Trwa ładowanie...
d2m84og

Akta Sherlocka Holmesa

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Akta Sherlocka Holmesa – to jeden z sezonów serialu prezentujący przygody znanego detektywa
d2m84og
WP Film
Źródło: WP Film

Akta Sherlocka Holmesa – opis

Akta Sherlocka Holmesa to serial emitowany w telewizji w latach 1991–1993. Wyprodukowany przez brytyjską firmę Granada Television. Cały cykl składa się z 41 odcinków, podzielonych na części Przygody Sherlocka Holmes (1984–1985), Powrót Sherlocka Holmesa (1986–1988), Akta Sherlocka Holmesa (1991-1993) i Pamiętniki Sherlocka Holmesa (1994). Łącznie cykl liczył 36 odcinków po 50 minut i 5 odcinków specjalnych pełnometrażowych.

Serial był emitowany w sieci ITV w Wielkiej Brytanii, w postać znanego detektywa wcielił się Jeremy Brett. Stworzył on bardzo popularny i rozpoznawalny wizerunek Sherlocka. Serial Akta Sherlocka Holmesa opiera się na opowiadaniach Arthura Conan Doyle'a. Detektyw wraz ze swoim wiernym przyjacielem dr Watsonem stara się rozwikłać tajemnicze zagadki zmierzając się z niebezpieczną częścią londyńskiej społeczności. Zajmują się zaginięciami m.in. lady Frances Carfax, Thor Bridge czy wybitnego klienta.

Akta Sherlocka Holmesa – ciekawostki

Towarzysz Holmesa dr Watson został przedstawiony jako całkowicie kompetentny pomocnik. W jego postać wcielił się David Burke. Po roku zastąpił go Edward Hardwicke.

Arthur Conan Doyle napisał 60 opowiadań, 42 z nich zostało zekranizowane. Serial był początkowo produkowany przez Michaela Coxa, a kolejne odcinki wydane przez June'a Wyndham-Daviesa. Został opracowany dla telewizji przez scenarzystę Johna Hawkeswortha, który także napisał wiele odcinków (oparty na indywidualnych opowieściach Conan Doyle'a). Pozostałymi scenarzystami byli Alexander Baron, Jeremy Paul, T.R. Bowen i Alan Plater.

Serial zakończono ze względu na śmierć Bretta w wieku 61 lat w wyniku niewydolności serca w 1995 roku.

Poza emisjami ITV w Wielkiej Brytanii, serial pojawił się również za granicą, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie odcinki początkowo emitowano w stacjach PBS w paśmie Mystery!. Akta Sherlocka Holmesa były również transmitowane w dwóch amerykańskich stacjach telewizji kablowej, Disney Channel i A & E Network, a także na kanale CBC w Kanadzie.

Ostatnia rola Dame Gwen Ffrangcon Davies, która ukończyła 100 lat. Zrezygnowała ze sceny w wieku 80 lat, gdy zaczął zawodzić jej wzrok. W kilku jej niewielkich scenach gra na siedząco.

W serialu Akta Sherlocka Holmesa można dostrzec kilka błędów w ujęciach. Mianowicie, postać, która miała być martwa w odcinku "The Disappearance of Lady Frances Carfax" oddycha. Ponadto, kolejną nieścisłość można zauważyć w odcinku "The Master Blackmailer", kiedy to policjant ze Scotland Yardu zabezpiecza znalezioną broń za pomocą chusteczki. Akcja rozgrywa się w 1890 roku, kiedy taka praktyka nie była jeszcze stosowana, odciski palców były wykrywane w Wielkiej Brytanii dopiero od 1901 roku.

Akta Sherlocka Holmesa zostały wysoko ocenione przez krytyków. Doceniono występ Jeremy'ego Bretta, przestrzeganie oryginalnego zamysłu Doyle'a w charakteryzowaniu Watsona, wybitne walory produkcyjne i szczególną dbałość o szczegóły.

Akta Sherlocka Holmesa
Tytuł oryginalny

Casebook of Sherlock Holmes, The

Gatunek

dramat, kryminał

Kraj produkcji

USA, Wielka Brytania

Rok produkcji

1991

Czas trwania

50 min.

Obsada

( Sherlock Holmes )

(Dr John Watson)

(Joe Barnes)

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m84og
d2m84og
d2m84og
d2m84og

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj