Trwa ładowanie...
dwsptdb

Generał

Najnowsze informacje
5.0
(97 głosów)
Oceń:

Serial ukazujący kulisy śmierci generała Władysława Sikorskiego. Każdy z odcinków opowiadany jest przez pryzmat jednej postaci. Jego akcja toczy się w Londynie, w Egipcie i na Gibraltarze - tam, gdzie generał Sikorski wraz ze swoją ekipą w ostatnich miesiącach swojego życia pełnił misję Naczelnego Wodza.

Opowiada o ostatnich dniach życia generała Sikorskiego (w tej roli Krzysztof Pieczyński), tuż przed katastrofą gibraltarską. Wodzowi towarzyszy córka Zofia (Kamilla Baar) i ekipa najbliższych współpracowników. Wszyscy goszczą w pałacu gubernatora Gibraltaru Masona Macfarlane'a (Jerzy Grałek), który ma nakłonić Sikorskiego do oddania dokumentów świadczących o morderstwie oficerów polskich w Katyniu.

Gdy ten stanowczo odmawia, w plan zostaje wdrożony zamach na Generała, który był przygotowywany od paru miesięcy. Nosił kryptonim "Mur". Kto za nim stał? Kto go wykonał i jak przebiegał? Czy Zofia też była na pokładzie Liberatora? Równolegle pokazane są losy polskiego kuriera Jana Gralewskiego (Tomasz Sobczak) i jego żony Alicji Iwańskiej (Marieta Żukowska). Jan Gralewski miał ostrzec Generała przed zamachem, a w istocie odegrał zaskakującą rolę w mistyfikacji gibraltarskiej.

Na początku września 2008 roku katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie śmierci generała Sikorskiego. Skutkiem działań prokuratury doszło do ekshumacji Generała na Wawelu, a katastrofa gibraltarska wzbudziła żywe zainteresowanie opinii publicznej.

Do dzisiaj toczy się dyskusja wokół śmierci Sikorskiego. Liczne dokumenty w brytyjskich archiwach wciąż są utajnione i nie wiadomo czy kiedykolwiek zostaną upublicznione. Prokuratura i IPN nadal prowadzą działania zmierzające do wyjaśnienia okoliczności śmierci Naczelnego Wodza i jego najbliższych współpracowników w Gibraltarze w lipcu 1943 roku.

Generał
Tytuł oryginalny

Generał

Gatunek

historyczny, serial

Kraj produkcji

Polska

Obsada

Łukasz Simlat (Zygmunt Biały)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwsptdb
dwsptdb
dwsptdb