Trwa ładowanie...

Rewolucja trwa. Dziennikarze TVP żegnają się z pracą w radiu

Trwa trzęsienie ziemi w mediach publicznych, które do tej pory silnie związane były ze Zjednoczoną Prawicą. Jak silnie, można było przekonać się w ostatnich dniach. Tymczasem pojawiają się informacje o kolejnych zwolnieniach nie tylko w TVP, ale i w Polskim Radiu.

Adrian Klarenbach i Anna Popek zwolnieni z Polskiego RadiaAdrian Klarenbach i Anna Popek zwolnieni z Polskiego RadiaŹródło: AKPA, fot: AKPA
d1q113m
d1q113m

Nowe władze są nie tylko w TVP, gdzie można było już oglądać pierwszy zmieniony program informacyjny - z "Wiadomości" na "i9.30", które poprowadził Marek Czyż. Także w Polskim Radiu zachodzą duże zmiany. W środę 20 grudnia powołano na prezesa PR Pawła Majchera, zaś na wiceprezesa - Juliusza Kaszyńskiego. Dotychczasowa prezes, czyli Agnieszka Kamińska, swojego zwolnienia nie zaakceptowała.

Nowi członkowie zarządu przekazali pracownikom: - Znamy realia panujące w firmie i mamy świadomość, że wciąż pracuje tu wielu fachowców. Chcemy skorzystać w Państwa wiedzy i doświadczenia. Wiemy też co działo się w Radiu w ostatnich latach. Zarówno Wy jak i my mamy świadomość, że były to efektem politycznych decyzji i stało w dalekiej sprzeczności z zasadami obiektywnego dziennikarstwa. Naszym celem jest zakończenie takich praktyk.

W związku z tym w PR zaszły duże zmiany. Lista osób odsuniętych od pracy jest dość długa, a zobaczyć można na niej dobrze znanych dziennikarzy poprzedniej TVP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rewolucja w TVP. Polacy zabrali głos. "Niewybaczalne"

Jak podają Wirtualne Media, wśród osób, które nie pojawią się już na antenach publicznej rozgłośni, są Adrian Klarenbach, który w PR24 prowadził popołudniowe wywiady, a w TVP był gospodarzem programów informacyjnych. Wśród osób, które będą żegnać się z pracą, jest także Anna Popek, która miała swoje audycje w Trójce i PR24.

d1q113m

WM przypominają, że z Polskim Radiem związani przez ostatnie lata byli w różnym stopniu Barłtomiej Graczak, Maksymilian Maszenda, Magdalena Ogórek czy Michał Rachoń. Już 10 grudnia informowano, że Rachoń stracił pracę w Radiu Koszalin. Koniec pracy Michała Rachonia w tej rozgłośni przypadnie na ostatni dzień grudnia - jak informował Presserwis. Od 2020 r. był gospodarzem rozmów w poniedziałkowej audycji "Express Warszawa-Koszalin".

Według najnowszych doniesień, w Polskim Radiu 24 nie usłyszymy już Stanisława Janeckiego z "Sieci", Piotra Nisztora z "Gazety Polskiej" i Doroty Kani. Ruchów kadrowych ma być więcej.

Dodajmy, że choć najgoręcej jest wokół TVP, której budynek jest szturmowany przez polityków i byłych dziennikarzy, to i w rozgłośniach sporo się dzieje. W czwartek 21 grudnia doszło do buntu w Radiu Zachód. Zamiast Janusza Życzkowskiego, szefa orlenowskich gazet, słuchacze Radia Zachód usłyszeli oświadczenie o "latach cenzury i represji". Na antenie dało się usłyszeć jedynie głos oburzenia redaktora naczelnego "Gazety Lubuskiej" i "Gazety Wrocławskiej", o czym więcej przeczytacie w tekście WP Wiadomości.

Natomiast dziennikarze upolitycznionego w ostatnich latach Radia Gdańsk wystosowali list, w którym zaznaczyli: "My dziennikarze Radia Gdańsk zrzeszeni w Syndykacie Dziennikarzy Polskich wyrażamy poparcie dla zmian dokonywanych w mediach publicznych. Naszym zdaniem są konieczne, czekamy na nie od lat. Mamy dość cenzury, mobbingu, kolesiostwa i wszechobecnej amatorszczyzny, które są znakiem odchodzącej ekipy".

W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wskazujemy Najlepsze filmy i seriale, Największe rozczarowania, afery i skandale oraz Największą bekę 2023 roku. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1q113m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q113m