Trwa ładowanie...
d1roc3k

Pijanowski Wojciech

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Filmografia:
d1roc3k

Na początku lat 90. Wojciech Pijanowski był jedną z największych gwiazd polskiej telewizji. Obecnie rzadko kiedy można go zobaczyć na srebrnym ekranie.

Już w 1975 roku Wojciech Pijanowski postanowił zmienić rodzimą telewizję. To właśnie on wprowadził znaczące zmiany w teleturnieju "Wielka gra", który prowadziła Stanisława Ryster. Dzięki modyfikacjom Pijanowskiego, zasady programu odbiegły od angielskiego pierwowzoru i obowiązywały aż do końca jego emisji na antenie Telewizji Polskiej.

Lata 80. to czas programu telewizyjnego "Jantar", który współtworzył z Krzysztofem Szewczykiem i Włodzimierzem Zientarskim, lecz okres największych sukcesów przypadł na pierwszą połowę lat 90. To właśnie wtedy na ekrany wszedł teleturniej, który był zapowiedzią nowej, typowo rozrywkowej telewizji. "Koło Fortuny" było ewenementem i do dziś ma wielu fanów, którzy z łezką w oku wspominają luksusowe na tamte czasy nagrody.

Wojciech Pijanowski przez trzy lata prowadził "Koło Fortuny", po czym jego rolę przejęli kolejno Paweł Wawrzecki, Stanisław Mikulski oraz Krzysztof Tyniec, jednak żaden z nich nie cieszył się tak wielką sympatią, jak pierwszy prowadzący.

Po odejściu z "Koła Fortuny" Pijanowski nigdy więcej nie poprowadził programu bijącego rekordy popularności. Z roku na rok schodził na dalszy plan, aż w końcu polscy widzowie niemal zapomnieli o jego istnieniu. W międzyczasie Pijanowski współpracował z takimi stacjami, jak TVP, TV 4, TV Centrum, TV Puls czy Tele 5, lecz bez większych sukcesów.

Wydawało się, że rok 2004 przyniesie zmiany na lepsze. To właśnie wtedy Wojciech Pijanowski planował otwarcie własnej telewizji TV Fortuna, w której emitowane byłyby programy stricte rozrywkowe. Niestety, na planach się skończyło.

Na przełomie lat 2007/2008 był reżyserem i scenarzystą programu "Najgorszy polski kierowca" emitowanego w TV Puls. Współtworzył również "Wideotekę dorosłego człowieka" wraz z Marią Szabłowską oraz Krzysztofem Szewczykiem. Jeździł lazurowym Fiatem 125p i przeprowadzał wywiady ze znanymi ludźmi, a czasem nawet wcielał się w prawdziwego taksówkarza.

Do historii telewizji przeszły nie tylko główne nagrody "Koła Fortuny", czyli samochody marki Polonez czy Cinquecento, ale również powiedzonka Pijanowskiego. To właśnie on był autorem słów: "Magda pocałuj pana", "Magda, pokaż Panu" czy "A teraz Magda odsłoni cztery litery".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1roc3k
d1roc3k
d1roc3k
d1roc3k

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj