Tęczowy Music Box
"Tęczowy Music Box" to program telewizyjny przeznaczony dla dzieci, który był emitowany w Polsce w latach 90. Piosenki z rozrywkowego show gościły w wielu polskich domach, a także były śpiewane w szkole.
Tęczowy Music Box — początki programu
"Tęczowy Music Box" to jeden z najpopularniejszych programów muzycznych dla dzieci, który był pokazywany przez TVP1 na początku lat 90. XX wieku. Pierwszy odcinek programu "Tęczowy Music Box" wyemitowano w wieczór sylwestrowy 1989/1990.
Choć show spotkał się z uznaniem widzów, kolejne odcinki zostały wyemitowane dopiero kilka miesięcy później. Ta decyzja była spowodowana niechęcią władzy do udziału Macieja Pietrzyka w "Tęczowym Music Boksie", który w premierowym odcinku wykonał "Piosenkę dla córki", kojarzoną głównie z pracownikami Stoczni Gdańskiej.
Tęczowy Music Box — zasady programu
Program "Tęczowy Music Box" został stworzony z myślą o dzieciach. W programie śpiewano piosenki. Organizowano również liczne konkursy, które miały zachęcić widzów do udziału w show. Nagrodami były sprzęty grające od firmy Philips. Poza studiem telewizyjnym odcinki były nagrywane również w innych miejscach (np. halach sportowych).
Tęczowy Music Box — redaktorzy i prowadzący
Redaktorami "Tęczowego Music Boksu" byli Aleksander Pałac, Barbara Kolago oraz Krzysztof Sadowski. Prowadzącymi program "Tęczowy Music Box" były początkowo dzieci z zespołu wokalnego Tęcza, a następnie maluchy z grupy Chochliki.
Wśród dzieciaków warto wyróżnić Marysię Sadowską, Piotra Deszkiewicza, Gabrysię Owsiak, Julię Wolską, Agatę Komosę czy Macieja Kolago. Na scenie "Tęczowego Music Boksu" wystąpił również gościnnie Krzysztof Tyniec.
Tęczowy Music Box - piosenki
Piosenki z "Tęczowego Music Boksu" pojawiły się na płycie CD. Znalazły się na niej takie przeboje jak: "Jesienna dyskoteka", "Koronkowa lambada", "Kołysz nas ziemio", "Jestem Gabrysia", "Walczyk pod akacją", "Żal mi lwa" oraz "Piosenka do poduszki".
Tęczowy Music Box — afery
Poza aferą związaną z Maciejem Pietrzykiem, po latach powróciła sprawa molestowania seksualnego, którego producenci show mieliby dokonywać producenci "Tęczowego Music Boksu".
Do sprawy dotarł dziennikarz Mariusz Zielke. Akty pedofilskie mają dotyczyć nie tylko "TMB", ale również programu muzycznego "Co jest grane?". O aferze w programie przeczytasz więcej tutaj
Tęczowy Music Box — ciekawostki
- W 1995 roku w konkursie zorganizowanym przez "Tęczowy Music Box" wygrała Alicja Bachleda-Curuś;
- Część piosenek ("Leśne duszki" czy "Śmieszne grzybki") trafiły do śpiewników. Były wykonywane w szkole;
- Poza "TMB" o 19.10 zaczęły pojawiać się w TVP1 wieczorynki pt. "Tęczowy Mini Box";
- "TMB" został zastąpiony przez dwa programy: "Talent za talent" oraz "Małe musicale".
Komentarze