Trwa ładowanie...
dcf66m6
dcf66m6

Kojak

Najnowsze informacje
4.4
(123 głosy)
Oceń:
dcf66m6
Zdjęcie

„Kojak” to amerykański, kryminalny serial telewizyjny, wyświetlany w USA w latach 1973 - 1978. Zdobył tam niesamowitą popularność. Tytułowym bohaterem serialu był porucznik Theo Kojak, pracujący w wydziale zabójstw policji w Nowym Jorku. W Polsce serial wyświetlany był przez TVP w latach 70., a następnie dość rzadko powtarzany, choć każda z powtórkowych serii cieszyła się popularnością widzów.

Rolę główną grał Telly Savalas, dla którego była to życiowa rola. Charakterystyczny lizak, wcześniej papierosy i brak włosów ukryty pod kapeluszem stały się znakami rozpoznawczymi porucznika Theo Kojaka. Aktualnie wszyscy łączą Savalasa z tą rolą, choć zagrał także w kilku filmach pełnometrażowych. Ciekawostką jest fakt, że plakat Kojaka ma na ścianie porucznik Borewicz. Kojak, jak sam przyznał w jednym z odcinków był jego idolem.

W roku 1973 oraz w drugiej połowie lat 80. zrealizowano osiem pełnometrażowych filmów telewizyjnych, bazujących na serialu. Porucznik doczekał się też awansu. Stało się to w 1990 roku, kiedy Theo Kojak dostąpił zaszczytu noszenia odznaki inspektora. Łącznie wyemitowano 118 odcinków, które składały się na pięć sezonów. Serial był wielokrotnie nagradzany, m.in. w 1975 i 1976 roku Savalas otrzymał Złotego Globa za kreację Kojaka.

W roku 2005 serial wznowiono, oczywiście z inną obsadą. Kojaka gra Ving Rhames, a wśród innych wykonawców jest Chazz Palminteri. Co ciekawe pojawiają się w nim wątki polskie. Kojak to tym razem czarnoskóry Amerykanin, a jego dziadkiem był Polak i stąd miało wziąć się charakterystyczne nazwisko. Producenci jednak "nie kupili" nowego Kojaka. Emisja została przerwana po dziewięciu odcinkach, choć oglądalność była wysoka.

Sam Telly Savalas zmarł w 1994 roku. Czterokrotnie żonaty, ojciec sześciorga dzieci. Zmarł na raka prostaty. Oprócz Kojaka wszyscy z pewnością kojarzą go z serią filmów pt. "Parszywa dwunastka", a fani Bonda z filmem pt: "W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości".

Kojak
Tytuł oryginalny

Kojak

Gatunek

dramat, kryminał, serial

Kraj produkcji

USA

Czas trwania odcinka

60 min.

Reżyser
Scenarzysta
Obsada

Ric Mancini (Woody)

Gregory Walcott (Malcolm Cane)

Kevin James Dobson (Bobby Crocker)

Dan Frazer (Frank McNeil)

George Savalas (Stavros)

James Murtaugh (Sutter)

Ron Rifkin (Rick Levene)

Telly Savalas (Theo Kojak)

John Glover (Billy Jo Sparrow)

dcf66m6
dcf66m6
dcf66m6
dcf66m6