Trwa ładowanie...
d331ffp

Vares

Najnowsze informacje
3.9
(10 głosów)
Oceń:

"Vares" to fiński serial kryminalny na podstawie bestsellerowych powieści Reijo Mäkiego.

Głównym bohaterem "Vares" jest niedoszły prawnik i detektyw do wynajęcia Jussi Vares (w tej roli Antti Reini). To iście chandlerowski typ. Twardy, nieco zaniedbany mężczyzna po przejściach, obdarzony ironicznym poczuciem humoru oraz słabością do płci pięknej. Smutki i radości świętuje w ulubionym barze, w towarzystwie podobnych mu barwnych postaci. Na życie zarabia tropiąc głównie rodzinne tajemnice i zdrady w portowym mieście Turku, co czasem prowadzi go niespodziewanie w rejony wielkiej polityki i mafijnych interesów. Zdarza się, że przyjmuje zlecenie tylko dlatego, ze prosi go o to piękna kobieta, chociaż jak sam mówi: "Jeśli śledztwo dotyczy kobiety, na pewno pojawią się kłopoty", i zwykle się nie myli.

W Finlandii kolejne filmy o Varesie pokazywane były w kinach, zyskując wielką popularność. Jeden z reżyserów produkcji, Anders Engström (ma na koncie odcinki "Wallandera" oraz "Irene Huss") przyznaje, że "Vares" to fińska odpowiedź na niezwykłą popularność kryminału ze Skandynawii.

Serial „Vares” nie skupia się na skandynawskim mroku, jak wiele innych produkcji tego gatunku, lecz nawiązuje do tradycji amerykańskiego czarnego kryminału, czyli filmu noir. Twórcy stosują gatunkowe klisze, tworząc pastiszowy styl nazwany przez nich Finn noir. W serialu znajdziemy elementy klasycznego czarnego kryminału, takie jak samotny detektyw, femme fatale i miasto opanowane przez przestępców, ale wzbogacone o dużą dawkę autoironii. Reżyser Anders Engström przyznaje, że „Vares” jest fińską odpowiedzią na popularność skandynawskich kryminałów. Jussi Vares staje się kolejnym sławnym tropicielem zbrodni z Północy, ale robi to w swoim własnym, niepowtarzalnym stylu.

Vares
Tytuł oryginalny

Vares

Gatunek

akcji, kryminał, serial

Kraj produkcji

Finlandia

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d331ffp
d331ffp
d331ffp