Trwa ładowanie...
d1hpubf

Darski Adam

Najnowsze informacje
3.6
(7 głosów)
Oceń:

Adam Darski, znany bardziej pod pseudonimem *"Nergal", urodził się 10 czerwca 1977 roku w Gdyni. Jest polskim kompozytorem, producentem muzycznym i multiinstrumentalistą oraz wokalistą zespołu "Behemoth". Dziennikarz magazynu muzycznego "Mystic Art". Nergal współpracował również z zespołami Hermh, Nile, Azarath, Sweet Noise a także z innym producentem muzycznym - Andrzejem Smolikiem.*

Wychowywał się na gdańskim osiedlu Żabianka. Muzyką heavy metalową zainteresował go starszy brat. Swoją pierwszą gitarę otrzymał w prezencie od rodziców na komunię. Natomiast pierwszą gitarą elektryczną młodego muzyka była kopia modelu Fender Stratocasterr.

Przez rok Darski uczęszczał do ogniska muzycznego, gdzie uczył się gry na gitarze i zapisu nutowego. W 1997 roku rozpoczął studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

W 1991 roku, wraz z grającym na perkusji Adamem Muraszko, założył grupę Behemoth, początkowo działającą pod nazwą Baphomet. W 1992 roku ukazało się pierwsze wydawnictwo grupy, zatytułowane Endless Damnation. W 1993 roku zespół zrealizował kolejne wydawnictwo demo - The Return of the Northern Moon, które ukazało się nakładem wytwórni muzycznej Pagan Records i stanowiło pierwszy sukces grupy. Rok później zespół wydał pierwszy mini album. Jeszcze w grudniu tego samego roku muzycy zarejestrowali wydany przez Pagan Records pierwszy album pt. Sventevith. Płyta została dobrze przyjęta zarówno przez fanów, jak i krytyków, co zaowocowało podpisaniem kontraktu na dwa kolejne pełnowymiarowe albumy z niemiecką wytwórnią Solistitium Records.

Podczas koncertu w gdyńskim klubie Ucho, 13 września 2007 Nergal publicznie podarł egzemplarz Biblii. Wywołało to lawinę komentarzy i skończyło się sprawą w sądzie. Darskiego oskarżano o obrazę uczuć religijnych. W efekcie proces został umorzony z powodu nie stawienia się na rozprawę osób "poszkodowanych".

Od 2009 roku muzyk był związany z polską wokalistką Dorotą rabczewską. 1 stycznia 2010 roku Doda i Nergal zaręczyli się, jednak w marcu 2011 roku Darski zakończył związek z piosenkarką.

Na początku sierpnia 2010 roku został przewieziony na oddział hematologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Wszystkie koncerty formacji Behemoth, w tym trasa po krajach nadbałtyckich oraz w Stanach Zjednoczonych zostały odwołane. U muzyka została zdiagnozowana białaczka. 24 sierpnia na oficjalnej stronie zespołu pojawił się swego rodzaju apel do potencjalnych dawców szpiku z prośbą o rejestrację w Fundacji DKMS - Bazie Dawców Komórek Macierzystych.

28 sierpnia Centralny Ośrodek Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zorganizował akcję oddawania krwi do badania zgodności szpiku. W grudniu 2010 roku Darski przeszedł operację przeszczepu szpiku. W styczniu 2011 roku po niemal półrocznym okresie leczenia muzyk opuścił szpital.

Od jesieni Nergal będzie pełnił rolę jurora w nowym wokalnym programie TVP - "The Voice of Poland".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hpubf
d1hpubf
d1hpubf
d1hpubf