ycipk-38qlcc
ycipk-38qlcc

Prawo ulicy - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
ycipk-38qlcc

„Prawo ulicy” (The Wire) to amerykański serial kryminalny produkcji HBO. Akcja serialu rozgrywa się w Baltimore w stanie Maryland i opowiada o sprawach kryminalnych z punktu widzenia zarówno policjantów, jak i przestępców. Przedstawia tamtejszy świat narkotykowy - od narkomanów do dilerów, od policjantów do polityków.

Serial emitowany był od czerwca 2002 roku do marca 2008 roku przez telewizję HBO (w Polsce przez HBO i TVN - dwie pierwsze serie). Wyprodukowano łącznie 60 odcinków podzielonych na 5 serii.

Wszystko zaczyna się od morderstwa popełnionego przez dilera D'Angelo Barksdale'a. Akcja pierwszego sezonu skupia się na śledztwie przeciwko Avonowi Barksdale'owi - bossowi narkotykowemu, trzęsącemu częścią Baltimore. Policyjny detektyw James McNulty postanawia stworzyć specjalny łączony oddział, zajmujący się zabójstwami na tle narkotykowym, aby zniszczyć króla podziemnego światka, Avona Barksdale'a.

Życie w Baltimore nie przypomina amerykańskiego snu. Na ulicach widać biedę, ludzie są zniechęceni i przemęczeni. Handlarze narkotyków zbierają obfite żniwo. Gdy jeden z nich zostaje oczyszczony z zarzutów, policjant Jimmy McNulty (Dominic West) wypowiada gangom prywatną wojnę. Z pomocą swojej partnerki Shakimi (Sonja Sohn) uczyni wszystko, by dilerzy śmierci znaleźli się za kratkami.

Atutem serialu „Prawo ulicy” jest niezwykły realizm i dbałość o szczegóły. Dzięki znakomicie zarysowanym postaciom, które są ludźmi z krwi i kości, oraz konsekwentnie prowadzonej dramaturgii (nagroda Amerykańskiej Gildii Scenarzystów, nominacja do nagrody Emmy), „Prawo ulicy” zdobyło uznanie widzów i krytyków. The Daily Telegraph ocenił, że nie tylko jest to "najprawdopodobniej najlepszy serial w historii telewizji", ale zasługuje wręcz na porównanie z dziełami Dickensa i Dostojewskiego.

ycipk-38qlcc

Ciekawostką jest fakt, że w epizodycznych rolach pojawiają się prawdziwi policjanci i przestępcy z Baltimore.

Tytuł oryginalny

The Wire

Gatunek

dramat, kryminał, sensacyjny, serial

Kraj produkcji

USA

Czas trwania odcinka

60 min.

Obsada

Richard Price

Lance Reddick (Cedric Daniels)

Agnieszka Holland

Joey Perillo (Lekarz sądowy)

ycipk-38qlcc
ycipk-38qlcc
ycipk-38qlcc