wp

Xena: Wojownicza księżniczka

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

"Xena: Wojownicza księżniczka" (Xena: Warrior Princess) to spin off "Herkulesa". Serial składa się z 6 sezonów wyprodukowanych w latach 1995-2001. Akcja rozgrywa się głównie w starożytnej Grecji. Serial zawiera elementy fantasy, przygody i akcji. Składa się z 134 odcinków.

wp

Xena to wojowniczka, która po długiej drodze zabijaki, pirata i herszta, opowiada się po stronie dobra. Staje się postacią pozytywną. Na swej nowej drodze przypadkiem trafia do Potadei, mieściny napadniętej przez jej byłą armię. Staje w obronie mieszkańców. Tam też poznaje młodą dziewczynę - Gabriellę (Renée O'Connor), marzycielkę, dobrą duszę, która pchana ciekawością świata i zafascynowana Xeną, porzuca dom, narzeczonego i rodzinę aby wyruszyć za wojowniczką.

Wyposażenie Xeny to nieodłączny chakram – obręcz o niezwykłych zdolnościach, którą umiała posługiwać się niemal jedynie Xena. W jej ręce "round killing thing" (z ang. "okrągły, morderczy przedmiot") stanowił śmiertelną broń. Ponadto miecz, sztylety oraz pejcz wykorzystywane zamiennie z patelnią – w braku innych narzędzi mordu. W ostatniej części Xena sięga też po miecz samurajski – katanę.

Początkowo sceptyczna Xena, decyduje się otworzyć przed Gabriellą - pojawia się nić przyjaźni. Bohaterki podróżują, spotykają różnych paskudnych oprychów i z nimi walczą. Z kolei Callisto to czarny charakter serialu, niezbyt zrównoważona wojowniczka dorównująca Xenie kunsztem. Jest ogarnięta chorobliwą pasją mordowania, poluje na Xenę i jej przyjaciół.

Ares to grecki bóg wojny, przyrodni brat Herkulesa.Występował także w serialu o Herkulesie. Salmoneus to chytry kupiec, który często na swej drodze spotyka Xenę oraz Herkulesa. Waleczni bohaterowie niemal za każdym razem muszą wyciągać go z tarapatów.

Główne role w serialu zagrali: Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Tod Smith, Hudson Leick. w 2001 roku powstał film pt. „Xena: Wojownicza Księżniczka: Koniec legendy” (ang. Xena: Warrior Princess: Series Finale), który zrealizowany został na podstawie serialu.

Tytuł oryginalny

Xena: Warrior Princess

Gatunek

przygodowy, fantasy, akcji, historyczny, serial

Kraj produkcji

USA

Scenarzysta

Katherine Fugate

Alex Kurtzman

Obsada

Katie Stuart (Genia)

Jonno Roberts

Kevin Smith (Ares, bóg wojny)

Rose McIver (Daphne)

Nick Kokotakis (Darius)

Renee O'Connor (Gabrielle)

Robert Trebor (Salmoneus)

Zoe Bell

Gina Torres (Kleopatra)

Erik Thomson (Hades)

Meg Foster (Hera)

Hudson Leick (Callisto)

Lucy Lawless (Xena)

Craig Parker (Bellerophon)

Shiri Appleby (Tara)

Kym Kristalie (Bacchae)

Kevin Smith (Ares)

wp
wp