Trwa ładowanie...
d3re2qn

Sąd rodzinny

Najnowsze informacje
5.0
(1 głos)
Oceń:

"Sąd rodzinny" to kolejny po "Sędzi Annie Marii Wesołowskiej" court-show w polskiej telewizji, który przybliża działanie polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Pomysł na kolejne tego typu show powstał po sukcesie programu z Anną Marią Wesołowską w roli głównej, która przyciągała przed telewizory średnio 2.5 mln widzów. Scenariusz "Sądu rodzinnego" powstaje na podstawie autentycznych procesów z Podkarpacia. Program emitowany jest na antenie TVN od 4 marca 2008 roku we wtorki i czwartki o 17.25. Na pierwszy sezon zaplanowano 140 odcinków.

Kluczową postacią programu "Sąd rodzinny"jest sędzia Artur Lipiński, który wydał wyrok w głośnej sprawie zabójstwa na tle seksualnym 5-letniej dziewczynki z Ustrzyk Dolnych. Już od czasów studenckich miał medialne zacięcie: przez pewien czas pracował jako rzecznik Sądu w Krośnie: często występował przed kamerą, umiał pracować z mikrofonem, swoje wyroki odczytywał w obecności kamer. Aby mógł przyjąć propozycję TVN-u wziąć udział w programie telewizyjnym, musiał najpierw uzyskać zgodę Sądu Okręgowego w Krośnie.

Artur Lipiński skończył prawo na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej. Na co dzień mieszka w Krośnie, jednak na czas nagrań programu przenosi się do Warszawy.

Sędzia uważa, że programy typu court-show są bardzo potrzebne polskiemu społeczeństwu- pełnią funkcję edukacyjną, poszerzają świadomość polskiego prawa u przeciętnego obywatela.

Każdy odcinek "Sądu rodzinnego" to osobna sprawa, która toczy się według innego scenariusza. Przed sądem stają osoby, które nie mogą dojść do porozumienia w kwestiach rodzinnych. Historie przedstawiane w serialu oparte są na autentycznych sprawach, znajdujących swój finał na sądowych salach, są wśród nich także zaczerpnięte z wokand podkarpackich sądów. Pozwy o rozwód, separację, alimenty, eksmisje, wnioski o pozbawienie i ograniczenie praw rodzicielskich, ustalenie opieki nad dzieckiem. Sprawy, w których nie ma oskarżonych ani prokuratorów, ale są emocje i problemy nie mniejsze niż w procesach karnych.

Zwaśnione strony, świadkowie, publiczność na sali - to aktorzy-amatorzy, statyści, odgrywający role ze scenariusza. Prawdziwi są adwokaci: Justyna Koska-Janusz z Warszawy i Piotr Ostafi z Poznania.

Odcinki trwają 45 minut od wywołania, przez przesłuchania stron i świadków, mowy końcowe, aż do orzeczenia z uzasadnieniem.

Mecenasi samodzielnie przygotowują mowy końcowe. Artur Lipiński jako sędzia musi wydać rozstrzygnięcie samodzielnie, bez wsparcia scenariusza.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3re2qn
d3re2qn
d3re2qn
d3re2qn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj