Górniak Edyta - Najnowsze informacje

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Edyta Górniak to największa diva polskiej sceny muzycznej. Piękna, obdarzona delikatnym głosem i niezmiernie utalentowana. Edyta Górniak wzbudza zachwyt nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wokalistka to przykład gwiazdy wielkiego formatu i oszałamiającej kariery, która zaczęła się ponad dwadzieścia lat temu i nadal nic nie zwiastuje jej zmierzchu.

Edyta Górniak urodziła się w miejscowości Ziębice, w woj. dolnośląskim, jednak jej sukcesy są nierozerwalnie związane z niedalekim Opolem, w którym Górniak świeciła swoje największe triumfy. To właśnie wokalistów z tego miasta wzięła pod swoje skrzydła artystka w drugiej edycji programu "Bitwa na głosy", w którym jest trenerką szesnastoosobowego zespołu.

Kariera Edyty Górniak rozpoczęła się w 1989 roku od występu w telewizyjnym programie "Śpiewać każdy może", w którym wykonała utwór "Stop" Samanthy Brown. W tym samym roku Górniak zadebiutowała na Festiwalu Piosenki w Opolu, gdzie za występ z piosenką "Zły chłopak" Lory Szafran otrzymała wyróżnienie. Po tych sukcesach dalsze artystyczne losy Edyty potoczyły się błyskawicznie.

Na początku lat 90. Edyta Górniak rozpoczęła współpracę z Teatrem Buffo. Aktorka była główną gwiazdą kultowego musicalu "Metro", który rozsławił Edytę w artystycznym środowisku.

W 1994 roku Edyta Górniak reprezentowała Polskę na 39 Festiwalu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Dublinie. Młoda artystka z Polski, która wykonała utwór "To nie ja/Once in a Lifetime", choć nie wygrała konkursu (zajęła drugie miejsce), odniosła ogromny sukces, który rozsławił ją nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Piosenkę z Eurowizji wydano jako singiel w Polsce i w niektórych krajach Europy: Niemczech, Szwajcarii i Austrii, który okazał się kasowym przebojem.

W 1995 roku Edyta Górniak wydała swój debiutancki album "Dotyk", który zawierał jej największe przeboje "Jestem kobietą" i tytułowy "Dotyk". Krążek został uhonorowany statuetką Fryderyk 1995 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku i uzyskał status multiplatynowej.

W 1996 roku Górniak podpisała kontrakt z wytwórnią EMI International i rozpoczęła pracę nad pierwszym anglojęzycznym albumem zatytułowanym po prostu "Edyta Górniak". Płyta ukazała się w 1997 roku, a promujący ją singiel "When You Come Back To Me" podbił listy przebojów m.in. w Szwecji i Portugalii. Rok później Górniak nagrała kolejny przebój. W duecie z Mieczysławem Szcześniakiem zaśpiewała piosenkę do filmu "Ogniem i mieczem" - "Dumka na dwa serca", który stał się ogromnym przebojem.

Następny krążek - "Perła" artystka wydała w 2002 roku. Na ten rok przypadł też najbardziej kontrowersyjny występ Edyty Górniak. Artystka wykonała polskim hymn na 17 Mistrzostwach Świata w Korei, który dla wielu pozostaje wielką kompromitacją.

W 2007 roku Edyta rozpoczęła działalność telewizyjną. Artystka zasiadała w jury dwóch edycji muzycznego show Polsatu "Jak Oni śpiewają".

W 2010 roku piosenkarka wystąpiła w popularnym programie "Taniec z gwiazdami". Tańcząc w parze z Janem Klimentem Edyta zajęła trzecie miejsce w dwunastej edycji tanecznego show.

W marcu 2012 roku piosenkarka wystąpiła w drugiej edycji "Bitwy na głosy" jako trenerka drużyny wokalistów z Opola.

Data urodzenia

13.11.1972

Filmografia