Siedlcach Rinke Rooyens śledził, o każdej porze dnia i nocy, pracę funkcjonariuszy: dyrektora, wychowawców, ochrony, oddziałowych oraz towarzyszył skazanym recydywistom z długim wyrokiem i tym, którzy już przygotowują się do wyjścia na wolność. Spotkał ludzi z różnych środowisk społecznych, różnych patologii i o różnych osobowościach. Ze zgromadzonych materiałów powstał drugi sezon poruszającego dokumentu „Rinke za kratami”, w którym życie i losy osadzonych w zamkniętym zakładzie karnym będą mieszać się i łączyć z historiami funkcjonariuszy, którzy tam pracują. Dając możliwie najbardziej wierny i kompletny obraz tego szczególnego miejsca, jakim jest więzienie.

W drugiej serii cyklu dokumentalnego Rinke Rooyens prezentuje tematy i sytuacje związane z różnymi czynnikami motywującymi osadzonych do pracy nad sobą̨, a z drugiej strony przedstawi funkcjonariuszy zajmujących się programami resocjalizacyjnymi oraz same programy realizowane w polskich zakładach karnych. Motywy przewodnie nowych odcinków „Rinke za kratami” to: resocjalizacja, praca, sport oraz kultura. Razem z Rinke poznamy świadectwa osób, które pokonały uzależnienia i dzisiaj swoją postawą mogą̨ byćě przykładem dla innych więźniów. Ci skazani pracują m.in. jako wolontariusze pomagając chorym i umierającym. Więźniowie opowiedzą o swojej aktywności fizycznej, uprawianych sportach, organizowanych zawodach oraz pasjach i rozwoju indywidualnym. Z kamerą wejdziemy na prowadzone przez funkcjonariuszy zajęcia muzyczne, teatralne i plastyczne. Z rozmów z pracownikami Służby Więziennej dowiemy się o dostępie do edukacji osadzonych; kursach i szkoleniach, o nauce zawodu, która bardzo często okazuje się̨ najprostszą drogą do nowego, uczciwego życia. Usłyszymy, jakiego typu specjalizacje oferują programy realizowane w polskich więzieniach i jakie kierunki najczęściej wybierają skazani. Realia panujące w więzieniu zostaną pokazane także od strony pracowników Służby Więziennej, którzy przybliżą aspekty swojej codziennej pracy. Widzowie zobaczą nie tylko ich zapał do trudnej resocjalizacji osadzonych, ale także poznają życiowe pasje funkcjonariuszy, którym oddają się w czasie wolnym od służby pełnionej za murem Zakładu Karnego. Spotkamy funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Siedlcach, którzy każdego dnia, poświęcają̨ swój czas i energię, by wszyscy więźniowie mogli dostacě drugą szansę i na nowo ułożyćě sobie życie.

„Ponownie chcemy zaprezentować widzom, prawdziwy obraz polskiego systemu penitencjarnego. Nie szukając sensacji, tylko pokazując prawdziwych ludzi i ich często przejmujące historie, udaje się nam tworzyć ciekawy socjologicznie projekt, który nie omija trudnych tematów. Prezentujemy nie tylko losy osadzonych, ale także osób, które na co dzień pracują za murami Zakładu Karnego. Dlatego ten serial dokumentalny, tak wiernie oddaje realia polskiego więzienia i porusza problemy, nad którymi warto się pochylić” – tłumaczy Rinke Rooyens, twórca projektu.

Rinke za kratami
Tytuł oryginalny

Rinke za kratami

Gatunek

dokumentalny, serial

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsu5d6l
dsu5d6l
dsu5d6l