Trwa ładowanie...
d2fxytd

Wallander

Najnowsze informacje
4.5
(241 głosów)
Oceń:

Kurt Wallander, stworzony przez szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, to jeden z najbardziej wyrazistych bohaterów współczesnego kryminału.

Ma za sobą rozstanie z żoną i próbę samobójczą córki, boryka się z depresją, kryzysem wieku średniego i napadami gniewu. A jednak w Szwecji trudno byłoby znaleźć lepszego śledczego.

Bestsellerowy cykl książek Mankella doczekał się wielu ekranizacji. Za jedną z najlepszych, uhonorowaną 5 nagrodami BAFTA - w tym dla najlepszego serialu - uważa się brytyjską adaptację. W Wallandera wcielił się w niej wybitny aktor i mistrz kina, nominowany za tę kreację do nagrody Emmy, a w tym roku również do Złotego Globu Kenneth Branagh.

Brytyjski „Wallander” został zrealizowany z dużą dbałością o szczegóły. Zdjęcia do filmów były kręcone w szwedzkim regionie Skania i w bałtyckim porcie Ystad, gdzie mieszka powieściowy bohater. Autorem zdjęć do sezonu pierwszego (pokazywanego w ale kino! premierowo we wrześniu 2009 roku) jest Anthony Dod Mantle - współpracownik takich reżyserów, jak Danny Boyle czy Lars von Trier, z którym zrealizował kontrowersyjnego „Antychrysta”. Największy udział w sukcesie produkcji ma jednak odtwórca głównej roli, Kenneth Branagh.

Wallander w jego interpretacji to intrygująca postać, doskonale harmonizująca z klimatem filmów, które w niebanalny sposób uaktualniają klasyczną konwencję kina noir. Mistrzowska rola Branagha odzwierciedla mroczny i pełen niepokoju świat „Wallandera”, w którym widz zostaje wciągnięty w sieć intryg, narastającego napięcia i zagadek kryminalnych, a od pytania „kto zabił” ważniejsze jest „dlaczego to zrobił”.

Wallander
Tytuł oryginalny

Wallander

Gatunek

kryminał, serial, thriller

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Czas trwania odcinka

90 min.

Scenarzysta
Operator
Obsada

Jeany Spark (Linda Wallander)

Andrew Buckley (Pastor Svensson)

Tom Beard (Svedberg)

Benedict Taylor (Jurgen Nordfeldt)

Michael Culver (Hugo Sandin)

Sarah Smart (Anne-Britt Hoglund)

David Warner (Povel Wallander)

Saskia Reeves (Vanja Andersson)

Phyllis Logan (Inga Wallander)

Vincent Regan (Anders Ekman)

Rupert Graves (Alfred Harderberg)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fxytd
d2fxytd
d2fxytd