Trwa ładowanie...
d3otwlf

Wakacje z duchami

Najnowsze informacje
4.4
(1339 głosów)
Oceń:

„Wakacje z duchami” to polski serial telewizyjny dla młodzieży, zrealizowany na podstawie powieści pod tym samym tytułem autorstwa Adama Bahdaja. To pełna tajemniczych i zabawnych przygód opowieść o grupie chłopców spędzających wakacje w niewielkiej miejscowości. Serial powstał w 1971 roku, składa się z siedmiu odcinków. Był emitowany w TVP.

Bohaterowie, jak przystało na ich wiek, to chłopcy z fantazją i szaleńczymi pomysłami. Nagłe pojawienie się duchów w starym zamku skłania ich do zbadania tej niecodziennej sprawy. Akcja serialu "Wakacje z duchami" skupiona jest na tej trójce chłopców spędzających wakacje u ciotki w leśniczówce, w pobliżu starego zamku. W zamku ponoć straszy, więc sprawę trzeba koniecznie zbadać, zwłaszcza, że w okolicy kręcą się różne podejrzane typy, a na wakacje do cioci przyjechała bardzo sympatyczna dziewczyna.

Serial "Wakacje z duchami" powstał na podstawie książki. Było trochę problemów z jego realizacją, ale w końcu ówcześni decydenci dopuścili go do emisji. Pseudonimy chłopców różnią się od książkowych pierwowzorów, Paragona zastąpił Pikador, zaś Mandżaro - Mandaryn.

Jak wspominają twórcy, Henryk Gołębiewski, który zagrał Pikadora, był bardzo energiczny na planie serialu. Wszędzie było go pełno, często podsłuchiwał rozmowy starszych. Nie miał żadnych kompleksów. Choć przez grę zaczął mieć problemy w szkole. Serial kręcony był w wakacje, ale Heniu musiał pamiętać o szkole, bo nie rozliczył się ze wszystkich przedmiotów i czekała go sesja poprawkowa. Udało mu się jednak zdać i otrzymał promocję do następnej klasy.

Co interesujące, w serialu zagrał Janusz Gajos, który pojawił się w roli "Antoniusza", asystenta profesora. Roman Mosior zagrał w serialu Perełkę. Twórcy wspominają, że chłopiec grał fantastycznie, tak samo jak inni młodzi aktorzy. Miał już wówczas za sobą debiut fabularny w filmie "Abel twój brat". Joanna Duchnowska zagrała w serialu "Dziewiątkę".

Wakacje z duchami
Tytuł oryginalny

Wakacje z duchami

Gatunek

przygodowy, dziecięce, familijny, komedia, serial

Kraj produkcji

Polska

Reżyser

Stanisław Jędryka

Wojciech Wójcik (współpraca reżyserska)

Obsada

Teofila Koronkiewicz (Trociowa)

Zygmunt Malawski (Robotnik)

Kazimierz Fabisiak (Lichoń)

Maria Homerska (matka Dziewiątki)

Zdzisław Mrożewski (profesor)

Roman Mosior ('Perełka')

Wanda Łuczycka (Lichoniowa)

Edward Dymek ('Mandaryn')

Józef Nowak (komendant MO)

Roman Wilhelmi (Grzegorz Otowicz, naukowiec z UW)

Janusz Gajos (asystent profesora)

Zdzisław Maklakiewicz (Graf)

Henryk Gołębiewski (Maniuś 'Pikador')

Witold Dederko (przewodnik)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3otwlf
d3otwlf
d3otwlf