Trwa ładowanie...
d2h8rg6

Teleranek

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:

"Teleranek" to kultowy program dla najmłodszych widzów, który emitowany był na antenie telewizyjnej Jedynki w latach 1972-2009. Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby charakterystycznego koguta, który co niedzielę przez tyle lat budził nie tylko dzieci, ale i rodziców.

Telerankowy kogut został zaprojektowany przez Joannę Zacharzewską. Przez pierwsze dwa lata emisji (1971-1974) kogut pojawiał się w wersji czarno-białej. W 1974 roku Studio Miniatur Filmowych stworzyło kolorową czołówkę, która (w nieco modyfikowanej co jakiś czas wersji) przetrwała do końca programu.

"Teleranek" początkowo pojawiał się na antenie o godzinie 9.00. Na przestrzeni lat próbowano modyfikować godzinę emisji programu, co nie pozostawało bez znaczenia dla wyników oglądalności.

Program stworzony z myślą o najmłodszych widzach, od razu skradł ich serca. Początkowo miał charakter godzinnej emisji, z czasem wydłużanej. Samodzielne programy, takie jak "Zrób to sam" - Adama Słodowego, "Niewidzialna Ręka" - Macieja Zimińskiego, czy "Klub Pancernych" Jadwigi Dąbrowskiej zostały wchłonięte w czas antenowy "Teleranka".

Najbardziej zapamiętanym gospodarzem "Teleranka" był Tadeusz Broś: znany dziennikarz i prezenter telewizyjny. Prowadził program ponad dekadę: od 1980 roku do początku lat 90. Studiował w krakowskiej szkole teatralnej, jednak studiów nie ukończył. Pozostał mu jednak zapał do publicznych wystąpień i form teatralnych, szczególnie tych przeznaczonych dla dzieci: - wyreżyserował widowisko dziecięce "Żołnierskie Przygody Tomaszka Pogody".
- był dyrektorem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Ciechocinku

Broś na antenie Jedynki prowadził także sezonowy cykl "Teleferie". Był także redaktorem naczelnym Roweru Błażeja w TVP.

Broś odszedł z telewizji w 2000 roku. Nie mógł się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Podejmował pracę jako taksówkarz i telemarketer. Przez wiele lat zmagał się z chorobą alkoholową. Zmarł w 2011 roku.

Do historii przeszedł brak emisji "Teleranka" 13 grudnia 1981 roku. Parę godzin później generał Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. Dla dzieci tamtejszego pokolenia brak emisji "Teleranka" jest tożsame z wprowadzeniem stanu wojennego (wznowiono emisję programu po dłuższym czasie).

Ranga "Teleranka" jako programu dla dzieci była stopniowo zmniejszana. Od 2000 roku program trwał jedyne 30 minut. W 2009 roku został całkowicie zdjęty z anteny, co nie przeszło bez echa. Telewizja Polska nie zdecydowała się na wznowienie programu. Jako oficjalną przyczynę zdjęcia "Teleranka" (i innych dziecięcych pasm) podano problemy finansowe TVP. "Teleranek" zapisał się jednak jako najdłużej utrzymujący się na antenie program.

W programie zaczynało wiele znanych nazwisk, m.in Joanna Jabłczyńska.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h8rg6
d2h8rg6
d2h8rg6
d2h8rg6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj