Trwa ładowanie...
d3iupjv

Koło Fortuny

Najnowsze informacje
2.9
(15 głosów)
Oceń:

"Koło Fortuny" (oryg. Wheel of Fortune) to teleturniej telewizyjny nadawany w TVP 2 w dwóch turach: 1992-1998 oraz 2007-2009. Mimo że program posiadał wielu prowadzących, to niezaprzeczalnie z "Kołem Fortuny" najbardziej kojarzeni są Wojciech Pijanowski i Magda Masny.

To właśnie Wojciech Pijanowski (razem z Pawłem Hanczakowskim) sprowadził do Polski amerykański format. "Koło Fortuny" to pierwszy teleturniej w polskiej telewizji, oparty na zagranicznej licencji.

"Koło Fortuny" od razu zaskarbiło serca publiczności: początkowa oglądalność teleturniej sięgała nawet 10 milionów widzów. Najpierw program emitowany był o 21.40 i przerywany był blokami reklamowymi.

Wojciech Pijanowski,mimo że był niezwykle popularny wśród publiczności, w 1995 roku odsunięto go od prowadzenia programu. Powodem były zarzuty nietrzeźwości i niewydawania zawodnikom wszystkich nagród.

"Koło Fortuny" miało kolejnych gospodarzy, jednak żaden nie był tak popularny, jak Pijanowski. W roli prowadzącego teleturniej występowali kolejno: Jerzy Bończak, Andrzej Kopiczyński, Paweł Wawrzecki oraz Stanisław Mikulski.

W 1997 roku Magda Masny przeszła na urlop macierzyński (2 miesiące), podczas którego zastąpiła ją początkująca aktorka Anna Samusionek.

W 2007 roku nowym prowadzącym teleturniej został Krzysztof Tyniec, a towarzyszyła mu Marta Lewandowska

W 1998 roku władze stacji postanowiły zdjąć program z anteny. "Koło Fortuny" powróciło na krótko na wizję w 2007 roku. Jednak zmieniona formuła i nowi gospodarze nie przypadli do gustu widzom (oglądalność sięgała 2-3 milionów).

W 2009 roku Dwójka nie otrzymała zgody na dalszą licencję programu, mimo że stacja wcześniej zapowiadała, że planuje kolejną serię programu na 2010 rok.

"Koło Fortuny" zapadło widzom w pamięci głównie ze względu na niewybredne powiedzonka Wojciecha Pijanowskiego. "Magda, pocałuj Pana" weszło już na stałe do języka potocznego. Tak Pijanowski miał poprosić Magdę Masny, by pogratulowała zwycięzcy. Realna sytuacja wyglądała jednak troszeczkę inaczej."Magda obiecała, że Pana ucałuje - bardzo Pana polubiła" - powiedział naprawdę Pijanowski, co podsumowała Magda Masny: "Nie wiem, co na to Pani Lila powie" i wtedy pocałowała gracza. Krzysztof Tyniec, ostatni gospodarz teleturnieju bardzo chętnie wspierał się kultowym powiedzonkiem.

Gracze, aby wziąć udział w programie musieli przejść szereg eliminacji. Do "Koła Fortuny" robiono nabór w dwojaki sposób:

1. 1992-1998: Ochotnik wysyłał kartkę do UniVision (producent programu), po czym w odpowiedzi otrzymywał test IQ, który musiał wypełnić i odesłać. Spośród osób z najwyższym IQ losowano przyszłych uczestników programu.

2. 2007-2009: Eliminacje do programu odbywały się raz na pół roku w warszawskiej siedzibie TVP. Kandydaci w ciągu 20 minut musieli rozwiązać dwie krzyżówki. Następnie psychologowie przeprowadzali rozmowy, po których dzwonili do wybranych kandydatów.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iupjv
d3iupjv
d3iupjv