Trwa ładowanie...
27-07-2016 11:32

KRRiT nałożyła 50 tys. złotych kary dla TV Puls za emisję filmu "Savages: ponad bezprawiem"

KRRiT nałożyła 50 tys. złotych kary dla TV Puls za emisję filmu "Savages: ponad bezprawiem"Źródło: mat. prasowe
d6857l6
d6857l6

Film "Savages: ponad bezprawiem" został wyemitowany na antenie TV Puls 15 listopada ub.r. o godz. 20:00. Jeden z widzów do tego stopnia poczuł się urażony tym, co zobaczył wówczas na ekranie, że postanowił złożyć skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. KRRiT przeprowadziła wnikliwą analizę i uznała, że amerykańska produkcja została niepoprawnie sklasyfikowana przez stację do zbyt niskiej kategorii wiekowej odbiorców (od lat 16). Wszystko dlatego, że w filmie nie brakowało drastycznych scen przemocy i naturalistycznych ujęć seksu. Poważnym zarzutem jest również fakt, że całość powinna zostać pokazana na ekranie nie wcześniej niż o godz. 23:00.

W uzasadnieniu swojej decyzji KRRiT napisała, że w "Savages: ponad bezprawiem" przedstawiono m.in. "podrzynanie gardła, strzał w tył głowy i wylewanie się mózgu, podpalanie żywcem, ciała bez głów i odcięte głowy leżące we krwi, a także gwałt na ofierze odurzonej narkotykami i seks w tzw. trójkącie". Początkowo władze TV Puls próbowały bronić się przed uwagami urzędu. Tłumaczono, że scen przemocy w filmie jest niewiele, a agresja nie została pokazana w sposób naturalistyczny i brutalny. Ujęcia seksu są krótkie i nie widać w nich intymnych części ciała. Oprócz tego, stacja stwierdziła, że w filmie pokazano akty miłości między bohaterami, a nie przygodne seksualne incydenty. Nadawca podkreślił również, że bywają produkcje, które trudno jednoznacznie zakwalifikować do konkretnej grupy wiekowej.

(fot. Kadr z filmu)
Źródło: (fot. Kadr z filmu)

Na nic jednak zdały się te wyjaśnienia. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pozostała nieugięta i za naruszenie przepisów nałożyła na Telewizję Puls 50 tys. złotych kary.

d6857l6

- Nie można zgodzić się z argumentacją Nadawcy, który podkreślił pozytywne aspekty treści filmu w zakresie przestrzegania młodych ludzi przed wyborem niewłaściwej, przestępczej drogi życiowej. Fabuła daje jasny przekaz, iż zło można zwalczać złem. Stanowi usprawiedliwienie dla stosowania przemocy oraz uzasadnienie przekonania, że cel uświęca środki, nawet tak drastyczne jak brutalna przemoc, zabójstwo czy szantaż. Film zawiera jednoznaczny przekaz, iż nie warto szukać zadośćuczynienia na drodze prawnej. Odbiorca, szczególnie małoletni, traci poczucie bezpieczeństwa w związku z niejednoznacznością emocji, jakie mu towarzyszą, gdy śledzi zachowanie bohaterów. Dodatkowo film niesie ze sobą niewłaściwe dla młodych widzów przesłanie, że nie warto odwoływać się do prawa, że bezprawie może być w określonych okolicznościach usprawiedliwione. Odbiór tego typu treści, wytwarzających silne emocje u odbiorcy, może budzić lęk i zachwiać poczuciem bezpieczeństwa małoletnich widzów oraz mieć negatywny wpływ na ich dalszy
rozwój psychiczny, moralny i fizyczny. (...) Sceny seksu nie pokazują intymnych części ciała, ale w takim przypadku mielibyśmy do czynienia z pornografią, której prezentowanie jest całkowicie zakazane w programach telewizyjnych
- napisano w oficjalnym uzasadnieniu.

Telewizja Puls ma prawo odwołać się od decyzji KRRiT do Sądu Okręgowego w ciągu miesiąca od jej otrzymania.

Zobacz także: #porannyMasochizm: "Polacy nie mają wstydu. Spotka ich za to kara?"

d6857l6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6857l6