Trwa ładowanie...
programy rozrywkowe
25-04-2014 08:32

Triumf Dawida Podsiadło

Triumf Dawida Podsiadło
d1bekn6
d1bekn6

Muzycy odebrali statuetki w trzech sekcjach: rozrywkowej, jazzowej oraz muzyki poważnej.

W sekcji muzyki rozrywkowej rozdano nagrody w czterech kategoriach - we wszystkich zwyciężył Dawid Podsiadło. Otrzymał Frydryki w kategoriach: album roku za "Comfort and Happiness" (nominowani byli także Edyta Bartosiewicz za płytę "Renovatio", Jamal za "Miłość", Kayah za "Transoriental Orchestra" i Waglewski Fisz Emade za "Matka, Syn, Bóg") oraz artysta roku (pokonując Edytę Bartosiewicz, Kayah, Tomasza Makowieckiego i Waglewski Fisz Emade).

Podsiadło został uhonorowany Fryderykami także za debiut roku (nominowani byli też Chłopcy Kontra Basia, Fismoll, Ifi Ude i Damian Ukeje) i za utwór roku, który zostały "Trójkąty i kwadraty". "Nie przepadam za tym utworem teraz, gdy zaśpiewałem go kilkadziesiąt razy" - powiedział wokalista odbierając wyróżnienie. Podziękował także swojemu nauczycielowi śpiewu.

Wśród nominowanych znaleźli się również Jamal za piosenkę "Peron", Misia Ff za "Mózg", Piersi za "Bałkanicę" i Waglewski Fisz Emade za utwór "Ojciec".

d1bekn6

W sekcji muzyki jazzowej wręczono nagrody w trzech kategoriach.

Za najlepszy album ubiegłego roku uznano płytę "Ravel" Dominika Wani. Nominowano także "Koncert fortepianowy g-moll" Andrzeja Jagodzińskiego, "Up!" Marka Napiórkowskiego, album "Wisława" Tomasza Stańki, "Live in Gdańsk" World Orchestra i "Remembering Nina and Abbey" Agi Zaryan.

Fryderyka w kategorii artysta roku odebrał Włodek Pawlik. "To wzruszenie godne tego z Los Angeles. Jesteśmy tu, bo muzyka łączy" - mówił Pawlik odbierając nagrodę, nawiązując do ceremonii rozdania statuetek Grammy ze stycznia tego roku.

W tej kategorii nominowani byli też Andrzej Jagodziński, Jan Smoczyński, Dominik Wania i Aga Zaryan.

d1bekn6

Najlepszym debiutantem w muzyce jazzowej okazał się Dominik Wania, pokonując Przemysława Florczaka, Marcina Gawdzisa, High Definition Quartet i Macieja "Kocina" Kocińskiego.

W kategorii artysta roku w muzyce poważnej Fryderyka otrzymał Piotr Beczała. Nominowani byli też Apollon Musagete Quartett, Rafał Blechacz, Paweł Gusnar i Paweł Łukaszewski.

Fryderyka za album roku w muzyce współczesnej zdobył Piotr Moss za "Chagall For Strings". Nominowani byli także Marian Borkowski za "Choral Works", Mikołaj Górecki za "Works for String Orchestra, Paweł Łukaszewski za "Missa de Maria a Magdala" i Krzysztof Penderecki za "The Complete Symphonies".

d1bekn6

W sekcji muzyki poważnej nagrody zostały wręczone także m.in. w kategoriach: album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa, album roku muzyka dawna i barokowa, album roku muzyka kameralna, album roku muzyka współczesna oraz album roku recital solowy.

Jubileuszowa edycja to także Złote Fryderyki za całokształt twórczości. Otrzymali je: światowej sławy skrzypek i pedagog Konstanty Andrzej Kulka (wyróżnienie wręczał minister kultury Bogdan Zdrojewski), nagrodzony pośmiertnie gitarzysta jazzowy Jarek Śmietana oraz muzyk rockowy i kompozytor Marek Jackowski, który zmarł w maju 2013 r.

"Był jedną z największych postaci w naszej jazzowej historii. Łączył dyscyplinę z niezwykłą fantazją" - mówił o Śmietanie Jan Ptaszyn Wróblewski. Nagrodę odebrała córka artysty.

d1bekn6

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wręczając wyróżnienie podkreśliła, że muzyka Marka Jackowskiego jest "opowieścią o prawdzie naszych czasów". Nagrodę odebrała żona muzyka.

Uroczystość uświetnili występami m.in. Edyta Bartosiewicz, Anna Maria Jopek, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, Włodek Pawlik Trio wraz z Randym Breckerem, Krzysztof Herdzin i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

Fryderyki to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne. Pierwszy raz wręczono je w 1995 r. Laureatów wybierają członkowie Akademii Fonograficznej, która powstała w 1999 r. Głosowanie jest dwuetapowe i tajne. Obecnie Akademia Fonograficzna liczy ponad 1300 członków. Co roku zapraszani są do niej nominowani do Fryderyków artyści.

d1bekn6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bekn6