Jaka to melodia?

średnia:
3.02 /5
1581 głosów
oceń:

"Jaka to melodia" to jeden z najstarszych teleturniejów, jakie można oglądać na antenie polskiej telewizji. "Jaka to melodia" nadawana jest w TVP1 od 4 września 1997 roku.Teleturniej "Jaka to melodia" oparty jest na licencji "Name that tune". Zadaniem zawodników teleturnieju jest odgadnięcie jak największej liczby utworów. W każdym odcinku występuje trzech zawodników, którzy walczą w trzech rundach.Z programem najbardziej kojarzony jest Robert Janowski, jednak nie od początku prowadzi on "Jaka to melodia".


Pierwszym prowadzącym był Jacek Borkowski (widzom znany jako Piotr Rafalski z "Klanu"). Borkowski nagrał kilkanaście odcinków programu "Jaka to melodia", jednak nigdy nie doczekały się one emisji. Aktor zastąpił także Roberta Janowskiego jako prowadzący 6 odcinków w kwietniu 2001 roku, gdy ten się rozchorował. W sierpniu 2007 roku program obchodził jubileusz 1500 odcinka.

Teleturniej przez 11 lat swojego istnienia parokrotnie zmieniał swoją formułę.

Zadaniem zawodników teleturnieju "Jaka to melodia?" jest odgadnięcie jak największej liczby utworów. W każdym odcinku występuje trzech zawodników, którzy walczą w trzech rundach (do ostatniej, finałowej przechodzi tylko jedna osoba). W rundzie pierwszej i drugiej zawodnicy próbują odgadnąć pięć zagadek muzycznych spośród 16 zagadek, podzielonych na 4 kategorie.

Zawodnicy w rundzie pierwszej mogli wygrać kwoty od 25 do 100 zł. W rundzie drugiej stawki rozciągają się między 50 a 200 zł. W rundzie pierwszej początkowa stawka rośnie (w ciągu 15-sekundowej prezentacji co 10%), w miarę trwania fragmentu piosenki, w rundzie drugiej - maleje (co 5%). Jeśli zawodnik zgłosi się do odgadnięcia zagadki i poda złą odpowiedź, jest wykluczany z zabawy w następnej kolejce.

Do rundy trzeciej przechodzą tylko dwaj zawodnicy i odgadują piosenkę dzięki pięciosekundowym fragmentom piosenek. Na tablicy znajduje się 6 wykonawców piosenek, przeciwnicy wybierają sobie nawzajem zagadki. Zaczyna ten, kto ma na koncie większą kwotę, zgromadzoną w poprzednich rundach. Za każdą prawidłową odpowiedź zawodnik otrzymuje 200 złotych, za złą - nagradzany jest przeciwnik. Do finału przechodzi osoba, która odgadnie poprawnie 3 tytuły piosenek.

Finalista programu "Jaka to melodia?" musi w ciągu 30 sekund prawidłowo rozczytać fragmenty 7 utworów. Za każdą prawidłową odpowiedź dostaje 250 złotych. Jeśli odgadnie wszystkie fragmenty - dostaje główną nagrodę, czyli 10 000 złotych i przechodzi do kolejnego odcinka. Zwycięzca może wystąpić jedynie w trzech kolejnych programach. Od stycznia 2004 roku do czerwca 2006 roku obowiązywała zasada "bij mistrza" - zawodnik mógł brać udział w konkursie aż zostanie pokonany. Jednak twórcy programu zdecydowali się wrócić do starej formuły, która obowiązuje do dziś.

W odgadywaniu zagadek teleturnieju "Jaka to melodia?" istnieje jedna podstawowa zasada - lepiej powiedzieć więcej niż mniej - odpowiedź uznawana jest tylko wtedy, gdy znajdzie się w niej pełen tytuł piosenki. Jeśli chodzi o tytuły zagraniczne - można podawać polskie znaczenie.

W 1999 roku wprowadzono finał miesiąca - najlepsza trójka zawodników z całego miesiąca walczy o samochód osobowy. W 2003 roku wprowadzono finał roku, w którym startowały trzy najlepsze osoby w danym roku kalendarzowym. Nagrodą finału roku jest także samochód osobowy.

Z okazji 10-lecia teleturnieju "Jaka to melodia?" od 5 listopada 2006 roku do 26 grudnia 2006 roku odbywał się turniej dziesięciolecia, do którego twórcy programu wybierali uczestników, którzy najbardziej zapisali się w dziesięcioletniej historii programu. Jubileuszowe odcinki były nadawane w niedzielę. Finał dekady wygrał Sergiusz Matuszczyk ze Słupska.

Od września 2010 roku w soboty i niedziele emitowane są odcinki z zawodnikami o podobnych umiejętnościach lub zainteresowaniach, turnieje miast oraz odcinki charytatywne z udziałem specjalnie zaproszonych do programu osób. Od stycznia 2008 do czerwca 2010 roku podobne odcinki były emitowane tylko w niedziele .

Integralną częścią teleturnieju są zespoły muzyczne, które zmieniały się wraz ze zmianami formuły programu "Jaka to melodia". Początkowo fragmenty utworów grał zespół "J. J. Combo" (do lutego 1998). Od marca 1998 roku aż do marca 2004 roku mogliśmy oglądać zespól "AKT". Tylko przez rok w teleturnieju występował zespół pod kierownictwem Zygmunta Kukli. Od września 2005 roku aż do teraz w programie przygrywa zespół pod kierownictwem Dariusza Janasa.

Od 2000 roku w programie"Jaka to melodia?" możemy oglądać także zespół wokalny. W ciągu 8 lat w programie wystąpili m.in.: Aleksandra Chodak, Katarzyna Rzadkosz i Agnieszka Janas (z zespołu ORANGE, śpiewały do stycznia 2003 roku), Anna Świątczak (dziś członkini zespołu Ich Troje i żona Michała Wiśniewskiego), Magdalena Tul, Aneta Figiel - Murawska, Agata Dąbrowska, Lena Zuchniak, Michał Rudaś oraz Jarosław Weber.

Fanów teleturnieju "Jaka to melodia?" może zainteresować fakt, że od stycznia 2000 roku do grudnia 2006 zawodników do programu dobierała Dorota Zawadzka, znana jako Superniania.

W 2008 roku "Jaka to melodia?" otrzymała Laur Klienta 2008.

Na przełomie 2010 i 2011 roku o programie nieoczekiwanie zrobiło się głośno za sprawą rozwodu Roberta Janowskiego. Okazało się, że widzowie teleturnieju nie chcieli zaakceptować faktu, iż gospodarz programu, do tej pory o kryształowym wizerunku, ma duże zawirowania w życiu prywatnym, tym bardziej, że rozstanie małżonków odbywało się w atmosferze niemałego skandalu. Widownia programu drastycznie się zmniejszyła, a producenci, zdaniem niektórych mediów branżowych, mieli się zastanawiać nad zdjęciem popularnego formatu z anteny.

Opinie (217)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~celina 2014-07-04 (08:49) 9 dni 4 godziny i 52 minuty temu

Rozbawił mnie fragment o odcinkach z zawodnikami o podobnych zainteresowaniach i umiejętnościach. Kilka przykładów. Odcinek o morzu a za pulpitem góralka. Odcinek o blondynkach. Patrzę na ekran a tam szatynka. Odcinek o pomaganiu. Zawodnik dopiero ma zamiar pomagać. Odcinek o magii. I wypowiedż zawodniczki, że magią to ona się nie interesuje. Coś mi się widzi, że to jest tak, że nie ważne o czym jest odcinek i kto stoi za pulpitem. Ważne, że to jest ten zawodnik ,który ma dostać kasę.

odpowiedz

1
0
~Futerko 2013-12-06 (22:17) 7 miesięcy 6 dni 15 godzin i 24 minuty temu

Już wiem. Przecież on weterynarzem jest więc złodziejski futrzak ku niemu ciągnie tak?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Telewidz 2014-06-09 (16:46) 1 miesiąc 3 dni 20 godzin i 55 minut temu

Nie lubię Janowskiego ale jestem pełen podziwu dla wynajdywania przez niego talentów, ludzi młodych, ambitnych. Nie brakuje tez co-nieco staroci ale słucha się ich z estymą i szacunkiem. Szkoda, że "młodzież" nie ma przebicia i do czegoś takiego jak Opole czy Sopot nie dochodzi, mimo że w pełni na takowy występ wielu zasługuje.

odpowiedz

0
0
~mietek 2014-06-02 (17:56) 1 miesiąc 10 dni 19 godzin i 45 minut temu

DZISIEJSZY ODCINEK FINAŁ, FAJNA LALA Z WA-WY I GOSTEK Z KATOWIC. KTO WYGRA ? KOMU PODPOWIADA PROWADZĄCY? PROSZĘ JA WAS. ŻAŁOSNY PROGRAM.....

odpowiedz

0
1
~ISUEFYH78W 2014-05-16 (14:03) 1 miesiąc 26 dni 23 godziny i 38 minut temu

,, JAKA TO MELODIA,,TO SUPER, CUDOWNY PROGRAM, DLA WIDZÓW WRAŻLIWYCH, NA PEWNO NIE TYLKO MUZYCZNIE. BAWI,CZYLI ZAPEWNIA ŚWIETNĄ ROZRYWKĘ..TYLKO WYJĄTKOWO NIE LUBIĄCY MUZYKI, GO KRYTYKUJĄ. WYSOKA NIEZMIENNIE JEGO OGLĄDALNOŚĆ MÓWI SAMA ZA SIEBIE. LUBIĄ OGLĄDAĆ TEN PROGRAM PO PROSTU NIE PONURAKI, LUDZIE OD 1-3ROKU ŻYCIA DO 100LAT.

odpowiedz

1
0
~marcel 2014-04-03 (18:19) 3 miesiące 9 dni 19 godzin i 22 minuty temu

TVP zamiast męczyć widzów agonią tego żałosnego programiku powinno go zakończyć bo na co tu patrzeć, profesjonalny zespół który bawił widzów praktycznie nie istnieje nie nagrywają nowego materiału a na scenie "groch z kapustą' czy ludzie którym tylko wydaje się że są wokalistami tacy jak Brzozowski może "potupajki" jakoś mu wychodzą ale żeby publicznie kaleczyć utwory prawdziwych wokalistów to naprawdę nie wypada ale jak to w TVP ważniejsze są interesy wewnątrz spółki niż jakość emitowanego materiału a skoro są to pieniądze publiczne to co im tam....................

odpowiedz

1
0
~agnes 2014-03-31 (18:05) 3 miesiące 11 dni 19 godzin i 36 minut temu

zgadzam się oglądając kilka ostatnich odcinków można stwierdzić tylko jedno TVP sprowadziło program do swojego poziomu rynsztoka którym płyną różnej maści beztalencia i odrzuty z pseudomuzycznych programów z innych stacji a profesjonalna obsada programu która świetnie bawiła widzów gdzieś zniknęła ale taka jest jak widać misja tzw. mediów publicznych jak coś jest dobre to koniecznie należy to zepsuć.

odpowiedz

1
0
~ania 2014-03-30 (19:48) 3 miesiące 12 dni 17 godzin i 53 minuty temu

znowu program sięgnął dna czyli wrócił do schematu czas na zmiany - odcinki składają się z non stop tych samych powtórek i różnych wynalazków przeganianych przez scenę a zespół wokalny programu poszedł w odstawkę a to właśnie dla nich ludzie jeszcze oglądają program nawet nie dla skompromitowanego dwulicowego prowadzącego który pochwali nawet furę łajna jak mu ją wywalą na scenę byle by tylko wypłynąć.

odpowiedz

1
0
~magda 2014-03-30 (19:48) 3 miesiące 12 dni 17 godzin i 53 minuty temu

ostatnie odcinki programu to samo badziewie i totalny szajs a gdzie są wokaliści i zespół JTM bo na to co teraz TVP wciska widzom można tylko zwymiotować i w takim razie co tam jeszcze robi ten fałszywy prowadzący.

odpowiedz

2
0
~Supermirafiori 2014-01-30 (19:32) 5 miesięcy 12 dni 18 godzin i 9 minut temu

Jestem DJem - prezenterem z kilkudziesięcioletnim (!) doświadczeniem muzycznym. Wydaje mi się (i tak mnie społeczenstwo postrzega), że znam więcej utworów niż przeciętny człowiek. A jednak... wychodzę z podziwu, jak można po jednej nucie??! Do tego, ta jedna nuta często nie pochodzi z najbardziej znanego utworu danego wykonawcy. A ja słyszę ten utwór pierwszy raz. Ba! Bywają też tacy wykonawcy, o których nie słyszałem! Wiele osób namawia mnie do wzięcia udziału. Ale ja tam nie mam prawie żadnych szans... A WY? Dalibyście radę? Prosze napszcie! Pozdrawiam wszystkich, którzy znają się na muzie. Adam :)

odpowiedz

3
1
~B. 2013-12-07 (00:18) 7 miesięcy 6 dni 13 godzin i 23 minuty temu

To to ogląda? Tak bezczelnie promowanego programu dawno nie było, nie dość, że leci codziennie w bardzo dobrym czasie antenowym to jeszcze są powtórki! Nie rozumiem fenomenu tego programu, skoro uczestnicy zaczynają się powtarzać i zgadują po pierwszej nucie to robi się to wszystko bardzo naciagane. Gaża prowadzącego jest niebotyczna, za ten budżet moża zrobic jakiś program edukacyjny dla młodziezy.

odpowiedz

2
0
~gonzo 2013-09-18 (18:47) 9 miesięcy 24 dni 18 godzin i 54 minuty temu

"Jaka to melodia to parodia teleturnieju" - powtarzam to za jednym z internautów. I dodam, że to czysta fikcja - wyreżyserowana i sztuczna do bólu, pełna minoderii. Cała sztuka, żeby przypomnieć sobie po pierwszym tonie(czysta komedia!) tytuł przeboju z serii tych których się wyuczyło przed programem i ... ta minoderia uczestników, a zwłaszcza prowadzącego "eksperta", który od czasu do czasu popisuje się kozim beczeniem. Skąd ta oglądalność, czy polskim telewidzom już wystarczy takie przedstawienie?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~ELKA 2013-11-05 (17:22) 8 miesięcy 7 dni 20 godzin i 19 minut temu

KIEDYS JANOWSKIEGO LUBIALAM TERAZ NIE ZNOSZE JAK SLYSZE JAK WOJUJE I CHCE ZABRAC CORKI ZONIE TO WSOCZYLABYM MU NA PLECY CORKI PUJDA ZANIM BO MA PIENIADZE ALE MA ZLODZIEJKE NIECH NAROBI Z NIA DZIECI OD METRA I NIECH MA DLA SIEBIE JAK CHCE POKAZAC JAKIM JEST OJCEM ALE MATKA URODZILA WYCHOWALA A TATUS WYCIAGA LAPSKA PO CORKI A TAK WOGULE POWINNI ZMIENIC PROWADZACEGO JAKA TO MELODIA BO BYSMY POPATRZYLI ALE NIECHCE NAM SIE PATRZEC NA JANOWSKIEGO MAMY GO DOSC DAJCIE ZAROBIC MLODYM ON JUZ SIE NAHAPAL NIEMA WYDATKOW A PIENIADZE IDA NA ZLODZIEJKE A MLODEMU BY SIE PRZYDALO

odpowiedz

2
0
~zielonyraj@op.pl 2013-10-26 (00:19) 8 miesięcy 17 dni 13 godzin i 22 minuty temu

Pierwszym prowadzacym byl Robert Janowski. Dziennikarz, ktory napisal info, ze Jacek Borkowski absolutnie sie myli. Jacek Borkowski faktycznie poprowadzil w pewnym momencie 6 odcinkow programu, ale byl to bardziej zart primaaprilisowy niz faktyczna zmiana. Malo kto wie, ze pierwszych 12 odci. rejestrowano na ul.Chelmskiej w Warszawie i tam rzeczywiscie Robert mial konkurencje, ale w postaci Macka Kurzajewskiego. Z Maciejem zarejestrowano 6 odc., ktore nigdy nie ukazaly sie na antenie, bowiem producent podjal decyzje, ze to wlasnie Robert poprowadzi ten teleturniej. I tak jest do dzisiaj.

odpowiedz

3
0
~Tina 2013-09-19 (20:22) 9 miesięcy 23 dni 17 godzin i 19 minut temu

Jaka to melodia jest programem oglądanym latami przez moja mamę i jej sąsiadki. Po tym jak prowadzący Pan Robert OSZUKAŁ opinię publiczną i zakpił sobie z widzów oburzenie tych pań sięgnęło zenitu. Po prostu przestały oglądać WASZ program TVP 1. Dużo straciliście przez tego pana . Starsze panie nie maja internetu, ale są oburzone zachowaniem prowadzacego

odpowiedz

3
0
~Jola 2013-08-13 (14:27) 10 miesięcy 29 dni 23 godziny i 14 minut temu

Ten "FUTRZAK" już nudzi i jeszcze do tego zgarnia w TV olbrzymią kasę. Fałszywy typ , oszukał ,że zrywa ze swoją narzeczoną (czyt. "FUTRZARKĄ") a okazało się , że oszukał społeczeństwo polskie i dalej tkwi w tym przestępczym gangu. A telewidzowie maja płacić abonament , żeby go utrzymać w telewizji.Może się mylę to proszę mnie sprostować.

odpowiedz

0
0
~Aga23 2013-07-25 (16:47) 11 miesięcy 17 dni 20 godzin i 54 minuty temu

czy skandal z partnerką prowadzącego ten program -zamieszaną w kradzieże w USA dobrze służy programowi panie prezesie Barun?

odpowiedz

6
0
~sławek 2013-05-02 (19:16) 1 rok 2 miesiące 10 dni 18 godzin i 25 minut temu

Podczas dzisiejszego odcinka JTM pan Janowski po raz kolejny z uśmieszkiem na twarzy poinformował widzów, że za chwilę na własną prośbę zobaczą powtórkowe nagranie z występem Oceany. Wspomniane nagranie stali widzowie JTM mogli zobaczyć w tym programie już jakieś kilkanaście razy, no ale skoro takie mają życzenie, to niech oglądają raz jeszcze ... Pan Janowski dodał jeszcze tyle, że podobno mają jakąś listę starych nagrań, które będą emitować, oczywiście na prośbę widzów JTM. Osobiście nie wątpię w to, że istnieje pewnie jakaś grupa widzów JTM, która jest spragniona oglądania w tym programie po raz kolejny jakichś starszych nagrań. Mam jednak przeczucie graniczące z pewnością, że zdecydowana większość widzów, szczególnie tych wiernych, ma po dziurki w nosie oglądania w JTM po kilka lub kilkanaście razy jednych i tych samych nagrań i wątpię, aby ludzie w TVP łącznie z panem Janowskim nie mieli tego świadomości. Zapowiedanie przez pana Janowskiego z uśmiechem na twarzy kolejnych nagrań powtórkowych i sugerowanie, że odbywa się to na prośbę ogółu widzów, w sytuacji gdy liczba tych "starych kotletów" przewyższa w JTM już od dawna zdecydowanie liczbę nagrań premierowych, osobiście traktuję więc, jako przejaw arogancji prowadzącego względem widzów tego programu. Miłośnikom oglądania w JTM w kółko jednych i tych samych nagrań polecam natomiast zakup nagrywarki, za pomocą której będą mogli nagrywać i odtwarzać sobie w domu do znudzenia wybrane nagrania z "Melodii" i nie tylko. Na dzień dzisiejszy tego typu urządzenia są naprawdę stosunkowo tanie, więc nie powinno to stanowić większego problemu nawet dla mniej zamożnych widzów.

odpowiedz

4
1
~renia 2013-03-24 (18:59) 1 rok 3 miesiące 18 dni 18 godzin i 42 minuty temu

Jaka to melodia to parodia teleturnieju. Wciąż te same twarze zawodowych graczy. Całe rodziny na etacie. Układy i układziki. Kasa i samochody dla swoich. Jeśli ktos chce ponownie zagrać a nie jest swój to nawet mu się nie odpowiada na maila. Regulamin nie istnieje. Znajomi mogą być co 2 miesiące. W odcinkach specjalnych jedne i te same twarze. 14 patoli podane na tacy. I tylko się zmieniają przy pulpicie, raz stoją z lewej a drugi raz z prawej strony. Nikt nie ma nadzoru nad doborem zawodników. Jedna osoba decyduje kto zagra.

odpowiedz

0
0
~wojtek 2013-03-07 (18:37) 1 rok 4 miesiące 5 dni 19 godzin i 4 minuty temu

Jako, że z opinii docierających od przygniatającej większości widzów JTM wynika, że chcą oni oglądać w programie wyłącznie powtórki piosenek nagranych kilka miesięcy lub kilka lat temu, w związku z powyższym TVP SA zdecydowała się zrezygnować z nagrywania nowych piosenek na potrzeby JTM. Informację powyższą przekazał prowadzący JTM, a jednocześnie jej rzecznik prasowy, Robert Janowski.

odpowiedz