Trwa ładowanie...

Houston, mamy problem. "Astronomiczna" wpadka Danuty Holeckiej w "Wiadomościach"

Zaczął się nowy rok szkolny. Dzieciaki wróciły na lekcje i do odrabiania prac domowych. Po jednym z ostatnich wydań "Wiadomości" pracę domową będzie musiała też odrobić Danuta Holecka. A wszystko przez "astronomiczną" wpadkę.

Houston, mamy problem. "Astronomiczna" wpadka Danuty Holeckiej w "Wiadomościach"Źródło: screen z programu
d1s3sxd
d1s3sxd

Podstaw astronomii uczymy się przeważnie w pierwszych klasach podstawówki. Dzieci potrafią wymienić po kolei wszystkie planety. Zapamiętanie Układu Słonecznego nie należy do najtrudniejszych. Jednak jak się okazuje, nawet i taka rzecz może generować wpadki. Tyle że ta miała miejsce w jednym z chętniej oglądanych programów informacyjnych w kraju.

W wydaniu "Wiadomości" z 2 września Danuta Holecka miała zapowiedzieć materiał o Zlocie Miłośników Astronomii Delta Optical AstroShow. Zlot odbył się na zamku w Gniewie w dniach 31 sierpnia – 2 września. Pewnie gdyby nie wpadka Holeckiej, mało kto by o nim przeczytał w sieci.

- Jowisz, Saturn, Mars, Neptun, Uran oraz Księżyc – nazwy planet znane są wszystkim. Często tylko nazwy. Na zamku w Gniewie można było niemal dotknąć planet – powiedziała Holecka, a raczej przeczytała to, co przygotowano jej na prompterze. Nie wiadomo, na czym opierał się autor tekstu z wieczornego wydania "Wiadomości", ale zdecydowanie nie był to podręcznik do astronomii. Chcąc niechcąc to jednak Holecka stała się "twarzą" wpadki.

Kopernik złapałby się pewnie za głowę. I to dwa razy. Warto przypomnieć, że astronomia może zniknąć z listy dyscyplin naukowych w Polsce. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego kierowane przez Jarosława Gowina przygotowało projekt rozporządzenia, w którym łączy astronomię w jednej grupie z innymi naukami fizycznymi. Polskie Towarzystwo Astronomiczne zebrało już kilka tysięcy głosów pod petycją kierowaną w tej sprawie do ministra Gowina.

d1s3sxd

- Astronomia jest jedną z najstarszych nauk na Ziemi i w naszym kraju ma ona wspaniałe, wielowiekowe tradycje.(...) To przecież nasz rodak, kanonik warmiński Mikołaj Kopernik, "wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię". Współcześni polscy astronomowie kontynuują tę wspaniałą tradycję z wielkim powodzeniem umacniając markę jaką jest Polska Astronomia – apelują.

Tych, których mógł zmylić tekst w "Wiadomościach", uspokajamy. Księżyc (jeszcze) nie jest planetą. To jedyny naturalny satelita Ziemii i też jedyne ciało niebieskie, na którym wylądowali ludzie. A dokładnie 12 osób.

d1s3sxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s3sxd