Trwa ładowanie...
d463r3f

Prawo ulicy

Najnowsze informacje
4.6
(103 głosy)
Oceń:

„Prawo ulicy” (The Wire) to amerykański serial kryminalny produkcji HBO. Akcja serialu rozgrywa się w Baltimore w stanie Maryland i opowiada o sprawach kryminalnych z punktu widzenia zarówno policjantów, jak i przestępców. Przedstawia tamtejszy świat narkotykowy - od narkomanów do dilerów, od policjantów do polityków.

Serial emitowany był od czerwca 2002 roku do marca 2008 roku przez telewizję HBO (w Polsce przez HBO i TVN - dwie pierwsze serie). Wyprodukowano łącznie 60 odcinków podzielonych na 5 serii.

Wszystko zaczyna się od morderstwa popełnionego przez dilera D'Angelo Barksdale'a. Akcja pierwszego sezonu skupia się na śledztwie przeciwko Avonowi Barksdale'owi - bossowi narkotykowemu, trzęsącemu częścią Baltimore. Policyjny detektyw James McNulty postanawia stworzyć specjalny łączony oddział, zajmujący się zabójstwami na tle narkotykowym, aby zniszczyć króla podziemnego światka, Avona Barksdale'a.

Życie w Baltimore nie przypomina amerykańskiego snu. Na ulicach widać biedę, ludzie są zniechęceni i przemęczeni. Handlarze narkotyków zbierają obfite żniwo. Gdy jeden z nich zostaje oczyszczony z zarzutów, policjant Jimmy McNulty (Dominic West) wypowiada gangom prywatną wojnę. Z pomocą swojej partnerki Shakimi (Sonja Sohn) uczyni wszystko, by dilerzy śmierci znaleźli się za kratkami.

Atutem serialu „Prawo ulicy” jest niezwykły realizm i dbałość o szczegóły. Dzięki znakomicie zarysowanym postaciom, które są ludźmi z krwi i kości, oraz konsekwentnie prowadzonej dramaturgii (nagroda Amerykańskiej Gildii Scenarzystów, nominacja do nagrody Emmy), „Prawo ulicy” zdobyło uznanie widzów i krytyków. The Daily Telegraph ocenił, że nie tylko jest to "najprawdopodobniej najlepszy serial w historii telewizji", ale zasługuje wręcz na porównanie z dziełami Dickensa i Dostojewskiego.

Ciekawostką jest fakt, że w epizodycznych rolach pojawiają się prawdziwi policjanci i przestępcy z Baltimore.

Prawo ulicy
Tytuł oryginalny

The Wire

Gatunek

dramat, kryminał, sensacyjny, serial

Kraj produkcji

USA

Czas trwania odcinka

60 min.

Obsada

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d463r3f
d463r3f
d463r3f