Trwa ładowanie...
d3nesod

Orzeł

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

''Orzeł'' to duński serial kryminalny opowiadający o działaniu policji w Danii. Został stworzony przez Danmarks Radio, a pierwszy odcinek wyemitowano 10 października 2004 roku. ''Orzeł'' zdobył nagrodę Emmy w kategorii dla najlepszego serialu nieanglojęzycznego w 2005 roku. Ostatni odcinek nadano 26 listopada 2006 roku. Serial ''Orzeł'' nagrywano w Danii, Szwecji, Norwegii, Niemczech i Islandii.

Orzeł – opis fabuły, bohaterowie

Serial ''Orzeł'' opowiada o losach głównego bohatera pół Duńczyka, pół Islandczyka Hallgrima Ørn Hallgrimssona (Jens Albinus). Jest on policjantem, zazwyczaj określanym przydomkiem Orzeł. Pracuje jako inspektor w duńskich siłach policyjnych, ale pewnego dnia otrzymuje awans na szefa specjalnej jednostki od międzynarodowego przestępstwa.

Od dłuższego czasu duńscy agenci rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą. Jak się okazuje, sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ bandyci połączeni są międzynarodową siatką. W związku z tym została stworzona specjalna jednostka, a jej jedynym zadaniem jest rozpracowanie europejskiej szajki. Na czele tej grupy staje prawniczka Thea Nellemann (Ghita Norby), natomiast osobą odpowiedzialną za agentów zostaje tytułowy Orzeł.

W serialu ''Orzeł'' razem z głównym inspektorem w grupie funkcjonuje wielu bardzo utalentowanych agentów oraz policjantów. Korzystają ze wszystkich dostępnych im nowinek technologicznych, aby przechytrzyć i wyprzedzić przestępców w ich szkodliwym działaniu. Orzeł musi osobiście zmierzyć się ze ściganymi, jak również z własną przeszłością.

Rozbicie międzynarodowej siatki okazuje się jeszcze trudniejsze, niż początkowo myślał Orzeł. Szereg powiązań, ślepych tropów oraz skorumpowanych urzędników na wysokich stanowiskach gmatwają całą sprawę. Inspektor razem z Marie (Marina Bouras) muszą przemieszczać się po nieznanych im rejonach Niemiec czy Rosji. Tylko w ten sposób dotrą do poszczególnych członków grupy.

W ''Orle'', ze względu na specyfikę prowadzonego śledztwa, współdziałają zarówno tajni agenci czy eksperci, jak również nietypowi pomocnicy, np. byli gangsterzy. Inspektor wraz z zespołem rozbija gangi motocyklowe, dociera do byłych funkcjonariuszy KGB oraz zapobiega zamachom terrorystycznym.

Tytułowy bohater angażuje się całym sobą w pracę specjalnej jednostki, chcąc zapomnieć o przeszłości. Przez niemal całą serię ''Orła'' można zaobserwować retrospekcje z dzieciństwa inspektora. We wczesnych latach życia doznał on zespołu stresu pourazowego.

Orzeł – obsada

W rolach głównych występują:

 • Jens Albinus jako Hallgrim Ørn Hallgrimsson
 • Marina Bouras jako Marie Wied
 • Steen Stig Lommer jako Villy Frandsen
 • Susan A. Olsen jako Ditte Hansen
 • Janus Nabil Bakrawi jako Nazim Talawi
 • David Owe jako Michael Kristensen
 • Ghita Nørby jako Thea Nellemann.

W pozostałych rolach można zobaczyć:

 • Henrik Lykkegaard jako Jens Hansen
 • Morten Lützhøft jako Holsøe
 • Kristian Wanzl jako Gustav.

Orzeł – ciekawostki

 • każdy z odcinków serialu nawiązuje do greckiej mitologii;
 • zdjęcia do ''Orła'' powstały w Kopenhadze, Oslo, Goteborgu, Sztokholmie oraz w wielu miejscach Islandii;
 • przed rozpoczęciem nagrywania aktorzy spędzili kilka tygodni w duńskiej akademii policyjnej. Uczyli się tam technik śledczych i ćwiczyli swoje umiejętności;
 • na początku zdjęć do ''Orła'' nastąpiła dwutygodniowa przerwa. Powodem była kontuzja Jensa Albinusa – aktor złamał nogę podczas występu na scenie teatralnej.
Orzeł
Tytuł oryginalny

Ørnen: En krimi-odyssé

Gatunek

Kryminalny

Kraj produkcji

Dania

Data premiery

10.10.2004

Czas trwania odcinka

60 min.

Liczba sezonów

3

Reżyser
Obsada

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nesod
d3nesod
d3nesod