Trwa ładowanie...
d23eohz

Jaka to melodia?

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:

"Jaka to melodia" to jeden z najstarszych teleturniejów, jakie można oglądać na antenie polskiej telewizji. "Jaka to melodia" nadawana jest w TVP1 od 4 września 1997 roku.Teleturniej "Jaka to melodia" oparty jest na licencji "Name that tune". Zadaniem zawodników teleturnieju jest odgadnięcie jak największej liczby utworów. W każdym odcinku występuje trzech zawodników, którzy walczą w trzech rundach.Z programem najbardziej kojarzony jest Robert Janowski, jednak nie od początku prowadzi on "Jaka to melodia".

Pierwszym prowadzącym był Jacek Borkowski (widzom znany jako Piotr Rafalski z "Klanu"). Borkowski nagrał kilkanaście odcinków programu "Jaka to melodia", jednak nigdy nie doczekały się one emisji. Aktor zastąpił także Roberta Janowskiego jako prowadzący 6 odcinków w kwietniu 2001 roku, gdy ten się rozchorował. W sierpniu 2007 roku program obchodził jubileusz 1500 odcinka.

Teleturniej przez 11 lat swojego istnienia parokrotnie zmieniał swoją formułę.

Zadaniem zawodników teleturnieju "Jaka to melodia?" jest odgadnięcie jak największej liczby utworów. W każdym odcinku występuje trzech zawodników, którzy walczą w trzech rundach (do ostatniej, finałowej przechodzi tylko jedna osoba). W rundzie pierwszej i drugiej zawodnicy próbują odgadnąć pięć zagadek muzycznych spośród 16 zagadek, podzielonych na 4 kategorie.

Zawodnicy w rundzie pierwszej mogli wygrać kwoty od 25 do 100 zł. W rundzie drugiej stawki rozciągają się między 50 a 200 zł. W rundzie pierwszej początkowa stawka rośnie (w ciągu 15-sekundowej prezentacji co 10%), w miarę trwania fragmentu piosenki, w rundzie drugiej - maleje (co 5%). Jeśli zawodnik zgłosi się do odgadnięcia zagadki i poda złą odpowiedź, jest wykluczany z zabawy w następnej kolejce.

Do rundy trzeciej przechodzą tylko dwaj zawodnicy i odgadują piosenkę dzięki pięciosekundowym fragmentom piosenek. Na tablicy znajduje się 6 wykonawców piosenek, przeciwnicy wybierają sobie nawzajem zagadki. Zaczyna ten, kto ma na koncie większą kwotę, zgromadzoną w poprzednich rundach. Za każdą prawidłową odpowiedź zawodnik otrzymuje 200 złotych, za złą - nagradzany jest przeciwnik. Do finału przechodzi osoba, która odgadnie poprawnie 3 tytuły piosenek.

Finalista programu "Jaka to melodia?" musi w ciągu 30 sekund prawidłowo rozczytać fragmenty 7 utworów. Za każdą prawidłową odpowiedź dostaje 250 złotych. Jeśli odgadnie wszystkie fragmenty - dostaje główną nagrodę, czyli 10 000 złotych i przechodzi do kolejnego odcinka. Zwycięzca może wystąpić jedynie w trzech kolejnych programach. Od stycznia 2004 roku do czerwca 2006 roku obowiązywała zasada "bij mistrza" - zawodnik mógł brać udział w konkursie aż zostanie pokonany. Jednak twórcy programu zdecydowali się wrócić do starej formuły, która obowiązuje do dziś.

W odgadywaniu zagadek teleturnieju "Jaka to melodia?" istnieje jedna podstawowa zasada - lepiej powiedzieć więcej niż mniej - odpowiedź uznawana jest tylko wtedy, gdy znajdzie się w niej pełen tytuł piosenki. Jeśli chodzi o tytuły zagraniczne - można podawać polskie znaczenie.

W 1999 roku wprowadzono finał miesiąca - najlepsza trójka zawodników z całego miesiąca walczy o samochód osobowy. W 2003 roku wprowadzono finał roku, w którym startowały trzy najlepsze osoby w danym roku kalendarzowym. Nagrodą finału roku jest także samochód osobowy.

Z okazji 10-lecia teleturnieju "Jaka to melodia?" od 5 listopada 2006 roku do 26 grudnia 2006 roku odbywał się turniej dziesięciolecia, do którego twórcy programu wybierali uczestników, którzy najbardziej zapisali się w dziesięcioletniej historii programu. Jubileuszowe odcinki były nadawane w niedzielę. Finał dekady wygrał Sergiusz Matuszczyk ze Słupska.

Od września 2010 roku w soboty i niedziele emitowane są odcinki z zawodnikami o podobnych umiejętnościach lub zainteresowaniach, turnieje miast oraz odcinki charytatywne z udziałem specjalnie zaproszonych do programu osób. Od stycznia 2008 do czerwca 2010 roku podobne odcinki były emitowane tylko w niedziele .

Integralną częścią teleturnieju są zespoły muzyczne, które zmieniały się wraz ze zmianami formuły programu "Jaka to melodia". Początkowo fragmenty utworów grał zespół "J. J. Combo" (do lutego 1998). Od marca 1998 roku aż do marca 2004 roku mogliśmy oglądać zespól "AKT". Tylko przez rok w teleturnieju występował zespół pod kierownictwem Zygmunta Kukli. Od września 2005 roku aż do teraz w programie przygrywa zespół pod kierownictwem Dariusza Janasa.

Od 2000 roku w programie"Jaka to melodia?" możemy oglądać także zespół wokalny. W ciągu 8 lat w programie wystąpili m.in.: Aleksandra Chodak, Katarzyna Rzadkosz i Agnieszka Janas (z zespołu ORANGE, śpiewały do stycznia 2003 roku), Anna Świątczak (dziś członkini zespołu Ich Troje i żona Michała Wiśniewskiego), Magdalena Tul, Aneta Figiel - Murawska, Agata Dąbrowska, Lena Zuchniak, Michał Rudaś oraz Jarosław Weber.

Fanów teleturnieju "Jaka to melodia?" może zainteresować fakt, że od stycznia 2000 roku do grudnia 2006 zawodników do programu dobierała Dorota Zawadzka, znana jako Superniania.

W 2008 roku "Jaka to melodia?" otrzymała Laur Klienta 2008.

Na przełomie 2010 i 2011 roku o programie nieoczekiwanie zrobiło się głośno za sprawą rozwodu Roberta Janowskiego. Okazało się, że widzowie teleturnieju nie chcieli zaakceptować faktu, iż gospodarz programu, do tej pory o kryształowym wizerunku, ma duże zawirowania w życiu prywatnym, tym bardziej, że rozstanie małżonków odbywało się w atmosferze niemałego skandalu. Widownia programu drastycznie się zmniejszyła, a producenci, zdaniem niektórych mediów branżowych, mieli się zastanawiać nad zdjęciem popularnego formatu z anteny.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23eohz
d23eohz
d23eohz
d23eohz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj