Trwa ładowanie...
d3kya9d

The Expanse

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

"The Expanse" to amerykański serial utrzymany w konwencji space opera. Jego produkcją zajmowały się Alcon Television i The Sean Daniel Company. Seria osadzona jest 200 lat w przyszłości i opowiada historię Jima Holdena i Josephusa Aloisusa Millera, zastępcy dowódcy statku Canterbury i detektywa poszukującego zaginionej dziewczyny. Główne role w serialu zagrali między innymi Thomas Jane, Steven Strait i Dominique Tipper.

The Expanse – opis fabuły

Fabuła serialu "The Expanse" rozgrywa się 200 lat w przyszłości, gdzie ludzkość skolonizowała Układ Słoneczny. Władzę nad Ziemią sprawują Narody Zjednoczone, natomiast Mars stał się potęgą militarną. Jednocześnie trzy nacje są od lat na skraju wojny, a środki do życia pozyskiwane są z pasa asteroid. Serial "The Expanse" opowiada historię Jima Holdena (w tej roli Steven Strait) i Josephusa Aloisusa Millera (Thomas Jane). Pierwszy z wymienionych jest zastępcą dowódcy statku Canterbury, który zajmuje się holowaniem pozyskiwanych z Pieścieni Saturna brył lodu do stacji Pasa.

Josephus Aloisus Miller jest z kolei detektywem, który stara się wyjaśnić zniknięcie pewnej dziewczyny. Holden wraz z towarzyszącą mu załogą odbiera sygnał SOS podczas jednej z licznych wypraw. Zaniepokojony sytuacją wyrusza sprawdzić co się stało, a towarzyszą mu Naomi Nagata (Dominigque Tipper), Alex Kamal (Cas Anvar) i Amos Burton (Wes Chatham). Na miejscu odkrywają, że na pokładzie doszło do katastrofy, która może zagrozić ekipie ratunkowej. Załoga ucieka, jednak zanim powracają na Canterbury, zostaje on zniszczony. Jednocześnie detektyw Miller, odkrywa, że zniknięcie dziewczyny może być kluczowe do zrozumienia pewnej intrygi. Wygląda więc na to, że Układowi Słonecznemu grozi wojna...

The Expanse – obsada, bohaterowie

Głównymi bohaterami serialu "The Expanse" są James "Jim" Holden i Josephus "Joe" Aloisus Miller, w których role wcielili się odpowiednio Steven Strait oraz Thomas Jane. Oprócz nich kluczowymi postaciami są chociażby Naomi Nagata, Alex Kamal, Amos Burton i Chrisjen Avasarala. Ich role odegrali Dominique Tipper, Cas Anvar, Wes Chatham i Shohreh Aghdashloo. W obsadzie serialu "The Expanse" wystąpili również tacy aktorzy jak Chad Coleman, Florence Faivre, Paulo Costanzo, Jay Hernández, Shawn Doyle i Jared Harris. W produkcji pojawia się też wielu bohaterów drugo- i trzecioplanowych, w których wcielili się chociażby Frankie Adams, Elizabeth Mitchell i Cara Gee.

The Expanse – scenariusz, produkcja

Twórcami serialu "The Expanse" są Mark Fergus i Hawk Ostby. Duet pracował już wspólnie przy okazji produkcji "Ludzkie dzieci", "Iron Man", "Pierwszy śnieg" oraz "Kowboje i obcy". Serial "The Expanse" powstał na podstawie serii powieści o tym samym tytule, których autorem jest James S. A. Corey. Rolę producentów wykonawczych pełnili między innymi Naren Shankar, Sean Daniel, Jason F. Brown, Sharon Hall, Broderick Johnson, Andrew Kosove oraz Laura Lancaster. Część z nich miała już wtedy doświadczenie zdobyte na podobnym stanowisku. Firmy zaangażowane w tworzenie serii to Penguin in a Parka, The Sean Daniel Company oraz Alcon Entertainment.

The Expanse – recenzje, oglądalność

Recenzje serialu "The Expanse" okazały się pozytywne dla jego twórców. Pierwszy sezon "The Expanse" uzyskał 77 proc. pozytywnych recenzji w serwisie Rotten Tomatoes, a także otrzymał średnią 65/100 z ocen na stronie Metacritic. Krytycy docenili między innymi zgrabne połączenie elementów science fiction z wątkiem detektywistycznym, a także wypowiadali się pozytywnie o aktorstwie i scenariuszu serii. Drugi sezon "The Expanse" otrzymał odpowiednio 95 proc. pozytywnych recenzji i ocenę 77/100, natomiast trzeci – 100 proc. Oglądalność serialu "The Expanse" natomiast systematycznie spadała. Pierwsza seria uzyskała średnio 1,2 miliona widzów, jednak w przypadku ostatnich odcinków serialu widownię stanowiło już zaledwie 653 tysiące osób.

The Expanse – muzyka

Ścieżka dźwiękowa z serialu "The Expanse" powstała z inicjatywy Clintona Shortera. Pierwszy soundtrack z serii zatytułowany "The Expanse Season 1 – The Original Television Soundtrack" składał się z dziewiętnastu utworów i został wydany przez Lakeshore Records. Muzyka z serialu "The Expanse" jest dostępna w serwisie iTunes oraz w sklepie internetowym Amazon.

The Expanse – nagrody i nominacje

Serial "The Expanse" po raz pierwszy został wyróżniony podczas Directors Guild of Canada Awards, gdzie wyróżniono go za najlepsze efekty dźwiękowe. W kolejnych latach był on nominowany do nagród dla "najlepszego serialu science fiction", "najlepszej serii fantasy" oraz "najlepszych efektów wizutalnych w produkcji telewizyjnej". Nagrody i nominacje dla serialu "The Expanse" miały miejsce między innymi podczas Saturn Awards, Dragon Awards, Hugo Awards czy People's Choice Awards.

The Expanse – premiera

Premiera serialu "The Expanse" miała miejsce 14 grudnia 2015 roku na antenie telewizji SyFy. Jeszcze przed emisją pierwszego sezonu ogłoszono, że założono zamóienie na kolejne odcinki. 17 marca 2017 roku stacja SyFy zamówiła trzeci sezon serialu. W lutym 2019 roku odcinki "The Expanse" zostały przyjęte przez Amazon Prime Video, który umieścił je w swoim serwisie strumieniowym. Jednocześnie w październiku 2018 roku, po wielu apelach fanów, rozpoczęto produkcję czwartego sezonu "The Expanse".

The Expanse
Tytuł oryginalny

The Expanse

Gatunek

Dramat, science fiction

Kraj produkcji

USA

Data premiery

14.12.2015

Czas trwania odcinka

60 min.

Liczba sezonów

3

Reżyser
Obsada

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kya9d
d3kya9d
d3kya9d