Trwa ładowanie...
d72stdj

Wiktoria

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

"Wiktoria" to brytyjski serial telewizyjny stworzony i współpisany przez Daisy Goodwin. Produkcja opowiada o życiu królowej Wiktorii, między innymi o jej rodzinie, wstąpieniu na tron w wieku 18 lat i narodzinach pierwszego dziecka. Główne role w produkcji zagrali chociażby Jenna Coleman, Tom Hughes, Peter Bowles oraz Catherine Flemming. Seria zadebiutowała w brytyjskiej telewizji 28 sierpnia 2016 roku.

Wiktoria – opis fabuły

Fabuła serialu "Wiktoria" opowiada o życiu królowej Wiktorii (w tej roli Jenna Coleman), która rządziła Wielką Brytanią w latach 1837-1901. Pierwszy sezon serialu przedstawia między innymi moment jej koronacji, który miał miejsce w wieku zaledwie 18 lat. Poznajemy też historię jej przyjaźni i późniejszego zauroczenia Williamem Lambem (Rufus Sewell), a także jej ślub z księciem Albertem (Tom Hughes). 1. sezon serialu "Wiktoria" wieńczy moment narodzin ich pierwszej córki, Wiktorii Koburg. W kolejnych odcinkach seria przedstawia jej codzienne życie, w szczególności trudy rządzenia krajem i wychowywania dzieci. Dowiadujemy się także więcej o jej otoczeniu, a także o coraz trudniejszej relacji z mężem i sprawach związanych ze sprawowaniem władzy w Zjednoczonym Królestwie.

Wiktoria – obsada, bohaterowie

Główną bohaterką serialu "Wiktoria" jest tytułowa królowa Wiktoria Hanowerska, w której rolę wcieliła się Jenna Coleman. W pozostałych rolach wystąpili między innymi:

 • Jenna Coleman jako królowa Wiktoria;
 • Tom Hughes jako książę Albert;
 • Rufus Sewell jako lord Melbourne;
 • Anna Wilson-Jones jako lady Emma Portman;
 • Nell Hudson jako Skerrett;
 • Ferdinand Kingsley jako Francatelli;
 • Eve Myles jako pani Jenkins;
 • Daniela Holtz jako baronowa Lehzen;
 • Adrian Schiller jako Penge;
 • Catherine Flemming jako księżna Kentu;
 • Tommy Knight jako Brodie;
 • Jordan Waller jako lord Alfred Paget;
 • Peter Bowles jak książę Wellington;
 • Bazil Eidenbenz jako Lohlein;
 • Peter Firth jako książę Cumberland.

Oprócz najważniejszych bohaterów w serii w obsadzie serialu "Wiktoria" pojawia się również wiele postaci drugo- i trzecioplanowych. Bohaterowie produkcji dobierani byli w większości na podstawie realnych wydarzeń z czasów panowania królowej Wiktorii, jednak część z nich została stworzona na potrzeby rozbudowania historii opowiadanej w serialu.

Wiktoria – produkcja

Twórcą serialu "Wiktoria" jest Daisy Goodwin, znana pisarka i producentka telewizyjna. Jest ona jednocześnie producentem wykonawczym produkcji i współautorką scenariusza, który tworzyła wraz z Guyem Andrewsem i Ottilie Wilford. Oprócz niej funkcję producentów wykonawczych pełnili jeszcze Dan McCulloch, Damien Timmer i Rebecca Eaton. Produkcja serialu "Wiktoria" spoczywała natomiast w rękach Paula Frifta i Davida Boultera. Firmami odpowiedzialnymi za tworzenie serii były wytwórnie Mammoth Screen i Masterpiece. Za dystrybucję obrazu odpowiadało ITV Studios.

Wiktoria – muzyka

Motyw przewodni z serialu "Wiktoria" stworzył Martin Phipps, a zaśpiewała go grupa Mediæval Bæbes. Kompozytor jest też głównym twórcą muzyki w produkcji, jednak później zastąpiła go na tym stanowisku Ruth Barrett. Ścieżka dźwiękowa z serialu "Wiktoria" miała swoją premierę 12 stycznia 2017 roku. W lutym 2019 roku Ruth Barrett zapowiedziała, że wkrótce do sprzedaży trafi jego druga część, z muzyką z 2. i 3. sezonu serialu. Drugi soundtrack z serialu "Wiktoria" ostatecznie pojawił się w sklepie Amazon 22 lutego 2019 roku.

Wiktoria – recenzje

Recenzje serialu "Wiktoria" okazały się pozytywne dla jego twórców. W serwisie Rotten Tomatoes serial uzyskał 80 proc. pozytywnych recenzji, a widzowie na tej samej stronie przyznali mu średnią ocenę 6.77/10. W serwisie Metacritic wystawiono mu ocenę 67/100, co wskazuje na ogół na pozytywny odzew od krytyków. Recenzenci szczególnie dobrze ocenili grę aktorską Jenny Coleman i Rufusa Sewella, jednak zgodnie uznali, że budowana historia nie każdemu przypadnie do gustu. Drugi sezon serialu "Wiktoria" uzyskał w serwisie Rotten Tomatoes wyższą notę od krytyków, jednak został niżej oceniony przez widzów. W pierwszym przypadku było to 87 proc. pozytywnych recenzji, w drugim – ocena 6.17/10.

Wiktoria – odcinki, sezony

Premiera serialu "Wiktoria" miała miejsce 28 sierpnia 2016 roku na antenie brytyjskiej telewizji ITV. 15 stycznia 2017 roku seri trafiła do amerykańskiej stacji PBS. Polska premiera serialu "Wiktoria" stała się faktem 20 stycznia 2017 roku. Produkcję emitowała w naszym kraju telewizja TVP1. We wrześniu 2017 roku drugi sezon serialu udostępniany był na platformie HBO Go, a w telewizji można go było zobaczyć na antenie stacji HBO. Trzeci sezon serialu "Wiktoria" rozpoczął swoją emisję 16 czerwca 2019 roku na kanale HBO3.

Wiktoria
Tytuł oryginalny

Victoria

Gatunek

Dramat

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Data premiery

28.08.2016

Czas trwania odcinka

60 min.

Liczba sezonów

3

Obsada

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d72stdj
d72stdj
d72stdj