Trwa ładowanie...
d20rfnx

997

Najnowsze informacje
3.0
(4 głosy)
Oceń:

"Magazyn Kryminalny 997" to program emitowany na antenie TVP2 od 1986 roku. Jego autorem i zarówno gospodarzem jest Michał Fajbusiewicz. "997" przedstawia telewidzom inscenizacje filmowe z udziałem aktorów ukazujące uczestników i przebieg tragicznych wydarzeń.

Przez pierwszych 10 lat godzinny program nadawany był raz w miesiącu, a oglądało go od 12 -15 milionów telewidzów. Jego pierwszym prowadzącym był pułkownik Jan Płócienniczak.

Program prezentuje niewyjaśnione sprawy kryminalne. Fajbusiewicz poprzez przedstawienie trudnych zbrodni, apeluje do widzów o pomoc w znalezieniu sprawców. Przez cały czas trwania programu czynne są telefony, pod którymi policjanci czekają na ważne informacje od świadków poszczególnych wydarzeń. Każdy szczegół może być istotny i mieć duży wpływ na rozwiązanie np. konkretnego zabójstwa.

Przez ponad dwadzieścia lata w magazynie zostało przedstawionych prawie 2500 nierozwikłanych spraw sprzed kilku czy nawet kilkunastu lat. Dzięki pomocy widzów policjanci zatrzymali 300 morderców i groźnych przestępców, a także wiele innych podejrzanych osób. Dowodzi to o dużej skuteczności programu. W "997" zostały przedstawione takie sprawy jak, zabójstwo rencisty ze Słupska, zaginięcie policjanta z Witnicy, zabójstwo właścicielki sklepu w Warszawie czy dziewczyny z Sokółki, zaginięcie Bożeny Świderskiej z Tych, a także uduszenie kobiety w Chełmie czy podwójne zabójstwo koło Nowego Targu.

Sukcesów było bardzo wiele. Dwukrotnie zdarzyło się, że już w trakcie emisji programu, po informacjach od telewidzów, zatrzymano przestępców. Tak było w 1990 roku, kiedy mordercę ze Świdnicy o pseudonimie "Brzytwa", rozpoznała mieszkanka Dolnego Śląska. Zaś rok później telewidz z Poznania rozpoznał poszukiwanego Emila Pasternaka z Krakowa, zabójcę przedsiębiorcy budowlanego, którego zwłoki zabetonował w beczce. Chociaż zdarzały się też sytuacje trudne dla autora programu np. groźby zemsty ze strony zatrzymanych dzięki programowi przestępców.

Materiały magazynu "997" pojawiły się w angielskim, holenderskim i belgijskim programie. Autorzy byli m.in. zaproszeni do policji włoskiej, niemieckiej, belgijskiej, czeskiej, francuskiej, a nawet nowojorskiej policji. Program zyskał szeroką popularność i gościł w wielu policjach na całym świecie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20rfnx
d20rfnx
d20rfnx