"Miliard w rozumie"
W polskich stacjach zdecydowanie brakuje programów rozrywkowych o walorze edukacyjnym. Do dzisiaj pozostał "Jeden z dziesięciu", a jeszcze kilka lat temu emitowany był "Miliard w rozumie" (od 9 września 1993 do 26 lutego 2005 roku) - który był owocem współpracy Telewizji polskiej i wydawnictwa PWN. Twórcami formuły programu byli Leszek Stafiej - dziennikarz i Grzegorz Boguta - ówczesny dyrektor oficyny PWN.
Brak programu na antenie jest szczególnie odczuwalny, ponieważ był to jedyny teleturniej skierowany do widzów dorosłych, którzy cenili rozrywkę wymagającą wysiłku intelektualnego. Produkcja stanowiła swoiste ogniwo między "Wielką grą" a "Jednym z dziesięciu", gdyż padały tam zarówno pytania bardzo specjalistyczne jak i te z zakresu wiedzy ogólnej.
Zagadnienia z poszczególnych kategorii przedstawiał obdarzony niezwykłym głosem - Janusz Weiss. Pierwszym etapem teleturnieju było wyłonienie czterech zwycięzców poszczególnych odcinków, którzy w intelektualnej batalii pokonali swoich konkurentów. W drugiej części sezonu, telewidzowie oglądali zaciętą rywalizację pomiędzy zwycięzcami poprzednich potyczek. W ten sposób najlepsi z najlepszych mierzyli się ze sobą w trzech rundach, walcząc o główną nagrodę.
Według założeń pomysłodawców, uczestnicy programu walczyli o tytułowy miliard złotych, co przed nominacją równało się kwocie stu tysięcy złotych. Wygraną mogła zapewnić jedynie rozległa wiedza z zakresu przeszło 54 dziedziny wiedzy.