Trwa ładowanie...
dd8louw

Jack, jakiego nie znacie

Najnowsze informacje
5.0
(7 głosów)
Oceń:

„Jack, jakiego nie znacie” (You Don't Know Jack) to telewizyjny film biograficzny, wyprodukowany przez HBO, opowiadający o życiu doktora Jacka Kevorkiana, słynnego amerykańskiego lekarza, zwolennika eutanazji i konstruktora maszyny umożliwiającej nieuleczalnie chorym popełnienie samobójstwa. W roli głównej zdobywca Oscara Al Pacino. Serial został nagrodzony dwiema statuetkami Emmy.

Nazywany “Doktorem Śmierć” amerykański lekarz Jack Kevorkian (Al Pacino) od lat osiemdziesiątych opowiada się za prawem do eutanazji. Jednocześnie pomaga pacjentom, którzy, świadomi swego terminalnego stanu, decydują się odejść z tego świata. Pierwszą wykonaną przez niego eutanazją była pomoc pacjentowi cierpiącemu z powodu choroby Alzheimera w stadium nie pozwalającym na godne życie.

Film prezentuje to wydarzenie, a także następującą po nim kampanię zwolenników i przeciwników eutanazji, która przetoczyła się przez amerykańskie media. Bohater filmu, kontrowersyjny lekarz Jack Kevorkian, od ponad trzydziestu lat budzi gorące dyskusje wśród Amerykanów. Wielokrotnie stawał przed sądem. W 1999 roku, skazany za zabójstwo drugiego stopnia, trafił do więzienia, gdzie spędził w sumie osiem lat.

W wyprodukowanym przez stację HBO poruszającym dramacie telewizyjnym w postać “Doktora Śmierć” wcielił się jeden z najwybitniejszych aktorów naszych czasów, zdobywca Oscara i siedmiu innych nominacji do tej nagrody - Al Pacino (Ojciec chrzestny, Pieskie popołudnie, Zapach kobiety). Udało mu się stworzyć niezwykłą i złożoną kreację, za którą otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę przemysłu telewizyjnego na świecie - Emmy.

Obok niego w filmie Barry’ego Levinsona (Rain Man - Oscar, Uśpieni, Fakty i akty) widzimy także laureatkę Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Susan Sarandon (Thelma i Louise, Przed egzekucją, Nostalgia anioła) oraz gwiazdę serialu Roseanne Johna Goodmana (także: Big Lebowski, Bracie, gdzie jesteś?).

„Jack, jakiego nie znacie” otrzymał aż 15 nominacji do Emmy, w tym w najważniejszych kategoriach – za reżyserię, scenariusz i dla najlepszego filmu. Oprócz Ala Pacino statuetkę zdobył scenarzysta Adam Mazer.

Jack, jakiego nie znacie
Tytuł oryginalny

You Don't Know Jack

Gatunek

biograficzny, dramat, serial

Kraj produkcji

USA

Operator
Obsada

Eric Lange (John Skrzynski)

Al Pacino (Jack Kevorkian)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd8louw
dd8louw
dd8louw