Trwa ładowanie...
d3fn8g5

Akta Sherlocka Holmesa

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Akta Sherlocka Holmesa – to jeden z sezonów serialu prezentujący przygody znanego detektywa
d3fn8g5
WP Film
Źródło: WP Film

Akta Sherlocka Holmesa – opis

Akta Sherlocka Holmesa to serial emitowany w telewizji w latach 1991–1993. Wyprodukowany przez brytyjską firmę Granada Television. Cały cykl składa się z 41 odcinków, podzielonych na części Przygody Sherlocka Holmes (1984–1985), Powrót Sherlocka Holmesa (1986–1988), Akta Sherlocka Holmesa (1991-1993) i Pamiętniki Sherlocka Holmesa (1994). Łącznie cykl liczył 36 odcinków po 50 minut i 5 odcinków specjalnych pełnometrażowych.

Serial był emitowany w sieci ITV w Wielkiej Brytanii, w postać znanego detektywa wcielił się Jeremy Brett. Stworzył on bardzo popularny i rozpoznawalny wizerunek Sherlocka. Serial Akta Sherlocka Holmesa opiera się na opowiadaniach Arthura Conan Doyle'a. Detektyw wraz ze swoim wiernym przyjacielem dr Watsonem stara się rozwikłać tajemnicze zagadki zmierzając się z niebezpieczną częścią londyńskiej społeczności. Zajmują się zaginięciami m.in. lady Frances Carfax, Thor Bridge czy wybitnego klienta.

Akta Sherlocka Holmesa – ciekawostki

Towarzysz Holmesa dr Watson został przedstawiony jako całkowicie kompetentny pomocnik. W jego postać wcielił się David Burke. Po roku zastąpił go Edward Hardwicke.

Arthur Conan Doyle napisał 60 opowiadań, 42 z nich zostało zekranizowane. Serial był początkowo produkowany przez Michaela Coxa, a kolejne odcinki wydane przez June'a Wyndham-Daviesa. Został opracowany dla telewizji przez scenarzystę Johna Hawkeswortha, który także napisał wiele odcinków (oparty na indywidualnych opowieściach Conan Doyle'a). Pozostałymi scenarzystami byli Alexander Baron, Jeremy Paul, T.R. Bowen i Alan Plater.

Serial zakończono ze względu na śmierć Bretta w wieku 61 lat w wyniku niewydolności serca w 1995 roku.

Poza emisjami ITV w Wielkiej Brytanii, serial pojawił się również za granicą, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie odcinki początkowo emitowano w stacjach PBS w paśmie Mystery!. Akta Sherlocka Holmesa były również transmitowane w dwóch amerykańskich stacjach telewizji kablowej, Disney Channel i A & E Network, a także na kanale CBC w Kanadzie.

Ostatnia rola Dame Gwen Ffrangcon Davies, która ukończyła 100 lat. Zrezygnowała ze sceny w wieku 80 lat, gdy zaczął zawodzić jej wzrok. W kilku jej niewielkich scenach gra na siedząco.

W serialu Akta Sherlocka Holmesa można dostrzec kilka błędów w ujęciach. Mianowicie, postać, która miała być martwa w odcinku "The Disappearance of Lady Frances Carfax" oddycha. Ponadto, kolejną nieścisłość można zauważyć w odcinku "The Master Blackmailer", kiedy to policjant ze Scotland Yardu zabezpiecza znalezioną broń za pomocą chusteczki. Akcja rozgrywa się w 1890 roku, kiedy taka praktyka nie była jeszcze stosowana, odciski palców były wykrywane w Wielkiej Brytanii dopiero od 1901 roku.

Akta Sherlocka Holmesa zostały wysoko ocenione przez krytyków. Doceniono występ Jeremy'ego Bretta, przestrzeganie oryginalnego zamysłu Doyle'a w charakteryzowaniu Watsona, wybitne walory produkcyjne i szczególną dbałość o szczegóły.

Akta Sherlocka Holmesa
Tytuł oryginalny

Casebook of Sherlock Holmes, The

Gatunek

dramat, kryminał

Kraj produkcji

USA, Wielka Brytania

Rok produkcji

1991

Czas trwania

50 min.

Reżyser
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fn8g5
d3fn8g5
d3fn8g5
d3fn8g5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj