Trwa ładowanie...
d238t6d
d238t6d

Daleko od szosy

Najnowsze informacje
4.1
(1426 głosów)
Oceń:
Zdjęcie

„Daleko od szosy” to polski obyczajowy serial telewizyjny z 1976 roku w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego. Składa się z siedmiu odcinków. W serialu pojawiają się świetne postaci Leszka (Krzysztof Stroiński) i Bronki (Sławomira Łozińska), tematy bliskie milionom Polaków. Ciekawe obserwacje społeczne i humor, z jakim je przedstawiano, złożyły się na wyjątkowy serial, który do dziś ma swoich fanów.

„Daleko od szosy” to opowieść o awansie społecznym i migracji ze wsi do miasta, powszechnej w powojennej Polsce. Serial świetnie przedstawia obraz polskiej wsi lat 70., jej kulturę i obyczaje – od pracy w polu przez zakrapiane biesiady przy stole czy piwo pod okratowaną budką po sobotnie zabawy w remizie strażackiej.

Leszek to zwykły wiejski chłopak, prosty i bez wykształcenia. Na co dzień pomaga rodzicom w gospodarstwie, a w wolnym czasie chodzi z kolegami na piwo i podrywa dziewczyny na wiejskich zabawach. Jednak od kolegów różni go to, że chciałby w życiu coś zmienić.

Nie chce mieszkać na wsi i zajmować się gospodarstwem. Interesuje się mechaniką, samochodami, chciałaby zostać kierowcą. Ma odwagę i determinację, żeby to marzenie zrealizować. Opuszcza dom, rozpoczyna pracę na budowie, wieczorami się uczy. Kiedy na jego drodze pojawia się piękna panna z miasta, traci dla niej głowę. Ta miłość zmienia jego życie.

Bronka to panna z sąsiedniej wsi. Bywa na wiejskich zabawach, ale ma opinię takiej, co nawet przytulić się nie da. Najładniejsza dziewczyna w okolicy. Onieśmiela kawalerów, ale Leszkowi udaje się ją zdobyć. Z kolei Ania mieszka w Łodzi, studiuje biologię. Jest ładna, miła, dobrze wychowana i jej rodzice wiążą z nią wielkie nadzieje. Gdy poznaje Leszka, nie zwraca na niego uwagi. Dzieli ich zbyt wielka przepaść intelektualna i kulturowa. Zauważa go dopiero gdy z poświęceniem pomaga koleżance, której przydarzył się niemiły wypadek. Ujmuje ją jego dobre serce, życzliwość i gotowość niesienia pomocy.

W serialu „Daleko od szosy” wystąpili: Krzysztof Stroiński, Sławomira Łozińska, Irena Szewczyk, Irena Hrehorowicz, Barbara Horawianka, Antoni Jurasz, Jan Machulski inni.

Daleko od szosy
Tytuł oryginalny

Daleko od szosy

Gatunek

serial

Obsada

(Mirek Boczewski, kolega Leszka z wojska)

Piotr Grabowski (Jazdy)

(Sierżant)

Bogdan Łysakowski (Sierżant)

Roman Kosierkiewicz (Kierownik w przedsiębiorstwie w którym pracuje Leszek)

Zdzisław Szymański (Majster)

Jolanta Zykun (Młoda matka w parku)

Tadeusz Sabara

Antoni Jurasz (Ojciec Leszka)

Jan Mateusz Nowakowski (Sidor)

Krzysztof Kołbasiuk (Krzysztof, kolega Ani)

Jolanta Lothe (Prostytutka Lola)

Zdzisław Maklakiewicz

Jan Himilsbach

Jan Machulski (ojciec Ani)

d238t6d
d238t6d
d238t6d
d238t6d