Trwa ładowanie...
d20f6ho

Fringe: Na granicy światów

Najnowsze informacje
4.1
(447 głosów)
Oceń:

„Fringe. Na granicy światów” to amerykański serial sensacyjno-fantastyczny stworzony przez J.J. Abramsa, Alexa Kurtzmana i Roberto Orci – autorów przebojowego cyklu „Agentka o stu twarzach” oraz kinowego hitu „Star Trek”.

Pierwszy odcinek serialu telewizja Fox pokazała 9. września 2008 roku i oglądało go ponad 9 mln Amerykanów. Serial obecnie składa się z dwóch serii. W Polsce emitowany był na kanale TVN.

Bohaterami serialu są agenci FBI, członkowie specjalnej sekcji odpowiedzialnej za rozwiązywanie spraw paranormalnych i z pogranicza nauki alternatywnej. Ich głównym zadaniem jest rozwikłanie zagadki „Wzorca” – serii tajemniczych eksperymentów dokonywanych na całym świecie przez nieznanych sprawców. Wiele wskazuje na to, że odpowiedzialna za nie jest potężna korporacja Massive Dynamics mająca dostęp do technologii nieosiągalnej dla innych.

Zespołowi Fringe przewodzi agentka specjalna Olivia Dunham (Anna Torv), która nie może pogodzić się ze śmiercią swojego uwikłanego w tajemniczy spisek partnera i ciągle wraca do spraw, którymi się zajmował. Drugim członkiem grupy jest doktor Walter Bishop (John Noble) – genialny naukowiec. Przez wiele lat przebywał w szpitalu psychiatrycznym, który opuścił dopiero po tym gdy zgodził się a współpracę z FBI. W pracy Olivię wspiera również przystojny Peter Bishop (Joshua Jackson) syn Waltera, o niezwykle wysokim IQ 196, który z dużym sceptycyzmem podchodzi do teorii wygłaszanych przez ojca.

Serial zachwycił nie tylko widzów, ale i krytyków. Robert Bianco na łamach dziennika „USA Today” chwalił „Fringe” za świetnie napisana historię, prawdziwe emocje i wiarygodnych bohaterów. Z kolei Misha Davenport w „Chicago Sun-Times” nazwał serial ulepszoną wersją kultowego „Z archiwum X”.

Entuzjastyczne recenzje znalazły potwierdzenie w licznych nagrodach. W 2009 roku „Fringe. Na granicy światów” zdobył nominacje do nagród Emmy (w kategorii „najlepsze efekty specjalne”), People’s Choice Award (a kategorii „najlepszy nowy serial”), trzy nominacje do Teen Choice Awards oraz dwie nominacje do prestiżowych nagród Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (w tym w kategorii „najlepszy nowy serial”).

Fringe: Na granicy światów
Tytuł oryginalny

Fringe

Gatunek

dramat, horror, sci-fi, serial, thriller

Kraj produkcji

USA

Reżyser
Scenarzysta
Operator
Obsada

Mike Mitchell (1968) (George)

Betty Gilpin (Loraine Daisy)

Nimet Kanji (Dr Grant)

Jennifer Missoni (Christine Hollis)

Colleen Wheeler (sąsiadka)

Jenni Blong

Conrad Coates (Vincent Ames)

Jeffrey G. Hunt

Jefferson Mays

Charles Parnell

Meghan Markle (Agentka FBI Amy Jassop)

Curtis Harris (Christopher Broyles)

Bradley Stryker (Rick)

Sarah Edmondson (Pauline Hess)

Connor Stanhope (Matthew Mitnovitz)

David Call (Nick Lane)

Bernadeta Wrobel (Stewardessa)

Gina Holden (Kate Hicks)

Ari Graynor (Rachel / Kelsie)

Katerina Taxia (Agentka FBI)

Jasika Nicole (Astrid)

Anna Torv (Olivia Warren)

Mark Valley (John Scott)

Alex Graves

Steve Antonucci (Przedmiot testu)

Randall Duk Kim (Dashiell Briggs)

Christopher Britton (Dr Bruce Sumner)

J.J. Abrams

Dean Paul Gibson (Taksówkarz)

John Noble (Dr Walter Bishop)

Romy Rosemont (Kate)

John Prosky (Schwytany obserwator)

Blair Brown (Nina Sharp)

Malcolm Stewart (Dr Levin)

Lance Reddick (Phillip Broyles)

William Hill (oficer Marty Pitts)

Tim Guinee (Rick Pearce)

Kirk Acevedo (Charlie Francis)

Billy Burke (Lucas Vogel)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20f6ho
d20f6ho
d20f6ho