"Bizancjum". Hirek Wrona nie ma złudzeń co do TVP
Hirek Wrona w ostatnim wywiadzie nie miał najcieplejszych słów na temat tego, co działo się w TVP przed rewolucja szefa MKiDN. "Chora sytuacja" - stwierdził.
27 grudnia minister Bartłomiej Sienkiewicz postawił w stan likwidacji TVP, Polskie Radio i PAP. Likwidatorem, który będzie zajmował się telewizją, został Daniel Gorgosz. To właśnie do niego poseł KO Dariusz Joński zwrócił się w ramach kontroli poselskiej o ujawnienie zarobków "gwiazd" TVP. Okazało się, że Michał Adamczyk, Samuel Pereira, Marcin Tulicki, Jarosław Olechowski oraz Rafał Kwiatkowski zarobili horrendalne sumy za głoszenie propagandy na rzecz PiS. Zwłaszcza Adamczyk i Olechowski.
Ta informacja zszokowała polskie media. Doszło m.in. do ostrej awantury na antenie Polsat News. Jedną z osób, która miała okazję zabrać głos ws. zmian w mediach publicznych jest Hirek Wrona, znany dziennikarz, DJ i producent muzyczny. W rozmowie z "Wprost" przyznał, że dopiero czas pokaże, czy nastąpią jakieś zmiany m.in. w TVP czy Polskim Radiu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz: Koniec "Wiadomości". Polacy ocenili "19.30"
- Zacząłem pracę w mediach publicznych za komuny. Odkąd pamiętam, mówiono, że najlepszym pomysłem na odnowę mediów jest zburzenie wszystkiego i budowanie od nowa. Patrząc na media publiczne z punktu widzenia biznesowego, przez cały czas funkcjonowały według zasad Bizancjum stworzonego przez Macieja Szczepańskiego w latach 70. [Szczepański był działaczem PZPR, w latach 1972-1980 przewodniczący Komitetu ds. Radia i Telewizji - przyp. red.] - stwierdził.
ZOBACZ TAKŻE: Pasja znaczy praca. Ile można zarobić grając w gry?
Zdaniem Wrony zmiany muszą zacząć się od uzmysłowienia sobie, że w mediach publicznych panowała "chora sytuacja". - Szefostwo mediów wydaje bez umiaru publiczne pieniądze. A jak brakuje – to dzięki zaprzyjaźnionym politykom – dosypuje kolejną transzę pod pretekstem misji. Jeśli się tego nie zmieni, nie skończymy z tą patologią. Trzeba zbudować solidny bufor między polityką a mediami publicznymi, by politycy nie mogli w prosty sposób ingerować w media publiczne - argumentuje.
W najnowszym odcinku podcastu "Clickbait" wskazujemy Najlepsze filmy i seriale, Największe rozczarowania, afery i skandale oraz Największą bekę 2023 roku. Możesz nas słuchać na Spotify, w Google Podcasts, Open FM oraz aplikacji Podcasty na iPhonach i iPadach.