Trwa ładowanie...
d2tx72v

Zmiennicy

Najnowsze informacje
4.3
(2705 głosów)
Oceń:

„Zmiennicy" to ostatnie dzieło mistrza polskiej komedii Stanisława Barei. Serial w prześmiewczy sposób przedstawia PRL-owską rzeczywistość i absurdy życia codziennego Polski, połowy lat 80. ubiegłego wieku. Serial był emitowany w 1986 roku, składa się z piętnastu odcinków.

Główną osią wszystkich przedstawionych w serialu wydarzeń są przygody tytułowych zmienników, czyli dwójki warszawskich taksówkarzy fikcyjnego Warszawskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego (WTP) – Katarzyny Pióreckiej oraz Jacka Żytkiewicza. W "Zmiennikach" dzieje się naprawdę sporo. Stanisław Bareja gwarantował widzom, że sytuacje jeszcze długo zapadną widzom w pamięci. I tak się stało.

Akcja serialu skupiona jest wokół taksówki o numerze bocznym 1313. Najpierw jest to niebieski Polski Fiat 125p. Na końcu pierwszego odcinka rusza w ostatni kurs z personalnym Łukasikiem, który kończy się feralnie – na samochód spada pomnik Zwycięskiej Myszy Postępu i Tradycji. Następną 1313 jest Polski Fiat 125p w kolorze żółtym "Safari". W toku serialu zostaje uprowadzony i staje się skarbonką przechowującą w obszyciu fotela kierowcy 50 tys. dolarów.

W serialu zagrała plejada polskich aktorów, nie tylko komediowych. Są to m.in.: Ewa Błaszczyk jako Katarzyna Pióreczka, Mieczysław Hryniewicz jako Jacek Żytkiewicz, Bronisław Pawlik jako Stanisław Lesiak, Piotr Pręgowski jako Krashan Bhamaradżanga, Irena Kwiatkowska jako matka Kasi Maria Pióreczka, Kazimierz Kaczor jako Zenon Kuśmider, Wojciech Pokora jako Antoni Kłusek, Jerzy Przybylski jako Hans Gonschorek.

Serial „Zmiennicy" był emitowany wielokrotnie przez kanały Telewizji Polskiej. Jesienią 2010 roku serial wyemitowała stacja Comedy Central.

Zmiennicy
Tytuł oryginalny

Zmiennicy

Gatunek

komedia, serial

Kraj produkcji

Polska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tx72v
d2tx72v
d2tx72v