Trwa ładowanie...
d18wg4u

Ostry Dyżur

Najnowsze informacje
4.4
(12703 głosy)
Oceń:

„Ostry dyżur” to jedna z najpopularniejszych telewizyjnych produkcji lat 90. Jednak pomysł na opowieść o lekarzach z ruchliwej izby przyjęć powstał dużo wcześniej. W 1974 roku, nieżyjący już Michael Crichton, odbywał staż w szpitalu. Zafascynowany pracą, atmosferą i wyścigiem z czasem postanowił spisać doświadczenia swoje i kolegów. Jednak tekst opowiadający o grupie lekarzy trafił do szuflady. Został z niej wydobyty niemal dwie dekady później, kiedy po sukcesie „Parku Jurajskiego” Steven Spielberg namówił Johna Wellsa do produkcji serialu o tematyce medycznej.

Crichton przerobił swój filmowy scenariusz na skrypt telewizyjny, dr Lewis stał się kobietą o imieniu Susan, a Peter Benton został Afro-Amerykaninem. W rolach głównych obsadzono: Anthony Edwardsa („Zemsta frajerów”, „Top gun”, „Życie, którego nie było”), nieznanego wówczas nikomu George’a Clooneya („Od zmierzchu do świtu”, „Cienka czerwona linia”, seria Ocean’s 11, 12, 13, „Syriana”) i Juliannę Marguiles („Mgły Avalonu”).

Za produkcję początkowo odpowiadał John Wells (później także stały reżyser i scenarzysta) i sam Spielberg, który jednak wycofał się po zakończeniu pierwszego sezonu. W 1993 roku ruszyły zdjęcia. Z powodu ograniczonego budżetu pierwsze odcinki serialu kręcone były w starym szpitalu w Los Angeles. Dziś „Ostry Dyżur” jest jednym z najbardziej dochodowych seriali telewizyjnych.

Wraz z rozwojem produkcji i wzrostem popularności powstał plan w Studiach Warner Bros. w kalifornijskim Burbank. Do obsady dołączyli także m. in. Laura Innes („Skrzydła”), Goran Visnjic („Totalna magia”), Alex Kingston („Alpha Dog”) i Paul McCrane („Brzydula Betty” , „Archiwum X”). Na Ostrym Dyżurze pojawiało się też wielu gości, w tym największe gwiazdy kina, w tym: Kirsten Dunst, Ewan McGregor, Sally Fields, Rosemary Clooney, Danny Glover, Thandie Newton, Serena Williams, Susan Sarandon.

„Ostry dyżur” emitowany był na antenie amerykańskiej stacji NBC przez 15 lat, od września 1994 roku do kwietnia 2009 (do zakończenia finałowego sezonu 15) i przyciągał nawet rekordową widownię do 22 milionów widzów (sezony 7, 8). W Polsce emitowany na kanałach: TVN, TVN 7 oraz Polsat (zakończona emisja 13 sezonu).

Ostry Dyżur
Tytuł oryginalny

ER

Gatunek

dramat, obyczajowy, serial

Kraj produkcji

USA

Czas trwania odcinka

60 min.

Obsada

Jared Padalecki (Paul Harris)

Anna Gunn (Prawniczka Ekabo)

Shohreh Aghdashloo (Riza Kardatay)

Aaron Paul (Doug)

Lucy Lee Flippin (Kobieta z karaluchem w uchu)

David Purdham (dr. Kallis)

John Prosky (Pan Brooks)

Glenne Headly (Dr Abby Keaton)

J.K. Simmons (Gus Loomer)

Joey Perillo (Leo Leipziger)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18wg4u
d18wg4u
d18wg4u