Trwa ładowanie...
ycipk-44jb53
ycipk-44jb53

Lawson Nigella - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się
ycipk-44jb53

Nigella Lucy Lawson urodziła się 6 stycznia 1960 roku. Jest angielską pisarką, dziennikarką.

Pochodzi ze znamienitej rodziny z tradycjami: jej ojciec to Nigel Lawson (teraz Baron Blaby) - Kanclerz Skarbu, matka Nigelli to Vanessa Salmon - jej rodzina była twórcami imperium żywnościowe (J. Lyons and Co.).

Rodzice Nigelli rozwiedli się w 1980 roku, ponownie wchodząc w związki małżeńskie z innymi partnerami (ojciec z działaczką Therese Maclear, matka z filozofem - A. J. Ayer). Matka Nigelli zmarła na raka wątroby w 1985 roku. Jej siostra zmarła na raka piersi 8 lat później, w 1993 roku.

Nigella skończyła Uniwersytet Oksfordzki, następnie zaczęła pracować jako krytyk jedzeniowy, by zająć się pracą redaktora w "The Sunday Times" (1986). Jednak swą pozycję w świecie dziennikarskim zbudowała jako tzw. "wolny strzelec", pisząc do różnych czasopism. W 1998 roku wydała książkę "Jak jeść", która rozeszła się w 300 000 egzemplarzy i stała się bestsellerem. Idąc za ciosem, w 2000 roku napisała książkę "Jak stać się domową boginią", która dała jej nagrodę British Book Award dla najlepszego pisarza roku.

Lawson poznała swojego przyszłego męża, Johna Diamonda w 1986 roku, kiedy oboje pisali dla gazety "The Sunday Times". W 1992 roku wzięli ślub w Wenecji, niedługo potem urodziła im się dwójka dzieci - córka Cosima Thomasina (ur. 1993) oraz syn Bruno Paul (ur.1996). Mąż Nigelli zmarł w 2001 roku, w wieku 47 lat, na raka gardła (diagnozę postawiono w 1997 roku). Diamond zmarł w momencie, gdy Nigella kręciła serię "Nigella gryzie".

ycipk-44jb53

We wrześniu 2003 roku Lawson ponownie wyszła za mąż, za kolekcjonera sztuki, Charlesa Saatchi. Prasa ostro krytykowała prezenterkę, gdy ta wprowadziła się do apartamentu Saatchi zaledwie 9 miesięcy po śmierci swojego pierwszego męża.

Kariera Nigelli rozbłysła w 2000 roku, kiedy zaczęła prowadzić swój własny program na kanale Channel 4 (seria była także nadawana na amerykańskich kanałach E! oraz Style Network), "Nigella gryzie" (w Polsce emitowany przez TVN Style, TVN). Program kręcony był w jej domu w Londynie. Okazało się, że styl Nigelli był odebrany lepiej przez Amerykanów niż przez jej rodaków w Wielkiej Brytanii. Lawson wydała książkę pod tym samym tytułem, która ponownie okazała się bestsellerem i dała jej kolejne nagrody. W 2005 roku popularność Nigelli spadła wraz z show nadawanym w ITV - program zdjęto ze względu na niską oglądalność. W 2006 roku Nigella zaczęła prowadzić "Nigella ucztuje"., które było emitowane w amerykańskiej telewizji (Food's Network). Po sukcesie w Ameryce, Nigella podpisała kontrakt opiewający na 2.5 mln funtów, który pozwalał na emisję jej autorskiego programu w innych krajach.

BBC 2 w 2006 roku podpisało kontrakt z Lawson na 3-odcinkowy cykl "Świąteczna Kuchnia Nigelli". Pierwsze dwa odcinki zanotowały drugą najlepszą oglądalność w ciągu tygodnia w BBC 2 (pierwszy odcinek oglądało 3.5 mln widzów). Nigella w jednym z odcinków wspomniała, że gęsi tłuszcz jest dla niej niezbędnym składnikiem potraw świątecznych, co przyczyniło się do gwałtownego wzrostu sprzedaży tego składnika w sklepach.

W 2007 roku Nigella zaczęła prowadzić kolejny cykl programów kulinarnych, tym razem "Nigella Ekspresowo". W programie pokazywała jak szybko i sprawnie przyrządzić skomplikowane potrawy bądź w ciągu godziny zorganizować wystawne przyjęcie. Show odniosło prawdziwy sukces jeśli chodzi o oglądalność (pierwszy odcinek odnotował 2.85 mln widzów).

W listopadzie 2003 roku Lawson ułożyła menu na lunch premiera Wielkiej Brytanii, Tony'ego Blaira oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych, George'a Busha i Pierwszej Damy, Laury Bush. Okazało się, że Laura Bush jest fanką Nigelli i raz zarządziła na świąteczną kolację w Białym Domu zupę z przepisu Nigelli.

ycipk-44jb53

Piąta książka Nigelli, "Feast Food that Celebrates Life", która została wydana w 2004 roku zarobiła 3 miliony funtów. W tym samym roku Nigella zaczęła regularnie pojawiać się w amerykańskich programach, np. w "The Ellen Degeneres Show". Gazeta "The Daily Mail" skrytykowała Nigellę na swych stronach, gdy ta w jednym z odcinków pokazała się w komunikacji miejskiej. Okazało się, że specjalnie na ten cel wynajęto autobus z dodatkowymi bonusami. Jednak producenci programu odcięli się od krytyki, twierdząc, że właśnie takiego działania wymaga kręcenie telewizyjnego show. Amerykańska telewizja szybko wykupiła prawo do emisji kolejnej serii programów z Nigellą w roli głównej, za którą zresztą została nagrodzona Nagrodą Emmy. Książka wydana pod tym samym tytułem także odniosła ogromny sukces, stając się bestsellerem w wielu krajach na świecie. Szacuje się, że na całym świecie sprzedały się ponad 3 mln egzemplarzy.

Nigella Lawson, ze względu na ponętne kształty i pociągającą urodę prasa nazwała ją "królową jedzeniowego porno". Lawson wypracowała sobie charakterystyczny, relaksujący dla ucha sposób prezentowania przyrządzanych potraw, co wyróżnia ją z tłumu gotujących prezenterów. W 2005 roku Nigella zajęła się prowadzeniem programu w ITV, zatytułowanego po prostu "Nigella", do którego zapraszała gości. Pierwszy odcinek okazał się być klapą - miał jedyna 800 000 widzów. Wtedy też spadła na Lawson fala krytyki i negatywnych opinii. Gdy show straciło 40% widzów, władze stacji zdecydowały się na usunięcie go z ramówki.

ycipk-44jb53
ycipk-44jb53