Trwa ładowanie...
d3ewnou

Czarna Żmija

Najnowsze informacje
4.6
(272 głosy)
Oceń:

"Czarna Żmija" to cykl brytyjskich seriali komediowych produkowany przez telewizję BBC w latach 1983-1999, opowiadający o losach rodu Czarnych Żmij na tle historii imperium brytyjskiego.

Powstały cztery seriale liczące po sześć około półgodzinnych odcinków oraz trzy odcinki specjalne. Każdy serial obejmował inny okres brytyjskiej historii.

Pierwsza seria, The Black Adder (Czarna Żmija: Konia za królestwo) powstał w roku 1983, następna, Blackadder II (Czarna Żmija: Głupek renesansu) w 1986, Blackadder the Third (Czarna Żmija: Rozważny i romantyczny) w 1987, a ostatni, Blackadder Goes Forth (Czarna Żmija: Jak spędziłem I wojnę światową) w 1989.

Pierwszy odcinek specjalny, Blackadder: The Cavalier Years (Czarna Żmija: Nonszalanckie lata) pojawił się jako piętnastominutowa wstawka w 1988 Comic Relief Night; następny, trwający czterdzieści pięć minut Blackadder's Christmas Carol (Opowieść wigilijna Czarnej Żmii) powstał jako świąteczny dodatek w roku 1988.

Ostatni, trzydziestominutowy Blackadder: Back & Forth (Czarna Żmija: Tam i z powrotem) powstał w roku 1999 i był pierwotnie pokazywany w kinie mieszczącym się w Millennum Dome (2000), a później nadawany przez telewizje Sky i BBC.

W roku 1982 powstał odcinek pilotowy serialu, ale nie był on nigdy pokazywany w telewizji.

Czarna Żmija
Tytuł oryginalny

The Black Adder

Gatunek

historyczny, komedia

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Czas trwania odcinka

35 min.

Obsada

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ewnou
d3ewnou
d3ewnou