Trwa ładowanie...
d3yo03i

Horzici kerz: Krzew gorejący

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:

"Horzici kerz" (pol. "Krzew gorejący") to miniserial HBO, który w Czechach reżyseruje Agnieszka Holland. Jest to serial o Janie Palachu, czeskim studencie, który w 1969 r. podpalił się, aby zaprotestować przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Serial zostanie zrealizowany na podstawie scenariusza Stepana Hulika. Tytuł czeski tej produkcji to "Horzici kerz" (pol. "Krzew gorejący"). W obsadzie znajdą się aktorzy czescy i słowaccy.

Serial powinien być gotowy pod koniec 2012 roku. Agnieszka Holland przypuszcza, że będzie on emitowany we wszystkich stacjach HBO Europy Centralnej, m.in. w Polsce.

Jan Palach, student filozofii Uniwersytetu Karola w Pradze, oblał się benzyną i podpalił 16 stycznia 1969 r. na Placu Wacława, w samym sercu Pragi. Protestował w ten sposób przeciw ograniczeniu swobód obywatelskich po wkroczeniu do Czechosłowacji niecałe pół roku wcześniej wojsk Układu Warszawskiego, a także przeciw samej interwencji, w której wzięły udział siły pięciu państw: ZSRR, Bułgarii, NRD, Polski i Węgier. Mężczyzna zmarł w następstwie dotkliwych poparzeń trzy dni po swoim dramatycznym proteście.

Czyn Palacha powtórzyło w ciągu kilku miesięcy w Czechosłowacji 26 osób, z czego siedem zmarło. Przed nim aktu samospalenia w ramach protestu przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną dokonał w Warszawie Ryszard Siwiec, o czym jednak Palach nie mógł wiedzieć, gdyż polskie służby skutecznie wyciszyły całe wydarzenie.

W Pradze, w miejscu, gdzie Palach dokonał samospalenia, znajduje się dziś pomnik upamiętniający dramatyczne zdarzenie. Nazwiskiem Palacha nazwano plac przed Wydziałem Filozofii Uniwersytetu Karola. Imieniem Palacha nazwano też planetoidę odkrytą w 1969 r. przez czeskiego astronoma Lubosza Kohoutka.

Horzici kerz: Krzew gorejący
Tytuł oryginalny

Horzici kerz

Gatunek

biograficzny, dramat, historyczny, serial

Kraj produkcji

Czechy

Czas trwania odcinka

234 min.

Obsada

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yo03i
d3yo03i
d3yo03i