Trwa ładowanie...
dxch2lj

Miasteczko South Park (serial)

Najnowsze informacje
4.8
(631 głosów)
Oceń:

"Miasteczko South Park" (ang. South Park) to amerykański serial animowany przeznaczony dla widzów dorosłych, którego premiera miała miejsce 13 sierpnia 1997 roku na stacji telewizyjnej Comedy Central. W Polsce mogliśmy go oglądać m.in. w Canal +, TVN Siedem, MTV Polska, Wizja Jeden czy też w Comedy Central.

Miasteczko South Park - opis

Serial koncentruje się na przygodach czterech ośmiolatków, uczęszczających do szkoły podstawowej i mieszkających w małym amerykańskim miasteczku South Park w stanie Kolorado, gdzie dzieją się niesłychane rzeczy (począwszy od odwiedzin UFO, czy objawienia Jezusa po wybuch aktywnego wulkanu). Co ciekawe, miasteczko nie jest całkowitym wytworem wyobraźni twórców serialu, gdyż w Kolorado naprawdę znajduje się miasto South Park, znane głównie z wydobycia złota w XVIII wieku.

Głównym celem twórców serialu jest wzbudzanie kontrowersji poprzez wyszydzanie społeczności, jednostek, zjawisk społecznych, aspektów religijnych czy politycznych, dlatego też każdy odcinek dotyczy innej kwestii. Ośmieszanie stanowi swoisty komentarz bieżących wydarzeń na świecie np. wyboru prezydenta USA, ataków terrorystycznych czy choćby zainteresowania świata filmem "Pasja" Mela Gibsona, dzięki temu serial podtrzymuje aktualność.

Miasteczko South Park - bohaterowie

Głównymi bohaterami serialu są:

  • Eric Cartman (przykład rozpieszczonego dziecka, egoisty, manipulanta, rasisty czy antysemity znęcającego się nad innymi);
  • Stan Marsh (najnormalniejszy, najmądrzejszy i najspokojniejszy spośród czwórki chłopców);
  • Kyle Broflovski (pochodzi z żydowskiej rodziny, co oczywiście nie pozostaje obojętne Cartmanowi. Ponadto jest najlepszym przyjacielem Stana);
  • Kenny McCormick (ubrany w pomarańczowy kombinezon z kapturem zakrywającym twarz, przez co niewiele osób jest w stanie go zrozumieć. Kenny zwykle ginie w nietypowy sposób w praktycznie każdym odcinku, a jego śmierć jest zawsze komentowana przez Stana i Kyle’a tekstem: "O mój Boże, zabili Kenny'ego!").

Obecnie serial dorobił się czternastu serii (202 odcinków), pełnometrażowego filmu, kilku fanklubów, setek stron internetowych, jak i rzeszy fanów na całym świecie. Znaczną część fanów stanowi młodzież, mimo pozornego braku walorów wychowawczo-edukacyjnych, jednakże pod koniec każdego odcinka przez któregoś z chłopców podsuwany jest morał.

Miasteczko South Park (serial)
Tytuł oryginalny

South Park

Gatunek

animowany, komedia, serial

Kraj produkcji

USA

Czas trwania odcinka

30 min.

Obsada

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxch2lj
dxch2lj
dxch2lj