Trwa ładowanie...
d15qts3

Jazda polska, czyli jak przetrwać na polskich drogach

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:

Pełna nazwa programu to tak naprawdę "Jazda polska, czyli jak przetrwać na polskich drogach". Program prowadzi Jakub Bielak (prowadzący powszechnie używa jednak drugiego imienia tj. Jakub). Program zawiera praktyczne wskazówki i porady, z których korzystać mogą zarówno początkujący kierowcy - by wyrobić sobie na wstępie właściwe nawyki, jak i ci doświadczeni - by poprawiać ewentualne błędne nawyki.

Bielak jest instruktorem jazdy oraz prezesem Akademii Bezpiecznej Jazdy. Dlatego też spora część programu poświęcona jest aspektom technicznym prowadzenia samochodu oraz informacjom pozwalającym poprawiać swoje umiejętności za kierownicą w trudnych sytuacjach na drodze. A tych w Polsce nie brakuje - zarówno ze względu na stan naszych dróg, jak i brawurowe posunięcia niektórych "niedzielnych kierowców". Dlatego wydaje się, że rozwinięcia nazwy programu do "…jak przetrwać na polskich drogach" w pełni oddaje ducha programu.

W programie prowadzący dowcipnie, ale zarazem dość uszczypliwie opowiada o sytuacji na polskich drogach. Mówi jak jeżdżą Polacy, analizuje przepisy drogowe i konfrontuje je ze śmiałymi manewrami jakie można zaobserwować na co dzień. Bielak w programie największy nacisk kładzie jednak nie na wartości humorystyczne "ułańskich szarż" piratów drogowych, ale na próbę uświadomienia telewidzów w temacie bezpiecznej jazdy i namawianie do wyciąganie wniosków z własnych błędów. Każdy odcinek programu zawiera praktyczne wskazówki i porady, z których korzystać mogą zarówno początkujący kierowcy - by wyrobić sobie na wstępie właściwe nawyki, jak i ci doświadczeni - by poprawiać ewentualne błędne nawyki. Forma przekazu jest na tyle jasna i klarowna, że nawet przyszli kierowcy nie powinni mieć problemu z jej zrozumieniem. Momentami program staje się przez to nadto moralizatorski, ale można to wybaczyć ze względu na powagę tematu.

Część programu stanowią swego rodzaju cykle, wśród których warto zwrócić uwagę głównie na "Made In Poland" oraz "Fakty i mity". W pierwszym z wymienionych prezentowane są ciekawe wynalazki oraz groteskowe konstrukcje, które jak sama nazwa wskazuje powstały w Polsce.

W programie poznać można polskich "garażowych majsterkowiczów-geniuszy" oraz dzieła ich pracy, takie jak np. klasyczna Warszawa w wersji hot-rod lowrider (tj. z zawieszeniem hydraulicznym takim jak w cadillacach z teledysków amerykańskich raperów). Cykl "Fakty i mity" z kolei demaskuje popularne stereotypy motoryzacyjne.

Twórcy programu konfrontują powszechne przekonania na temat fotoradarów, CB radia, magicznych specyfików usprawniających pracę silnika czy jazdy na "podwójnym gazie" z rzeczywistością i wydają w miarę obiektywną ocenę.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15qts3
d15qts3
d15qts3
d15qts3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj