Trwa ładowanie...
d4clapf

Downton Abbey

Najnowsze informacje
4.1
(761 głosów)
Oceń:

„Downton Abeby” to brytyjski serial kostiumowy nadawany przez stację ITV od 26 września 2010 roku. W Polsce był nadawany od 16 kwietnia 2011 roku na kanale TVN Style. Produkcja składa się z siedmiu 60-minutowych odcinków.

Życie w angielskim zamku Downton Abbey toczy się ustalonym od pokoleń porządkiem. Sielską atmosferę w posiadłości lorda Granthama (Hugh Bonneville) i jego żony Cory (Elizabeth McGovern) zakłóca wiadomość o śmierci ich niedoszłego zięcia oraz spadkobiercy. Szok po tragedii potęguje fakt, że teraz jedynym dziedzicem może zostać nikomu nieznany kuzyn Matthew (Dan Stevens).

Downton Abbey wydaje się być bezpieczną twierdzą z ustalonym porządkiem i sposobem życia, który przetrwa następne tysiąc lat. Nie przetrwa! Akcja serialu rozgrywa się w trudnych i burzliwych czasach zarówno dla Anglii, jak i dla całego świata. Tonie słynny Titanic, w ciągu dwóch następnych lat wybucha I wojna światowa, a kobiety zaczynają walczyć o swoje prawa.

Właśnie w tym okresie wkraczamy w świat Downton Abbey, wielkiego dworu należącego do państwa Grantham i ich córek, w którym nie mniej do powiedzenia mają: kamerdyner Garson i ochmistrzyni, pani Hughes. Wszyscy bohaterowie serialu muszą zmierzyć się z nachodzącymi zmianami i odnaleźć się w nowej sytuacji.

Kluczowym zadaniem jednego z głównych bohaterów – Lorda Granthama ( Hugh Bonneville) jest utrzymanie rodzinnego majątku i przekazanie go następnemu pokoleniu. Na drodze do celu staje mu katastrofa Titanica, w której ginie jego przyszły zięć i spadkobierca. Szok po śmierci następcy potęguje fakt, że jedynym możliwym dziedzicem może zostać nikomu nieznany kuzyn Matthew ( Dan Stevens ). Kiedy przyszły dziedzic wprowadza się wraz z matką Isobel Crawley ( Penelope Wilton ) do Downton Abbey, akcja nabiera tempa…

W serialu grają najlepsi spośród czołowych brytyjskich aktorów: Maggie Smith jako Violet, hrabina wdowa Grantham, Hugh Bonneville jako Robert, hrabia Grantham oraz Elizabeth McGovern jako Cora, żona Roberta. Wśród obsady pojawi się także wiele obiecujących młodych talentów: Michelle Cockery ( Lady Mary Crawley ), Jim Carter ( kamerdyner Carson ) czy Jessica Brown Findlay ( Lady Sybil Crawley ), która nazywana jest „nową Keirą Knightley”.

Downton Abbey
Tytuł oryginalny

Downton Abbey

Gatunek

dramat, serial

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Daniel Pirrie (Major Bryant)

Dan Stevens (Matthew Crawley)

Elizabeth McGovern (Cora Crawley)

Penelope Wilton (Isobel Crawley)

Maggie Smith (Violet, hrabina Grantham)

Iain Glen (Sir Richard Carlisle)

Hugh Bonneville (Robert Crawley)

Maria Doyle Kennedy (Vera Bates)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4clapf
d4clapf
d4clapf