Trwa ładowanie...
d1l17kp

Top Gear

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:

"Top Gear" to kultowy magazyn motoryzacyjny emitowany przez telewizję BBC od 1979 roku. Obecnie prowadzą go: Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May.

Dzięki unikalnemu i humorystycznemu podejściu do motoryzacji, "Top Gear" cieszy się popularnością na całym świecie. Już pod koniec lat 80. rozpoczęto nadawanie programu "Top Gear". Jego pierwszą prezenterką była Angela Rippon. Na początku by to magazyn motoryzacyjny o charakterze informacyjnym, prezentujący nowe modele samochodów i inne zagadnienia z dziedziny motoryzacji. Nowy prezenter, Jeremy Clarkson, wprowadził do magazynu elementy show i przyczynił się do wzrostu jego oglądalności. Na początku lat 90. do Clarksona dołączyli Quentin Willson i kierowcy wyścigowi Tiff Needell oraz Vicki Butler-Henderson.

"Top Gear" cieszy się dużą popularnością wśród widzów. Dzięki subiektywnej metodzie prezentacji poglądów stał się magazynem o charakterze opiniotwórczym. Często uwagi krytyczne zespołu "Top Gear" przyczyniały się do spadku zainteresowania konkretnymi modelami samochodów. Było tak w przypadku Forda Ka, którego sprzedaż w Wielkiej Brytanii zmalała po tym, jak prezenterzy stwierdzili, że "wygląda jak żaba".

W 2002 roku "Top Gear" powrócił na antenę BBC w zupełnie nowym stylu. Jeremy Clarkson wspólnie z producentem Andym Wilmanem nadali mu nowy format. Obecnie jego prezenterami są Jeremy Clarkson, James May i Richard Hammond. Niezmiennym elementem programu jest rozmowa prowadzących z popularnymi osobami na temat ich samochodów. Goście biorą również udział w konkurencji "Gwiazda w samochodzie za rozsądną cenę", a ich zadaniem jest okrążenie toru wyścigowego na lotnisku w możliwie jak najszybszym czasie. Stałymi dziedzinami programu są między innymi: "The Cool Wall" (ściana z wizerunkami aut, które według prowadzących są dobre lub złe), "Power Laps" (supersamochody testowane przez kierowcę wyścigowego, Stiga, ustalają czas okrążenia toru) oraz wyścigi, w których prowadzący poruszający się różnymi pojazdami mają pokonać daną trasę, a także czyhające na nich niebezpieczeństwa.

Od samego początku "Top Gear" prezentuje najszybsze i najbardziej wyjątkowe samochody. Zaś jego prezenterzy i goście czerpią przyjemność z jazdy najróżniejszymi autami. Magazyn łączy w sobie elementy nie tylko programu motoryzacyjnego, ale również prawdziwego show.

20 września 2006 roku, podczas nagrywania materiału do programu, Richard Hammond uległ bardzo poważnemu wypadkowi samochodowemu (jechał autem o napędzie odrzutowym). W bolidzie, którym poruszał się Hammond, przy prędkości ok. 463 km/h pękła przednia prawa opona. Pojazd wypadł z toru, kilkakrotnie koziołkował i na koniec zatrzymał się w murawie. Hammond został przewieziony do szpitala w Leeds, gdzie stwierdzono u niego między innymi uraz mózgu. Mimo początkowych kiepskich prognoz, stan prezentera szybko się poprawiał. Hammond w błyskawicznym tempie odzyskiwał siły i sprawność: już 30 godzin po wypadku chodził o własnych siłach, a tydzień po nieszczęśliwym zdarzeniu został przetransportowany do szpitala w Gloucestershire.

Po wypadku Hammonda telewizja BBC wstrzymała kręcenie nowych odcinków "Top Gear". Jednak 5 października producenci wznowili kręcenie programu, początkowo bez udziału Hammonda.

Hammond wrócił na wizję 28 stycznia 2007, w pierwszym odcinku nowej serii programu. Po zaprezentowaniu nagrania z wypadku Richard poprosił współprowadzących, aby nigdy więcej nie wspominali o przykrym zdarzeniu.

Wypadek Hammonda nie był jednak ostatnim przykrym zdarzeniem, jakie miało miejsce w programie. Podczas kręcenia do 12. serii Clarkson celowo uderzył ciężarówką w mur przy prędkości 90 km/h, podczas jednego z zadań przygotowanych przez producentów programu. Prezenter odniósł szereg obrażeń: potłukł obie nogi, rękę i plecy, oraz zmiażdżył palec wskazujący prawej ręki.

W listopadzie 2005 roku magazyn "Top Gear" otrzymał amerykańską statuetką Emmy, uważaną za telewizyjny odpowiednik Oscara.

W Polsce "Top Gear" nadawały stacje BBC Knowledge i BBC Entertainment.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l17kp
d1l17kp
d1l17kp
d1l17kp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj