Trwa ładowanie...
d3zl47j

Dziewczyna i chłopak

Najnowsze informacje
4.2
(331 głosów)
Oceń:

Serial "Dziewczyna i chłopak" oparty jest na kanwie prozy Hanny Ożogowskiej "Dziewczyna i chłopak czyli heca na 14 fajerek". Jego premiera miała miejsce we wrześniu 1978 roku.

6-odcinkowy serial TVP cieszył się ogromnym powodzeniem wśród młodych widzów. Sukces serialu sprawił, że z tego samego materiału zdecydowano się zmontować dwa lata później film kinowy. Pomysł fabuły opiera się na zamianie rolami brata i siostry, bardzo podobnych do siebie zewnętrznie, ale mających zupełnie odmienne charaktery. Wakacje spędzone "w skórze" tego drugiego stają się dla rodzeństwa sprawdzianem wzajemnej lojalności, wytrwałości, odwagi, wierności raz powziętemu postanowieniu, zaś dla widowni obserwującej perypetie rzekomej Tosi i fałszywego Tomka - źródłem znakomitej, pełnej humoru zabawy.

W głównych rolach wystąpiło znalezione po długich poszukiwaniach, m.in. wśród uczestników zorganizowanego przez "Express Wieczorny" zlotu bliźniaków, rodzeństwo Ania i Wojtek Sieniawscy z Krakowa. Tosia i Tomek, już jako licealiści, wspominają niecodzienną historię, jaka im się przydarzyła kilka lat wcześniej. Po pobycie w szpitalu Tosia wróciła do domu z ostrzyżoną głową, stając się przez to jeszcze bardziej podobna do brata.

Gdy mama rodzeństwa wyjeżdża służbowo, zapracowany ojciec postanawia wysłać dzieci wcześniej na wakacje: Tomka - do swojego brata nadleśniczego, a Tosię - do cioci Isi na wieś. Tomek, który na basenie wdał się w awanturę z kolegą, zostaje ukarany przez tatę zakazem wychodzenia z domu. Chcąc jednak dokończyć porachunki, wymyka się potajemnie, każąc siostrze podawać się za niego. Przebraną w Tomkowe ubranie dziewczynkę zastaje gajowy, który przyjechał po Tomka. Nie chcąc wydać brata, Tosia jedzie zamiast niego do leśniczówki, zostawiając mu w domu z wyjaśnieniem. Na miejscu czeka ją wiele przygód, w których przyjdzie się jej wykazać iście "męską" odwagą. Wróciwszy do domu po zwycięskim pojedynku z kolegą Cześkiem, Tomek znajduje list. Nie mając innego wyjścia, chłopiec rusza w Tosinej sukience w podróż do cioci Isi, gdzie witają go trzy zaciekawione siostrzyczki i ich mały braciszek.

"Kuzynka" z miasta nie ma jednak zamiaru bawić się z nimi lalkami. Staje na czele dziewczyńskiej bandy, którą niebawem zaczyna trenować w takich dyscyplinach jak plucie na odległość i strzelanie z procy. Wypowie też "wojnę" sąsiedzkiej bandzie chłopaków.

Dziewczyna i chłopak
Tytuł oryginalny

Dziewczyna i chłopak

Gatunek

dziecięce, obyczajowy, serial

Kraj produkcji

Polska

Obsada

Piotr Grabowski (wychowawca klasy Tomka)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zl47j
d3zl47j
d3zl47j