WP

Koło Fortuny - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

"Koło Fortuny" (oryg. Wheel of Fortune) to teleturniej telewizyjny nadawany w TVP 2 w dwóch turach: 1992-1998 oraz 2007-2009. Mimo że program posiadał wielu prowadzących, to niezaprzeczalnie z "Kołem Fortuny" najbardziej kojarzeni są Wojciech Pijanowski i Magda Masny.

To właśnie Wojciech Pijanowski (razem z Pawłem Hanczakowskim) sprowadził do Polski amerykański format. "Koło Fortuny" to pierwszy teleturniej w polskiej telewizji, oparty na zagranicznej licencji.

"Koło Fortuny" od razu zaskarbiło serca publiczności: początkowa oglądalność teleturniej sięgała nawet 10 milionów widzów. Najpierw program emitowany był o 21.40 i przerywany był blokami reklamowymi.

Wojciech Pijanowski,mimo że był niezwykle popularny wśród publiczności, w 1995 roku odsunięto go od prowadzenia programu. Powodem były zarzuty nietrzeźwości i niewydawania zawodnikom wszystkich nagród.

"Koło Fortuny" miało kolejnych gospodarzy, jednak żaden nie był tak popularny, jak Pijanowski. W roli prowadzącego teleturniej występowali kolejno: Jerzy Bończak, Andrzej Kopiczyński, Paweł Wawrzecki oraz Stanisław Mikulski.

WP

W 1997 roku Magda Masny przeszła na urlop macierzyński (2 miesiące), podczas którego zastąpiła ją początkująca aktorka Anna Samusionek.

W 2007 roku nowym prowadzącym teleturniej został Krzysztof Tyniec, a towarzyszyła mu Marta Lewandowska

W 1998 roku władze stacji postanowiły zdjąć program z anteny. "Koło Fortuny" powróciło na krótko na wizję w 2007 roku. Jednak zmieniona formuła i nowi gospodarze nie przypadli do gustu widzom (oglądalność sięgała 2-3 milionów).

W 2009 roku Dwójka nie otrzymała zgody na dalszą licencję programu, mimo że stacja wcześniej zapowiadała, że planuje kolejną serię programu na 2010 rok.

"Koło Fortuny" zapadło widzom w pamięci głównie ze względu na niewybredne powiedzonka Wojciecha Pijanowskiego. "_Magda, pocałuj Pana_" weszło już na stałe do języka potocznego. Tak Pijanowski miał poprosić Magdę Masny, by pogratulowała zwycięzcy. Realna sytuacja wyglądała jednak troszeczkę inaczej."_Magda obiecała, że Pana ucałuje - bardzo Pana polubiła_" - powiedział naprawdę Pijanowski, co podsumowała Magda Masny: "_Nie wiem, co na to Pani Lila powie_" i wtedy pocałowała gracza. Krzysztof Tyniec, ostatni gospodarz teleturnieju bardzo chętnie wspierał się kultowym powiedzonkiem.

WP

Gracze, aby wziąć udział w programie musieli przejść szereg eliminacji. Do "Koła Fortuny" robiono nabór w dwojaki sposób:

  1. 1992-1998: Ochotnik wysyłał kartkę do UniVision (producent programu), po czym w odpowiedzi otrzymywał test IQ, który musiał wypełnić i odesłać. Spośród osób z najwyższym IQ losowano przyszłych uczestników programu.
  1. 2007-2009: Eliminacje do programu odbywały się raz na pół roku w warszawskiej siedzibie TVP. Kandydaci w ciągu 20 minut musieli rozwiązać dwie krzyżówki. Następnie psychologowie przeprowadzali rozmowy, po których dzwonili do wybranych kandydatów.
WP
Koło Fortuny - Szczegóły programu
Obsada
WP
WP