WP

Fajbusiewicz Michał - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
WP

Michał Fajbusiewicz jest polskim dziennikarzem, producentem filmowym, reżyserem, scenarzystą, a także publicystą. Prowadzi kultowy już magazyn kryminalny "997" w TVP2.

* Michał Fajbusiewicz* (jego prawdziwe imię to Marian) urodził się 26 kwietnia 1951 roku w Łodzi. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Z wykształcenia jest nauczycielem, pedagogiem i politologiem.

Jego kariera dziennikarska rozpoczęła się w 1982 roku od pracy w Telewizji Polskiej. Na początku pełnił funkcję redaktora TVP Łódź. Publicysta zadebiutował w wieku 32 lat reportażem "Nabici w butelkę", nadawanym w TVP1.

Obecnie Michał Fajbusiewicz jest gospodarzem "Magazynu Kryminalnego 997". Program ten prowadzi już przez piętnaście lat. Poza tym jest również współautorem i prowadzącym "Express reporterów - Gorąca linia", "Stan krytyczny", "Dajcie znak życia" i wielu innych. Jest także bardzo dobrym reżyserem. Udało mu się zrealizować cenione programy publicystyczne, filmy dokumentalne i reportaże (prawie 200), np. "Życie na zbrodni" w TVP2, w którym przedstawiał problemy ofiar i rodzin dotkniętych tragedią. Jego produkcje zostały docenione przez zagranicznych twórców. Były przedstawiane nie tylko na polskich festiwalach, ale również na Oberhausen czy Monte Carlo.

Napisał scenariusze do takich produkcji filmowych jak: "Łukasz", "Malarz ekranu", "Pod tsunami", "Zasypane miasto", "Nowa misja" czy "Życie za śmierć". Jest współautorem i reżyserem filmu dokumentalnego o profesorze Janie Karskim, emisariuszu AK i bohaterze środowisk żydowskich - "Moja Misja".

WP

W kręgu jego zainteresowań znajdują się także podróże i fotografia. Przez wiele lat prowadził swój autorski cykl programów podróżniczych, emitowanych na antenie TVP Łódź, a później także "Z Dwójką dookoła świata" w TVP2. Zrealizował szereg reportaży z najdalszych zakątków świata - Afryki, Azji, Ameryki Południowej i zwiedził blisko 100 krajów. Jest także członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy i Podróżników "Globtroter". Zaś jego wystawy fotograficzne dotyczące Etiopii, Amazonki, Laos i Sri Lanki, prezentowane były nie tylko w Polsce, ale także na Kostaryce.

Dziennikarz jest laureatem nagrody Telekamery 2003 w kategorii "Publicystyka" (zajął trzecie miejsce) oraz nagrody KONSALNET. Zostały docenione także jego zdolności reżyserskie; za a film o Łodzi pt. "Nowa Ziemia Obiecana" otrzymał nagrodę Grand Prix na Festiwalu Filmów Turystycznych w Poznaniu. W 2006 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Od 2004 roku pełni obowiązki szefa działu reportażu czasopisma "Moda i styl". W 1991 roku wydał książkę "997 - 100 niewykrytych zbrodni". Gościnnie wystąpił w kilku serialach telewizyjnych, m.in.: "Świat według Kiepskich", "Badziewiakowie", "Święta wojna", a także programie rozrywkowym "Duże dzieci", nadawanym w TVP2.

Prywatnie jest żonaty i ma jednego syna, który jest dyrektorem do spraw marketingu. Cały swój wolny czas poświęca na podróże. Kolekcjonuje też stare maszyny do pisania.

Data urodzenia

26.04.1951

Filmografia
WP
WP