Trwa ładowanie...
d403elb

MASH

Najnowsze informacje
4.1
(1126 głosów)
Oceń:

"MASH" to niezapomniana amerykańska komedia z fantastycznymi skeczami i rewelacyjnymi postaciami, o których mówi się do dziś. Przez wielu uważany jest za najlepszą komedię wszech czasów. "MASH" emitowany był przez telewizję CBS od 17 września 1972 do 28 lutego 1983 roku.

Serial opowiada historię nietypowego amerykańskiego szpitala polowego funkcjonującego podczas wojny w Korei. By przetrwać koszmar wojny, lekarze robili co w ich mocy, by oderwać myśli od brutalnej rzeczywistości. Fantastyczne skecze, rewelacyjne postacie oraz niezapomniane dialogi to znaki rozpoznawcze serialu. Od czasu premiery nieustannie retransmitowany przez telewizje na całym świecie, w tym także polską. Zdobył u nas naprawdę spore grono fanów. Co ważne, serial powstał jako kontynuacja doskonale przyjętego filmu.

Po zakończeniu zdjęć do 10 serii odtwórcy głównych ról postanowili zakończyć "MASH". Jednak CBS oraz 20th Century Fox zdecydowało się dokręcić jeszcze 11 sezon. Warto zaznaczyć, że "MASH" zdobył 8 Złotych Globów i 14 nagród Emmy. Wyemitowano 251 odcinków oraz 5 dodatkowych specjalnych.

Alan Alda zagrał główną postać serialu. Benjamin Franklin "Hawkeye" Pierce to wygadany i wesoły, czasem też złośliwy, lekarz polowy. Równocześnie doskonały chirurg. Jego literackim pierwowzorem był bohater książki Richarda Hookera "MAS*H: A Novel About Three Army Doctors". Wayne Rogers zagrał bohatera o pseudonimie "Trapper". Nazywał się John McIntyre. Był najlepszym przyjacielem Sokolego Oka. W serialu jego bohater miał dwie córki i kochającą żonę.

Mike Farrell jako kapitan B.J. Hunnicutt (od 4 serii), następca Trapera, był spokojniejszy od niego, ale również niezwykle dokuczał majorowi. Loretta Swit to w serialu szefowa pielęgniarek, poważna i twarda pani major, której życie jest nierozerwalnie związane z armią. Jej bohaterka jest zwolenniczką dyscypliny. Romansuje z żonatym Frankiem Burnsem. Nosiła pseudonim Hot Lips (gorące wargi).

Larry Linville odtwarzał rolę majora Franka Burnsa. Jego bohater to niekompetentny i egoistyczny doktor, który wini innych za wszystkie swoje niepowodzenia. Romansuje z piękną major Houlihan. Gary Rich Burghoff występował w serialu w latach 1972-1983 w roli kaprala Waltera 'Radar'a O'Reilly. Zrezygnował jednak po ukończeniu siódmego sezonu.

MASH
Tytuł oryginalny

M*A*S*H

Gatunek

komedia, serial, wojenny

Kraj produkcji

USA

Reżyser
Muzyka
Scenarzysta
Obsada

Reid Cruickshanks (sierżant sztabowy)

Ric Mancini (sierżant Hodkey)

Danny Dayton (szybki Freddie Nichols)

Robin Riker (Pielęgniarka Perry)

Allan Arbus (Major Freedman)

Gary Burghoff (Cpl. Walter Radar O'Reilly)

Harry Morgan (Col. Sherman T. Potter)

Mike Farrell (Kapitan B.J. Hunnicut)

Michael Bell (Willie Stratton)

Loretta Swit (Maj. Margaret Hot)

Sally Kellerman (Margaret 'Hot Lips' O'Houlihan)

Gary Grubbs (Lt. Geyer)

David Ogden Stiers (Maj. Charles Emerson Winchester III)

Elliott Gould (John Francis Xavier 'Trapper' McIntyre)

Alan Alda (Kapitan Benjamin Franklin Hawkeye Pierce)

Donald Sutherland (Benjamin Franklin 'Hawkeye' Pierce)

Ned Bellamy (G.I.)

Jim Boyce (Danielson)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d403elb
d403elb
d403elb