Trwa ładowanie...
d48r009

Making a Murderer

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Netflix
Źródło: Netflix

"Making a Murder" to serial dokumentalny, który można oglądać na platformie Netflix od 18 grudnia 2015 roku. Fabuła serialu skupia się na tragicznych losach Stevena Averego, czyli mężczyzny nieprawnie skazanego za morderstwo.

Making a Murderer – produkcja

Serial dokumentalny "Making a Murderer" został wyreżyserowany przez dwie amerykańskie producentki filmowe Moirę Demos oraz Laurę Riccardi. Kobiety poznały się podczas studiów na Uniwersytecie Columbia. Sprawą Stevena Avery'ego zainteresowały się po przeczytaniu artykułu na ten temat w gazecie New York Times. W roku 2005 (zaledwie 3 tygodnie po zapoznaniu się ze sprawą) Demos i Riccardi rozpoczęły produkcję "Making a Murderer".

Początkowo reżyserki chciały udokumentować tylko to, jak doszło do bezprawnego skazania Stevena. Jednak szybko okazało się, że twórczynie "Making a Murderer" zaczęły śledzić proces sądowy w miarę jego rozwoju, odkrywając przy tym coraz większe i bardziej rażące zaniedbania w policyjnym śledztwie.

Moira Demos i Laura Riccardi są również odpowiedzialne za scenariusz "Making a Murderer".

Zdjęcia do pierwszej części "Making a Murderer" kręcono przez ponad 10 lat. Przed przejęciem projektu przez Netflixa producentki spotkały się z dyrektorami stacji PBS oraz HBO, jednak żadna z sieci nie była zainteresowana inwestycją w serial dokumentalny. Platforma Netfliks początkowo zamówiła osiem odcinków "Making a Murderer", jednak ta liczba szybko wzrosła o dodatkowe dwa epizody.

Making a Murderer – fabuła

Fabuła "Making a Murder" opowiada historię Stevena Avery'ego, który został skazany na 32 lata pozbawienia wolności za brutalną napaść na tle seksualnym. Po 18 latach w więzieniu mężczyzna został oczyszczony ze wszystkich zarzutów.

Jednakże Steven Avery nie cieszył się wolnością zbyt długo, ponieważ zaledwie 2 lata po wyjściu z zakładu karnego właściciel złomowiska z Wisconsin zostaje aresztowany pod zarzutem popełnienia morderstwa.

Chociaż głównym bohaterem "Making a Murderer" jest Steven Avery, to widz dokumentu ma również okazję zapoznać się ze sprawą jego bratanka Brendana Dassey'a. Chłopak został skazany za współudział w morderstwie Teresy Halbach.

Premiera pierwszej części "Making a Murderer" online odbyła się 18 grudnia 2015 roku. Po niesamowitym komercyjnym sukcesie 1. części serialu Netflix zamówił kontynuację historii Avery'ego. Druga część "Making a Murderer" ukazała się na platformie Netflix 19 października 2018 roku.

Making a Murderer – opinie

Serial "Making a Murderer" zaraz po swojej ogólnoświatowej premierze wzbudził wiele kontrowersji. Serial komentowały zarówno osoby publiczne, jak i policja oraz prokuratora bezpośrednio związana ze sprawą Avery'ego. Wiele osób związanych z branżą filmową nie szczędziło "Making a Murderer" pochwał. Na tweeterze serial pozytywne komentowali m.in. Alec Baldwin, Mia Farrow, Ricky Gervais oraz Mandy Moore.

Ken Kratz, oskarżyciel w sprawie Avery'ego, twierdzi, iż w dokumencie pominięto kilka kluczowych dowodów przedstawionych w toku postępowania sądowego. Prokurator zarzuca również producentom "Making a Murderer", że niepotrzebnie manipulują emocjami widza.

Sprawa przedstawiona w "Making a Murderer" zszokowała opinię publiczną na tyle, że w ciągu kilku dni udało się zebrać 130 tysięcy podpisów pod petycją w sprawie ułaskawienia Stevena Avery'ego oraz Brendana Dassey'a.

Making a Murderer – ciekawostki

  • Współtwórczyni serialu Laura Riccardi jest z wykształcenia prawnikiem. Jej doświadczenie przydało się na planie zdjęciowym „Making a Murderer”.
  • Przez ponad 10 lat zdjęć Moira Demos oraz Laura Riccardi nakręciły ponad 700 godzin materiału filmowego.
  • Zarówno Steven Avery, jak i Brendan Dassey nie obejrzeli "Making a Murderer", ponieważ więzienie w którym przebywają mężczyźni nie zezwala na dostęp do Netflixa.
  • W internecie krąży wiele fanowskich teorii odnoszących się do tego, kto zabił Teresę Halbach. Jedna z najbardziej popularnych kieruje podejrzenia w stronę Bobby'ego Dassey'a, czyli brata Brendana.

Making a Murderer – lista odcinków

Making a Murderer – lista odcinków pierwszej części:

Making a Murderer – lista odcinków drugiej części:

Making a Murderer
Tytuł oryginalny

Making a Murderer

Gatunek

serial, dokument, kryminał

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Data premiery

18.12.2015

Czas trwania odcinka

60 min.

Liczba sezonów

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48r009
d48r009
d48r009