Trwa ładowanie...
d40f5un

Młody papież

Najnowsze informacje
2.0
(1 głos)
Oceń:
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

"Młody papież" to serial dramatyczny stworzony przez Paolo Sorrentino na potrzeby Sky Atlentic, HBO i Canal+. Główne role w produkcji zagrali między innymi Jude Law, Diane Keaton, Silvio Orlando oraz Javier Cámara. W serialu Lenny Belardo przyjmuje imię Piusa XIII i zostaje pierwszym amerykańskim papieżem w historii Kościoła. Premiera pierwszego odcinka serii miała miejsce w październiku 2016 roku.

Młody papież – opis fabuły

Fabuła serialu "Młody papież" opowiada historię Lenny'ego Belardo (w tej roli Jude Law), który przyjmuje imię Piusa XIII i zostaje pierwszym amerykańskim papieżem w historii kościoła. Wybór młodego i ujmującego biskupa na najwyższe stanowisko kościelne zdaje się efektem skutecznej strategii medialnej, którą przyjęło Kolegium Kardynalskie, jednak pozory mogą mylić. Szczególnie wśród ludzi, którzy w życiu kierują się wielką tajemnicą wiary.

Pius XIII daje się poznać jako osoba pełna sprzeczności – jest przebiegły, lecz naiwny, tradycyjny oraz nowatorski, a także melancholijny i bezwzględny. Wkrótce tytułowy "młody papież" doświadcza samotności, by odnaleźć Boga, którego mógłby dać w sercu ludziom, ale i samemu sobie. Serial przybliża widzom jego historię oraz otoczenie, które niejednokrotnie może być dla wielu zaskoczeniem. Jak potoczą się losy Piusa XIII w pełnym intryg Watykanie?

Młody papież – obsada, bohaterowie

Głównym bohaterem serialu "Młody papież" jest Lenny Belardo, który przyjmuje imię Pius XIII. W rolę byłego arcybiskupa Nowego Jorku wcielił się Jude Law, dla którego było to bez wątpienia spore wyzwanie aktorskie. Oprócz niego w głównych rolach występują między innymi Diane Keaton, Silvio Orlando, Javier Cámara, Scott Shepherd i Cécile de France, którzy zagrali jego towarzyszy: siostrę Mary, kardynała Angelo Voiello, Bernardo Gutierreza, kardynała Andrew Dussoliera i Sofię. W obsadzie serialu "Młody papież" pojawiają się również Ludivine Sagnier, Toni Bertorelli i James Cromwell. W serii występuje też wiele postaci drugo- i trzecioplanowych.

Młody papież – produkcja

Twórcą serialu "Młody papież" jest Paolo Sorrentino, który współtworzył takie produkcje jak "Młodość", "Wielkie Piękno", "Wszystkie odloty Cheyenne'a" i "Boski". Jest on jednocześnie reżyserem serii i jednym z autorów scenariusza, w którego tworzeniu pomagali mu Stefano Rulli, Tony Grisoni i Umberto Contarello. Rolę producentów kreatywnych serialu pełnili Lorenzo Mieli, Mario Gianani, Viola Prestieri, Paolo Sorrentino, Caroline Benjo, Carole Scotta, Simon Arnal, Jaume Roures, Javier Méndez, Tony Grisoni, John Lyons, Nils Hartmann, Sonia Rovai i Roberto Amoroso. Za produkcję serialu odpowiadali Ben Jackson i Jude Law, który jednocześnie grał w serii głównego bohatera.

Młody papież – muzyka

Muzyka z serialu "Młody papież" powstała z inicjatywy Lele Marchitelliego, który tworzył już melodie do takich produkcji jak "Piano, solo", "Wielkie piękno", "Spettacolo" i "Loro". Motyw przewodni do serialu "Młody papież" został zatytułowany "Watchtower" i wyprodukował go brytyjski raper i producent Timothy McKenzie, znany jako Labrinth. Jest on również kompozytorem muzyki tematycznej do serialu, której współautorami zostali Bob Dylan i Jimi Hendrix.

Młody papież – recenzje, oglądalność

Recenzje serialu "Młody papież" okazały się pozytywne dla jego twórców, szczególnie na terenie Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. W serwisie Rotten Tomatoes serial uzyskał 78 proc. pozytywnych recenzji, natomiast na stronie Metacritic wystawiono mu ocenę 68/100, co wskazuje na ogół na pozytywny odzew od krytyków. Mimo wielu ciepłych słów ze strony recenzentów serial wzbudził również liczne kontrowersje. Kilku krytyków określiło go mianem "antykatolickiego", a przedstawioną w nim wizję Kościoła uznali za karykaturalną. Pomimo tego, część konserwatywnych recenzentów uznała serię za godną polecenia. We Włoszech pierwsze dwa odcinki z dnia na dzień obejrzało ponad 953 tysiące widzów.

Młody papież – odcinki, premiera

Premiera serialu "Młody papież" miała miejsce 21 października na antenie stacji Sky Atlantic we Włoszech, Niemczech i Austrii. 27 października seria pojawiła się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii, a dzień później rozpoczęto jego emisję na HBO w wielu europejskich krajach. Z początkiem 2017 roku "Młody papież" zadebiutował także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. W Polsce odcinki serialu "Młody papież" emitowano na antenie stacji HBO i można je obejrzeć poprzez HBO Go. Do sprzedaży trafiła też fizyczna wersja serii "Młody papież" na płytach DVD.

Młody papież
Tytuł oryginalny

Il giovane papa

Gatunek

Dramat, komedia

Kraj produkcji

Włochy, USA, RPA

Data premiery

21.10.2019

Czas trwania odcinka

50 min.

Liczba sezonów

1

Muzyka
Obsada

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40f5un
d40f5un
d40f5un