Trwa ładowanie...
d1n6q5z

Sposób na Alcybiadesa

Najnowsze informacje
5.0
(220 głosów)
Oceń:

„Sposób na Alcybiadesa” to ekranizacja jednej z najpopularniejszych powieści Edmunda Niziurskiego. Wydana w 1964 roku książka od kilkudziesięciu lat bawi coraz to nowe pokolenia czytelników, a jej przeniesienia na duży ekran podjął się reżyser i operator – Waldemar Szarek. Zrealizowany w 1997 roku serial „Sposób na Alcybiadesa” po raz pierwszy ukazuje się na DVD nakładem Galapagos Films.

Bohaterami serialu są Jacek Słabiński „Słaby” (Jacek Liwot), Zenon Zasępa (Radosław Elis) i Marcin Ciamciara „Ciamcia” (Łukasz Lewandowski) - uczniowie renomowanego liceum męskiego im. Samuela Lindego. Niestety, od jakiegoś czasu nie mają oni łatwego życia. Ich wyniki w nauce i niemoc umysłowa osiągnęły bowiem tak żenująco niski poziom, że nauczyciele (zwani przez uczniów „gogami”) postanowili zwiększyć swoją pedagogiczną aktywność wobec wszystkich swoich podopiecznych.

To, oczywiście nie podoba się uczniom, szczególnie tym z klas maturalnych. Po ostrej reprymendzie ze strony starszych kolegów Słaby, Zasępa i Ciamcia postanawiają w jakiś sposób uspokoić nauczycieli. Bynajmniej jednak nie planują się uczyć. Dowiadują się bowiem, że uczniowie klas starszych są w posiadaniu „tajemnych” sposobów na każdego z „gogów”. Trójka przyjaciół postanawia je zdobyć.

Niestety, te okazują się nadzwyczaj drogie. Zdesperowani koledzy decydują się na zakup najtańszego z nich – sposobu na niegroźnego nauczyciela historii profesora Tymoteusza Misiaka, nazywanego przez uczniów Alcybiadesem (Władysław Kowalski). Ten okazuje się być niezwykle prosty i polega głównie na "Wielkim Asocjacyjnym Bluffie", "zapuszczaniu Węża Morskiego" i doprowadzaniu Alcybiadesa do "dryfu", czyli luźnej narracji na tematy historyczne. Kiedy jednak Słaby, Zasępa i Ciamcia wprowadzają go w życie, efekty okazują się zaskakujące...

„Sposób na Alcybiadesa” jest jedną z najlepszych i najpopularniejszych powieści Edmunda Nizurskiego, pisarza, któremu popularność przyniosły adresowane do młodzieży książki w dowcipny sposób przedstawiające uczniowską codzienność. Jej przeniesienia na ekran podjął się Waldemar Szarek – reżyser i operator autor m.in. udanej komedii „O rany, nic się nie stało!!!” (1987) nagrodzonej w 1988 roku na festiwalu w Kijowie oraz przeznaczonych dla młodych widzów filmów „Mów mi Rockefeller” (1990) i „Goodbye Rockefeller” (1993). Scenariusz serialu napisał Wojciech Tomczyk („Oficer”, „Świadek koronny”) – zagorzały wielbiciel twórczości Niziurskiego.

Sposób na Alcybiadesa
Tytuł oryginalny

Sposób na Alcybiadesa

Gatunek

obyczajowy, serial

Kraj produkcji

Polska

Obsada

Małgorzata Niemen (we własnej osobie)

Jolanta Nowicka (Matka Ciamciary)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n6q5z
d1n6q5z
d1n6q5z