Trwa ładowanie...
d2n2hkl

Kocham Cię, Polsko!

Najnowsze informacje
4.4
(7 głosów)
Oceń:

"Kocham Cię, Polsko" to jeden z najpopularniejszych teleturniejów rozrywkowych, jaki pojawił się na antenie polskiej telewizji. "Kocham Cię, Polsko" nadawany jest w Dwójce od 13 marca 2009 roku. Gwiazdami programu są: Maciej Kurzajewski oraz Joanna Koroniewska, która na początku 2012 roku zastąpiła Marzenę Rogalską.

Pierwsza edycja programu rozpoczęła się 13 marca, a zakończyła 5 czerwca 2009. Liczyła 13 odcinków.

Prowadzącym program jest Maciej Kurzajewski. W teleturnieju występują dwie drużyny, których kapitanami są Katarzyna Zielińska i Joanna Koroniewska. Każdy zespół składa się z czterech osób, którego członkowie (za wyjątkiem kapitanów) zmieniają się w każdym odcinku.

Drużyny walczą ze sobą w różnych kategoriach dotyczących znajomości Polski (m.in. polskiej historii, geografii, biologii, ortografii, kuchni czy polskich seriali i filmów). Aż dziewięć rund dzieli drużynę od zwycięstwa.

Pierwsza starcie to sprawdzian ze znajomości historii polskiej telewizji. Członkowie zespołów (każdy indywidualnie) muszą zgadnąć z jakich filmów i seriali pochodzi dany cytat. Za poprawną odpowiedź otrzymuje się dwa punkty.

Druga runda zatytułowana "Głuchy telefon" to zabawa, która ma na celu dostarczenie ciekawej serii plotek. Chodzi o przekazanie jak największej liczby kluczowych słów, pojawiających się w danej plotce. Drużyna dostanie tyle punktów, ile wyrazów zapamięta kapitan.

Trzecia runda "Licytacje muzyczne" to interesująca dawka polskiej muzyki, a także doskonała okazja na sprawdzenie swoich wokalnych umiejętności. Kurzajewski podaje tytuł piosenki, a drużyny muszą powiedzieć, ile wersów danego przeboju pamiętają, a następnie zaśpiewać. Uczestnicy mogą liczyć na pomoc publiczności.

Widzom najbardziej podobają się Kalambury, czyli czwarta runda. Kapitan poszczególnej drużyny musi opowiedzieć o przedmiocie, osobie, zwierzęciu, roślinie czy potrawie, której nazwę widzi na kartce. Za każde poprawnie odgadnięte hasło zespół otrzymuje jeden punkt. Musi tego dokonać w przeciągu dwóch minut. Wiele przy tym śmiechu. Niekiedy dochodzi do zabawnych sytuacji.

Piąta runda "Filmowe przedszkole" to świat polskiego filmu widziany oczami przedszkolaka. Dzieci opowiadają swoją zagadkę, a zadaniem gwiazd jest odgadnięcie tytułu filmu.

Zadaniem sprawiającym najwięcej kłopotów jest obecna w szóstej rundzie "Wiedza o Polsce". Prowadzący zadaje wszystkim uczestnikom pytanie. Drużyna otrzyma dodatkowe cztery punkty pod warunkiem, że każdy z członków odpowie poprawnie.

Siódma runda "Sonda" również nawiązuje do świata muzyki. Zespoły muszą zanucić swoje ulubione piosenki, a przeciwnicy powinni bezbłędnie podać tytuł i wykonawcę utworu.

Ósma runda dotyczy wiedzy z zakresu polskiego sportu. Przypomina widzom piękne momenty, zarówno z historii, jak i czasów współczesnych.

O końcowym wyniku zmagań polskich drużyn decyduje emocjonujący finał. Tu bardzo ważna jest nie tylko wiedza o statystycznym Polaku, ale również liczy się szczęście. Zespoły typują odsetek lub liczbę Polaków, którzy na przykład uważają, że wprowadzenie w Polsce waluty euro byłoby dobrą decyzją. Poprawna odpowiedź daje możliwość zakręceniem "kołem fortuny", na którym umieszczone są pola z sumami punktów możliwych do wygrania. Największą stawką jest 50 punktów, ale trzeba uważać, bo tutaj pojawiają się także punkty ujemne. To bardzo ciekawa rozgrywka, bo do końca nie wiadomo, która drużyna zdobędzie nagrodę dla swojego zespołu.

W grudniu 2011 roku emitowana była szósta z kolei edycja teleturnieju "Kocham, Cię Polsko!". Z każdą kolejną serią długość trwania odcinka zmienia się:
I-II edycja - 70 minut
III edycja - 95 minut
IV-V edycja - 90 minut
VI edycja - 100 minut

W teleturnieju wystąpiło wiele polskich gwiazd, m.in. bracia Mroczkowie, Katarzyna Figura, Katarzyna Skrzynecka, Piotr Kupicha, Stachursky, Emilia Krakowska, Robert Kudelski, Monika Pyrek, Jacek Poniedziałek, Katarzyna Burzyńska, Ola Szwed, Joanna Koroniewska i Piotr Kraśko.

Program cieszy się wśród telewidzów dużą popularnością. Według danych AGB Nielsen Media Research przygotowanych dla portalu Wirtualnemedia.pl, średnia oglądalność show wynosi 3,34 mln widzów. W 2010 roku zdobył nominację do Telekamery w kategorii Program Telewizyjny, w której zajął drugie miejsce. W 2011 roku program zdobył 3. miejsce w plebiscycie Telekamer w kategorii Program rozrywkowy.

W niemieckiej telewizji Sat.1 w piątki nadawana jest niemiecka wersja programu pod tytułem "Ich liebe Deutschland".

W sklepach pojawiły się płyty z piosenkami z I i II edycji programu oraz gra planszowa "Kocham, Cię Polsko!".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n2hkl
d2n2hkl
d2n2hkl