Trwa ładowanie...
d4lrn0l

1920. Wojna i miłość

Najnowsze informacje
5.0
(4685 głosów)
Oceń:

Historyczno-sensacyjny serial "1920. Wojna i miłość", z elementami przygodowymi, przedstawia jeden z najważniejszych okresów w dziejach Polski – walkę o niepodległość w 1920 roku. Akcja rozpoczyna się już w roku 1918 – w pogrążonej chaosem Rosji. Serial składa się z jednej serii, z trzynastu odcinków.

Bohaterowie to: Bronek Jabłoński (w jego roli Jakub Wesołowski) – oficer rosyjskiej armii, Władek Jarociński (Wojciech Zieliński) – podporucznik w armii niemieckiej i Józef Szymański (Tomasz Borkowski) – porucznik C.K. Armii (wojsk monarchii austrowęgierskiej). Bronek Jabłoński wpada w ręce bolszewickiego oddziału dowodzonego przez okrutnego Tkaczenkę, ale udaje mu się zbiec.

Władek Jarociński (Wojciech Zieliński) ze Śremu, żołnierz pruskiej armii i Józef Szymański (Tomasz Borkowski), matematyk ze Lwowa, oficer w austro-wegierskiej CK Armii stają naprzeciw siebie w bitwie. Józefowi udaje się wyrwać z niemieckiego okrążenia. Władek, przypadkowo, wbrew własnej woli, zostaje dezerterem. Wkrótce do uciekinierów dołącza Bronek. Całą trójkę zatrzymuje niemiecka żandarmeria. Trafią do obozu internowania.

Zdjęcia do serialu trwały 4 miesiące, były realizowane w 130 obiektach w całej Polsce – w tym w Rzeszowie, Jarosławiu, Sanoku (skansen), Suchej (skansen), Modlinie, Cieksynie oraz w plenerach w okolicach Warszawy. 60 proc. zdjęć odbyło się w plenerach. Przy serialu było zaangażowanych 220 aktorów, ponad 2000 statystów i 200 koni.

W roli Marszałka Piłsudskiego zobaczymy Mirosława Bakę, a w pozostałych rolach m.in.: Karolinę Chapko (Zosia), Monikę Kwiatkowską-Dejczer (Jadwiga), Katarzynę Maciąg (Lulu), Lesława Żurka (Miecio), Karolinę Nolbrzak (Pola), Michała Żurawskiego (Aleksander), Danutę Stenkę (Teresa Olszyńska), Marka Bukowskiego (major Mikulicz), Eryka Lubosa (Tkaczenko), Piotra Gąsowskiego (Lipman).

Autorami scenariusza serialu "1920. Wojna i miłość" są Janusz Petelski i Robert Miękus. Duet, który świetnie się uzupełnia. Jest oczywiście historia, batalistyka, ale też przygoda, miłość, życie tamtych czasów, czy formowanie się legionów Piłsudskiego.

1920. Wojna i miłość
Tytuł oryginalny

1920. Wojna i miłość

Gatunek

historyczny, sensacyjny, serial

Kraj produkcji

Polska

Obsada

Piotr Kamiński (Polski jeniec)

Sebastian Fabijański

Danuta Stenka (Hrabina Olszyńska)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lrn0l
d4lrn0l
d4lrn0l