Wesołowska Anna Maria
Anna Maria Wesołowska: urodziła się 1954 roku w Łodzi. Skończyła I Liceum Ogólnokształcące w Łodzi im. Mikołaja Kopernika. Studiowała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Studia ukończyła w 1978 roku. Obecnie jest sędzią w IV Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Łodzi. Specjalizuje się w przestępczości zorganizowanej. Współtworzyła ustawę o świadku koronnym. Była członkiem składów orzekających w procesach łódzkiej "Ośmiornicy" i gangu Popeliny. Była jedną z wydających wyrok na handlarza narkotyków, skazując go na specjalną karę informowania uczniów na lekcjach wychowawczych o skutkach zażywania narkotyków.
Zainicjowała program uczestniczenia w rozprawach sądowych uczniów w wieku 15-18 lat jako formę edukacji prawnej. Dla "Dziennika Łódzkiego" napisała cykl felietonów na temat prawa, skierowanych do młodzieży Prowadziła w początkowym etapie jeden z pierwszych w Polsce program pokoju przesłuchań dla dzieci - świadków i ofiar przestępstw(Pokój Przyjazny Dziecku - tzw. błękitny pokój, niebieski pokój). W 1972 roku zagrała w filmie "Agnieszka". Występuje w serialu z gatunku court - show "Sędzia Anna Maria Wesołowska", emitowanym od 2006 przez telewizję TVN. Gra tam samą siebie wydając werdykty podczas zaaranżowanych procesów sądowych.
Jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Współtworzy projekt "Dziennikarz w sądzie". Ma on na celu poznanie przez dziennikarzy uwarunkowań pracy sędziów i na odwrót.
Posiada dwójkę dzieci. Jak przyznaje poprzez program "Sędzia Anna Maria Wesołowska" chce "pokazać ludziom, że lepiej uczyć się na błędach innych, a także uświadomić, że zło łączy się z odpowiedzialnością".
Oprócz występów w programie telewizyjnym jest autorką lub współautorką takich publikacji jak: "Bezpieczna młodzież: program prewencyjno-wychowawczy dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego", "Zmiany kodyfikacji karnych w zakresie przepisów dotyczących ochrony prawnej małoletnich"; (ekspertyza dla Rzecznika Praw Dziecka). Jest również autorką wydanej w 2008 roku książki "Bezpieczeństwo młodzieży".
Komentarze